Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χώρισμα ορόφων μεζονέτας


Ioanna Golfomitsou

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω μία μεζονέτα(κανονικα χτισμένη, με μπετό θεμέλια όλα) περίπου 190τ.μ. με ισόγειο και 1ο όροφο, που έχει στο ισόγειο το σαλόνι και στον 1ο τα υπνοδωμάτια, με εσωτερική ξύλινη σκάλα. Θέλω να χωρίσω τους δύο ορόφους και να κάνω το πάνω αυτόνομο διαμέρισμα για να μείνω. Επομένως, στον 1ο όροφο , θέλω να χτίσω πάτωμα εκεί που είναι η ξύλινη σκάλα ( που αν αφαιρέσεις τη σκάλα -τη γκρεμίσεις- θα είναι σαν ''καταπακτή'' ). Η ''καταπακτή'' αυτή είναι περίπου 5τ.μ. και χρειάζομαι το επιπλέον πάτωμα  αυτό για να προσθεσω χώρο στο σπίτι.Πώς μπορεί να γίνει αυτό? Με σκυρόδεμα ? Τι κόστος έχει περίπου αν γίνει με τα σίδερα που βάζουν στη θεμελίωση και σκυρόδεμα ? είναι εφικτό ?

Επίσης θέλω να βάλω εξώπορτα στο διαμέρισμα αυτό , επομένως χρειάζεται να χτιστεί ένα κατώφλι και μία εξωτερική σκάλα που να οδηγεί στο έδαφος. Τι κόστος περίπου θα έχει αυτό? Δεν είναι πολύ ψηλά ο όροφος. Και στο σημείο που είναι να μπει το κατώφλι, απο κάτω ακριβώς είναι το κατώφλι του σπιτιού με την υπάρχουσα εξώπορτα.

Επιπλέον, ακριβώς από κάτω(δηλαδή στο ισόγειο) από εκεί που θέλω να μπει η καινούρια κουζίνα στον 1ο,  υπάρχει wc.Αρα ,μπορεί να μπει κουζίνα από πάνω να τραβηχτεί παρο΄χη νερού και αποχέτευση σωστά?

Τέλος, θέλω να ρίξω τον τοίχο ενός μεγάλου υπνοδωματίου για να κάνω ενιαίο σαλόνι κουζίνα. Αν ο τοίχος εχει θεμέλιο δε γίνεται , σωστά?

 

Ευχαριστώ

Θα με βοηθούσε μία γνώμη και μία κατεύθυνση

 

Edited by Ioanna Golfomitsou
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

πας με την παρ. "λστ"

Δημήτρη για να πάει με το λστ δεν θα πρέπει να υπάρχει σύσταση;
Σε μια διώροφη μεζονέτα που μένει ένας, είναι σχεδόν απίθανο να έκανε σύσταση ο ιδιοκτήτης.

Πιο σωστό μου φαίνεται να πάει με τι "ιζ" σαν εσωτερικές διαρρυθμίσεις και αργότερα κάποια στιγμή να κάνει και τη σύσταση που να ορίζει ιδιοκτησίες και κοινόχρηστους.

Link to comment
Share on other sites

Έλεγχος στατικών,  αρχιτεκτονικων και λοιπών σχεδίων. Μελέτη και υποβολή,  υλοποίηση.

Πολλά είναι δυνατά αναλόγως του budget

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mikegad said:

Δημήτρη για να πάει με το λστ δεν θα πρέπει να υπάρχει σύσταση;
Σε μια διώροφη μεζονέτα που μένει ένας, είναι σχεδόν απίθανο να έκανε σύσταση ο ιδιοκτήτης.

Πιο σωστό μου φαίνεται να πάει με τι "ιζ" σαν εσωτερικές διαρρυθμίσεις και αργότερα κάποια στιγμή να κάνει και τη σύσταση που να ορίζει ιδιοκτησίες και κοινόχρηστους.

  Κατ΄αρχας, στο ερωτημα δεν ελεγε οτι δεν εχει γινει συσταση... 

  Αφ' ετερου, "διαρρυθμιση" εχουμε  εντος μιας ΟΙ, ανευ μεταβολης του εμβαδου. 

Εδω εχουμε "διαχωρισμο"  μιας μεζονετας/ΟΙ,  σε δυο ανεξαρτητες, απλα αυτο γινεται καθετως και οχι οριζοντιως.

  Επίσης, εδω σκοπευει να καταργησει  την εσωτερικη σκαλα που συνδεει τους οροφους, να κλεισει  την τρυπα στο δαπεδο με μπετον

και να δημιουργησει δυο ανεξαρτητες ΟΙ με δικη της εισοδο η καθε μια, νεα κουζινα, σαλονι, εξωτερικη σκαλα ανοδου στον οροφο,  υδραυλικα, μηχανολογικα, ηλεκτρολογικα κλπκλπ. χρειωδη,

ωστε μετεπειτα να κανει συσταση για δυο ανεξαρτητες ΟΙ και να παρει δυο ΚΑΕΚ και ξεχωριστους λογαριασμους ΔΕΗ, ΟΥΘ κλπ.

 Επομενως.......

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, dimitris GM said:

Εδω εχουμε "διαχωρισμο"  μιας μεζονετας/ΟΙ,  σε δυο ανεξαρτητες, απλα αυτο γινεται καθετως και οχι οριζοντιως.

 

14 hours ago, dimitris GM said:

και να δημιουργησει δυο ανεξαρτητες ΟΙ με δικη της εισοδο η καθε μια

Κατι δεν πάει καλά με τη διατύπωση. Πραγματικά δεν βγαίνει νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.