Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διόρθωση δείκτη εδάφους Ks αναλόγως πλάτους θεμελίου


 
palex

Recommended Posts

Κανονικα ο δείκτης εδάφους σε καθε στοιχειο που προσομοιώνουμε πρεπει να εξαρτάται και απο το πλάτος του.

Για εκτίμηση βάσει αποτελεσματων δοκιμαστικής φορτίσεως:

Η σχέση με την οποια γίνεται αυτό δίνονται και στο με το βιβλίο του Αναγωνστόπουλου- Παπαδοπολου, Επιφανειακες θεμελιώσεις σελ 215-217 π.χ για πεδιλοδοκο σε συνεκτικό έδαφος C=Cb30*1/(5*B).

Oπου Cb30 προσδιοριζόμενο πειραματικά για δοκιμαστική πλακα 1ft2.

 

H ερώτηση είναι :όταν χρησιμοποιώ την μεθοδο με προϋπαρχουσα εμπειρία και δεν εχω τα στοιχεία καποιας γεωτεχνικής, έχει νόημα να μπω στην διαδικασία διορθωσης του Κς βάζοντας καποια τιμή Cb30 από τον πίνακα 5,04 π.χ CB30=2.4kg/cm3 (ημιστερεα συνεκτικά εδαφη) ή τροποποιημενη κατα αντιστοιχία τιμή και ποία μπορεί να είναι αυτή για εδάφη "γενικής θεώρησης κατα προύπαρχουσα εμπειρία" π.χ Κs=15000kn/m3?

 

Επίσης υπάρχουν και αλλοι τύποι για συσχέτιση του Ks με το μέρο ελαστικότητας εδάφους και το πλατος του καθε στοιχείου για την περίπτωση εργαστηριακών δοκιμών αλλα υποτίθεται ότι δεν εχω γεωτεχνική.

Link to comment
Share on other sites

αν θες να φτιάξεις κοτέτσι όχι, κανε οτι θες, εξαρταται και τι εχεις να αντιμετωπίσεις ρε palex

 

edit: δες εδώ Μικροζωνικη Ανω Λιοσίων http://www.liosia.gr/dal/geology/sinthikes.htm

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ήθελα να δω μην τυχον και ειμαι ο μονος που δεν κανω διορθώσεις στο Κs!!

Γιατι πήρε και το ματι μου καποια προσφατα post περι διορθώσεων και ανησυχησα!

Συνηθως 2-3οροφα κανω προσωπικά όπου δεν ασχολουμαι με το ζήτημα, για τυπικα μεταλλικα υποστεγα εως 25μ ουτε και εκει νομιζω ότι εχει νόημα.

Μήπως έχει νόημα για κοιτόστρωση όμως, συμφωνα και με τα στοιχεια των γεωτεχνικων που μας έδωσες για το Ιλιον αμα θυμαμαι καλα υπαρχει αρκετη διαφορα νομιζω.

edit: Κατα φωνη, εδωσες και τις μικροζωνικές που έλεγα...

Link to comment
Share on other sites

για κοιτοστρωση ειχε κανει ο χαρης κατι στα downloads, περιμενε..........

 

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=494

 

αν δεν εχεις γεωτεχνική, βαλε 2 τιμες να τελειωνεις αν δεν αισθάνεσαι σίγουρος με την μία,

 

το ks μόνο με γεωτεχνικη προσδιορίζεται πως αλλιως? με το μάτι? την αφή? τη θώπευση?

Link to comment
Share on other sites

Στη μικροζωνικη γραφει και ενα τύπο αναγωγής Kb=K1.1/O b/1

Τωρα που πανε οι παρενθεσεις σε αυτόν??

 

-Σε ευχαριστώ, πάντα άμεσος!

 

Edit: αααα εγω έχω αναπτύξει δική μου μεθοδο, αν μπορώ με γυμνό χέρι να μπηξω μια Φ10 πανω απο ενα εκατοστό σε συνεκτικό έδαφος χωρίς να μου γδάρει το χέρι που την κρατάω τοτε σίγουρα το Κς είναι κάτω απο 20ΜΝ/μ3 :smile:

Link to comment
Share on other sites

Πιο κάτω η μικροζωνική γραφει σκετο Kb=K1.1/b το οποιο μοιαζει λίγο με τον τύπο του βιβλιου του Αναγνωστόπουλου αν θεωρήσεις ότι το K1.1= CB30*1/5.

Γενικώς το Κς είναι αντιστρόφως αναλογο του πλάτους του θεμελίου το οποίο μου θυμίζει λίγο και την απορία ενος φίλου μου που στο Strad αυξησε το πλατος ενος θεμελίου και του μεγάλωσε η βύθιση.. λες να το κανει αυτόματα αυτο το Strad? Δεν νομίζω..

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω αγοράσει αυτο ακόμη..

Ρωτησα και για συγραμματα Καλευρά στο Παπασωτηρίου, δυστυχως δεν κυκλοφορουν πλεον μονο μια τιμή αρχαια 4Ε και χωρις να φαινεται καποια εκδοση βρηκαν στο σύστημα....

Είχαν εκδοθεί ποτε?

Σε καληνυχτώ προς το παρον!

 

Oντως στο manual του Next φαινονται ευθεως αναλογα και οχι αντιστροφως.

Κανεις αλλος, μια διαφορετική αποψη;;

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως από τα ελληνικά προγράμματα δεν έχω δει και σημαντικές διαφορές στα αποτελέσματα ανάλογα με το Κs. Και όπως έχω ξαναπεί είναι τόσες πολλές οι ασάφειες του Κανονισμού και οι άγνωστες παράμετροι που όταν δεν έχεις επαρκή στοιχεία να υπολογίσεις κάτι (βλ. γεωτ. μελέτη) τότε δεν έχει νόημα να μπαίνεις σε τέτοιες λεπτομέρειες οι οποίες έιτε δεν θα σου δώσουν την ακρίβεια που περιμένεις στο σύνολο της μελέτης είτε θα σου δημιουργήσουν και πρόβλημα στην εκτίμηση των αποτελεσμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.