Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χαμένος φάκελος και αλλαγή χρήσης


Recommended Posts

Καλησπέρα! Αν πρόκειται να κάνω αλλαγή χρήσης τριών ορόφων επταόροφης πολυκατοικίας (άδεια 71) στη Θεσσαλονίκη από γραφεία σε κατοικία (χωρίς διαρρυθμίσεις) και ο φάκελος έχει χαθεί από την πολεοδομία (έχω και σχετική βεβαίωση απώλειας) υποχρεούμαι να καταθέσω και μελέτες πυροπροστασίας, θερμομόνωσης, και η/μ μελέτες σα να γίνονταν από την αρχή? Ή κάνω απλά αποτύπωση και πάω φωτογραφίες ενδεχομένως για να πιστοποιηθεί η υπάρχουσα οικοδομή? Τι προβλέπεται σε αυτές τις περιπτώσεις, γνωρίζει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

myri το έκανα ήδη αυτό. Έχω κάτοψη τυπικού ορόφου. Άρα υποβάλω αρχιτεκτονικά μόνο? Διάγραμμα κάλυψης, τοπογραφικό, δεν πρέπει να ξαναγίνουν?

Link to comment
Share on other sites

παρότι δεν είμαι σίγουρη για τη διαδικασία

 

επειδή η οικοδομή είναι του 71 δεν απατούνται μηχανολογικές μελέτες

αυτές ζητούνται για οικοδομές μετά το 73

αλλά να το επιβεβαιώσει και ένας μηχανολόγος

 

τοπογραφικό θα έκανες έτσι και αλλιώς

το ΔΚ δεν είναι και τόσο πολύπλοκο

 

εκέι που θέλει μελέτη είναι ο ΓΟΚ 55 βάσει του οποίου κτίστηκε

μήπως έχει κάτι περίεργο

Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά τις επιπλέον μελέτες που πρέπει να κατατεθούν με διαβεβαίωσαν ότι πρέπει να κατατεθούν: ηλεκτρ.ισχ. ρευμάτων, θέρμανσης (λαμβάνοντας υπ'όψιν τον συνολικό όγκο της οικοδομής>1300κ.μ.), καυσίμου αερίου ... δεν είναι λίγο κουφό για μια αλλαγή χρήσης σε κτίριο του 71 να χρειάζονται όλα αυτά ??? Αν κάποιος έχει κάποια ένσταση ή κάποιο σχετικό διάταγμα που να συνδέει χρόνο αρχικής άδειας με υποχρέωση υποβολής μελετών ας το παραθέσει. Χίλια ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.