Μετάβαση στο περιεχόμενο

Να κάνω εγγραφή στο ΤΕΕ;


nickdur

Recommended Posts

  • 1 month later...

Καλησπερα, 

 

Για να μην κανω καινουριο thread γραφω εδω την ερωτηση μου.

 

Εδωσα εξετασεις για αδεια ασκησης επαγγελματος αρχες του 2018, οποτε και απο τοτε ειμαι μελος του ΤΕΕ. Τοτε δεν εργαζομουν οποτε δεν χρειαζοταν και να ασφαλιστω. Το Μαρτιο του 2018 αρχισα να εργαζομαι ως μισθωτη σε εταιρεια πληροφορικης οποτε και τοτε επρεπε να ξεκινησει η ασφαλιση μου (ΕΦΚΑ). Δηλωθηκα απο τον εργοδοτη μου με αλλη ειδικοτητα οχι ως μηχανικος ( ας το πουμε προς λατανοηση ΕΦΚΑ - ΙΚΑ, ΚΑΔ:7220, ΚΩΔΙΚΟς ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ:213110) μιας και η ειδικοτητα μου δεν ειναι οντως του μηχανικου. Οι ερωτησεις μου ειναι:

1.Ουσα μελος του ΤΕΕ θα επρεπε να ασφαλιστω υποχρεωτικα με ειδικοτητα μηχανικου δηλαδη να ασφαλιστω στον ΕΦΚΑ στο τμημα μηχανικων και να χρησιμοποιηθει συγκεκριμενο ΚΑΔ; Αυτο σημαινει οτι θα πρεπει να πληρωνω και εισφορες για επικουρικη κλπ. , αρα περισσοτερες εισφορες;

2. Απο την στιγμη που ειμαι στο ΤΕΕ σαν μελος οποτε εχω και την αδεια ασκησης επαγγελαμτος πρεπει υποχρεωτικα να πληρωνω για επικουρικη ή αυτο εξαρτάται απο το πως θα δηλωθω στον ΕΦΚΑ;

 

Ευχαριστω!

Edited by Dimi Tas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.