Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δέντρα δίπλα σε τοιχίο


Katsaras

Recommended Posts

Θα ήθελα αν υπάρχει η δυνατότητα κάποιος να με ενημέρωσει για την νομοθεσία για την δενδροφύτευση δίπλα σε μεγάλο τσιμεντένιο τοιχίο στήριξης. Έχω ένα εξοχικό σε μια ορεινή περιοχή σε ένα βουναλάκι και ο γείτονας μου από την επάνω πλευρά έχει φυτέψει μικρά αλλά και μεγάλα δέντρα.Δίπλα στο τοιχίο από την πάνω πλευρά ,εκεί που τελειώνει το πάχος του τοιχείου υπάρχει χώμα και τα έχει φυτέψει εδώ και κάποιο καιρό.Ορισμένα ακριβώς δίπλα ,με ορισμένα τόσο κοντά που ο κορμός τους  που βγαίνει απο το χώμα να ακουμπαει το τοιχίο, και σχεδόν όλα σε απόσταση μικρότερη του 1 μέτρου.Το τοιχίο αυτό έχει ύψος περί τα 3 μέτρα και μήκος 15 μέτρα και συγκρατεί την πλαγιά του βουνού, είναι τοποθετημένο στο τέλος του οικοπέδου του και δίπλα ακριβώς από κάτω είναι η  αυλή και το κτίσμα μου.Έχει κάνει κάποιες ρωγμές το τοιχίο.Δεν γνωρίζω την νομοθεσία περί ποιων δεντριλίων και δέντρων μπορουν να τοποθετηθούν τόσο κοντά σε τέτοιο τοιχίο, ανάλογα με το τι ρίζα έχουν, αλλά ορισμένα σίγουρα είναι αρκετά μεγάλα καθώς τα έχει αφήσει και άκοφτα και έχουν σκεπάσει σχεδόν όλο τη σκεπή του εξοχικού μου. Επειδή η στάση του είναι προκλητική,δεν δέχεται ουτέ κάν να τα κλαδεύει εφόσον τα κλαδιά τους εισέρχονται μέτρα ολόκληρα μέσα στο οικόπεδο μου, δεν δέχεται καμία συζήτηση και οι ενέργειες με τα δέντρα που έχει κάνει σίγουρα είναι επικίνδυνες θα ήθελα να ενημερωθώ καλύτερα για την νομοθεσία για αυτά τα θέματα. Ήδη έχω κάνει καταγγελία στο δασαρχείο της περιοχής, αλλά θα ήθελα να είμαι λίγο ενημερωμένος καλύτερα για να προβώ και σε άλλες ενέργειες. Ευχαριστώ.

Edited by Katsaras
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.