Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενοικιαση αυθαίρετου κτισματος


lady

Recommended Posts

Καλησπέρα κατόπιν καταγγελίας μου στην πολεοδομια για αυθαίρετο κτίσμα σε μη εξαδιαιρετου οικόπεδο και σύμφωνα με απόφαση από το αρμόδιο συποθα το οποίο κρίθηκε αυθαίρετο και μη ένταξη του στο νόμο περί αυθαίρετων το οίκημα αυτό ενοικιάζεται μέσω γνωστής πλατφόρμας. Τι ενέργειες μπορώ να κάνω και που ώστε αυτή η παράνομη (θεωρώ) πράξη να σταματήσει. Η πολεοδομία μου είπε δεν είναι αρμόδια.

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, lady said:

..Τι ενέργειες μπορώ να κάνω και που ώστε αυτή η παράνομη (θεωρώ) πράξη να σταματήσει. ...

Για ενδεχόμενες παράνομες πράξεις που δεν αφορούν Μηχανικούς και Πολεοδομία μιλάς με τον δικηγόρο σου

 

Επικουρικά πρόσφατα έχει βγει κάποια «απόφαση» που ορίζει ότι συμβόλαιο μίσθωσης οφείλουν να αναγράφουν ότι το ακίνητο είναι νόμιμα υφιστάμενο.

Οπότε με τον δικηγόρο σου

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, Didonis said:

Επικουρικά πρόσφατα έχει βγει κάποια «απόφαση» που ορίζει ότι συμβόλαιο μίσθωσης οφείλουν να αναγράφουν ότι το ακίνητο είναι νόμιμα υφιστάμενο.

Συνάδελφε @Didonis μήπως θα μπορούσες να ανεβάσεις αυτή την «απόφαση»?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

συνάδερφε την διάβασα άλλα δεν την κράτησα ..... 

Σίγουρα κάπου κυκλοφορεί και ενδεχόμενα σε πρότυπα έντυπα ενοικίασης να υπάρχει η δέσμευση αυτή...

η οποία να τονίσω ήταν δέσμευση μόνο του ιδιοκτήτη ότι δεν είναι αυθαίρετο χωρίς σφραγίδα ή έλεγχο από Μηχανικό.

Το οποίο όμως (και έχοντας δεδομένο ότι οι ιδιοκτήτες θα υπέγραφαν οι περισσότεροι οτιδήποτε όταν βρουν ενοικιαστή) ανοίγει κερκόπορτα σε μελλοντικό καβγά αν υπάρξει μεταξύ ενοικιαστή και ιδιοκτήτη όταν το ακίνητο έχει αυθαιρεσίες υπερ του ενοικιαστή .... κλπ κλπ

όποιος το βρει ας το βάλει εδώ ή στα daownload μας

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Didonis said:

Για ενδεχόμενες παράνομες πράξεις που δεν αφορούν Μηχανικούς και Πολεοδομία μιλάς με τον δικηγόρο σου

 

Επικουρικά πρόσφατα έχει βγει κάποια «απόφαση» που ορίζει ότι συμβόλαιο μίσθωσης οφείλουν να αναγράφουν ότι το ακίνητο είναι νόμιμα υφιστάμενο.

Οπότε με τον δικηγόρο σου

Θεώρησα σωστό να έχω κάποιες επιπλέον συμβουλες πέραν του δικηγόρου.  Διότι δεν είναι κακό να είμαστε και εμείς λίγο πιο κατατοπισμενοι σε οποιοδήποτε θέμα. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, lady said:

Θεώρησα σωστό να έχω κάποιες επιπλέον συμβουλες πέραν του δικηγόρου.

Το θέμα είναι καθαρά νομικό, όπως και το άλλο θέμα που άνοιξες για άλλη καταγγελία.

Δεν υπάρχουν λοιπόν επιπλέον συμβουλές πέραν του δικηγόρου

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Didonis said:

συνάδερφε την διάβασα άλλα δεν την κράτησα ..... 

Σίγουρα κάπου κυκλοφορεί και ενδεχόμενα σε πρότυπα έντυπα ενοικίασης να υπάρχει η δέσμευση αυτή...

η οποία να τονίσω ήταν δέσμευση μόνο του ιδιοκτήτη ότι δεν είναι αυθαίρετο χωρίς σφραγίδα ή έλεγχο από Μηχανικό.

Σχετικά με αυτό που ξέρω για έκδοση ΠΕΑ σε αυθαίρετα για ενοικίαση/μεταβίβαση, είναι κάποιο άρθρο του Ν. 4495/17 (που δεν θυμάμαι), και απο οτι ξέρω, κι ας με διορθώσουν οι πιο έμπειροι συνάδελφοι, μέχρι στιγμής δεν έχει εφαρμοστεί!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πάντως και στο άρθρο 82, παρ. 1β, του ν.4495/17 αναφέρει ότι απαγορεύεται η μίσθωση ακινήτων με αυθαίρετες κατασκευές. Το τι πρακτικά εφαρμόζεται βέβαια είναι άλλο θέμα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

82/1β

  "Δεν επιτρέπεται η μίσθωση και παραχώρηση ακινήτων στα οποία έχει εκτελεστεί αυθαίρετη κατασκευή ή έχει
εγκατασταθεί αυθαίρετη αλλαγή χρήσης, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 81 παράγραφος 1 περιπτώσεις α και β."

Δεν το απαγορευει με την εννοια της ακυροτητας.

Απλα θετει θεμα τακτοποιησης, ειδικα σε μισθωσεις που θα χρειαστουν καποια "αδεια λειτουργιας" και δεν θα μπορουν να την παρουν λογω των αυθαιρεσιων,

οπότε  ο  ιδιοκτητης θα υποχρεουται σε αποζημιωσεις προς τον μισθωτη.

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.