Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Άδεια μικροβιολογικού εργαστηρίου


Recommended Posts

καλησπέρα, είμαι μικροβιολογος και θέλω να ρωτήσω μερικά πράγματα.

Ενδιαφέρομαι να ιδρύσω ένα μικροβιολογικό εργαστήριο.

Εχω βρει ένα χώρο σε καινουργια οικοδομη που στην άδεια αναφέρεται σαν γραφείο.

Απαιτείται αλλαγη χρησης ώστε να μου εκδώσει η πολεοδομια βεβαίωση κυριας χρήσης;

 

Κάποιοι συναδελφοι μου μικροβιολογοι λένε πως δεν χρειάζεται...

Link to comment
Share on other sites

Να απευθυνθείς οπωσδήποτε σε μηχανικό πριν νοκιάσεις/αγοράσεις τον χώρο, γιατί υπάρχουν και άλλα θέματα που πρέπει να ελεγθούν.

 

Αν δεν κάνω λάθος η περίπτωσή σου απαιτεί αυτοψία λόγω του ότι είναι υγειονομικού ενδιαφέροντος, επομένως πρέπει να μην υπάρχουν αυθαιρεσίες στο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Όντως οι απόψεις είναι διάφορες. Το τι χρειάζεται, θα σου το πουν στην διεύθυνση υγείας της οικείας νομαρχείας. Αυτοί δίνουν και τις άδειες.

 

Ούτως ή άλλως πρέπει να κάνεις επαφή με αυτούς καθώς το ΠΔ 84 (εκεί υπάγονται νομίζω), πριν την μίσθωση ή την αγορά του χώρου, λέει πως πρέπει να σου χορηγηθεί η άδεια ίδρυσης, διαδικασία κατά την οποία ελέγχονται οι τεχνικές προδιαγραφές του χώρου.

 

Είναι λίγο μπλεγμένη η διαδικασία αν την κάνεις με την σειρά του νόμου. Οπότε, για να γλιτώσεις χρόνο, κάνε μια κουβέντα με αυτούς και μάλλον καλύτερα να είναι μαζί και ο μηχανικός σου...

 

Και όπως είπε και ο anka, προσοχή με τις αυθαιρεσίες και τους Η/Χ! Στην αυτοψία εκτός από γιατρός έρχονται και οι μηχανικοί της νομαρχίας...

Link to comment
Share on other sites

..γιατί υπάρχουν και άλλα θέματα που πρέπει να ελεγθούν.

 

..και ένα από αυτά , το οποίο μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα είναι το θέμα εργαστήριο- απόβλητα , σε συνδυασμό με τις καθορισμένες χρήσεις γης. Βρες μηχανικό και ψάξτε το καλά πριν νοικιάσεις/αγοράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ...

Εχω μια ακόμη ερώτηση.

Για βεβαιωση κύριας χρήσης πρέπει να υποβάλω στο σχέδιο και μερικές μικρές τροποποιήσεις ( π.χ. γυάλινα διαχωριστικά ή γυψοσανίδες) που θα κάνω στο χώρο ή μόνο το αρχικό σχέδιο μαζί με την οικοδομική άδεια.

Δηλαδή μπορώ να πάρω βεβαίωση κυριας χρήσης αν είναι όλα σύμφωνα με το νόμο και στην συνέχεια με άδεια αλλαγών μικρής κλίμακας να προβώ σε τροποποιήσεις στο χώρο.

Υ.Γ. Σίγουρα θα βρω μηχανικό, αλλά θέλω να πάω καλά ενημερωμένος.

 

Τις τελευταιες μέρες έχω αφήσει τα μικροσκόπια και έχω πιάσει την πολεοδομική νομοθεσία. Αλλά άντε να καταλάβεις τι συμβαίνει μέσα σε μια εβδομάδα...

Link to comment
Share on other sites

Η κάθε περιοχή έχει καθορισμένες χρήσης γης. Δηλαδή τι "δραστηριότητες" επιτρέπονται.

Παράδειγμα : Xρήση αμιγούς κατοικίας --> δεν μπορείς να κάνεις κτίριο γραφείων.

 

Πελαγωμένε μου γιατρέ , αν εγώ αφήσω τις οικοδομές και πιάσω τα ιατρικά συγγράμματα ,θα καταλάβω τι συμβαίνει σε μια εβδομάδα ?

 

Μάλλον pelagomenos avgoust θα λέγομαι.

 

Αν αναλογιστείς το πλήθος των ζητημάτων πολεοδομικής νομοθεσίας που τίθενται από συναδέλφους στο forum θα καταλάβεις τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, θα απευθυνθώ σε μηχανικό γιατί θα δυσκολευτώ να καταλάβω.

 

Εχω την απορία όμως. Με τέτοια γραφειοκρατία πως η Ελλάδα βρύθει πολεοδομικών παραβιάσεων;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.