Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομική εκμετάλλευση οικοπέδου (προκάτ ή συμβατική κατασκευή)


krismk

Recommended Posts

Έχοντας ψάξει κάποια λίγα πράγματα για προκάτ σπίτια, είπα να φτιάξω ένα θέμα για προτάσεις στο δικό μου "πρόβλημα".

Διαθέτω ένα οικόπεδο 640 τ.μ., τριγωνικό όπου η "μύτη" του βρίσκεται σε κόμβο (συμβολή τριών δρόμων), σε αρκετά πολύ καλή περιοχή και για πολλά χρόνια για λόγους που δεν χρειάζεται να αναφερθούν, κυρίως οικονομικούς όμως, παραμένει ανεκμετάλλευτο.

Προφανώς μια λύση είναι η πώληση την οποία θα προτιμούσα να αποφύγω βρίσκοντας μια όσο το δυνατόν οικονομικότερη λύση προς εκμετάλλευση.

Σκεφτόμουν οτι μια λογική κίνηση θα ήταν να το χτίσω φτιάχνοντας είτε 2 ή 4 χώρους στο ισόγειο τους οποίους και να μπορούσα να ενοικιάσω σε επιχειρήσεις διότι το σημείο προσφέρεται για κάτι τέτοιο. Και στο μέλλον να συνεχίσω με τον πάνω όροφο και βλέποντας...
 

Το κόστος μόνο για να φτιάξω το ισόγειο με τον συμβατικό τρόπο φαίνεται να είναι απαγορευτικό για τα οικονομικά μου δεδομένα.

Συμφέρει σαν ιδέα να φτιάξω με προκάτ το ισόγειο, που λογικά θα έχει μικρότερο κόστος, έτσι ώστε να μου αποφέρει κάποια έσοδα μέσω της ενοικίασης και να μπορέσω αργότερα να συνεχίσω να επενδύω - προσθέτω φτιάχνοντας και τον 1ο όροφο για ιδιοκατοίκηση ή κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό με τις προκάτ κατασκευές;

Κάποια άλλη ιδέα ή πρόταση για την εκμετάλλευση του συγκεκριμένου οικοπέδου; 
 

Edited by Pavlos33
έγινε αλλαγή τίτλου για καλύτερη κατανόηση του θέματος-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

Σαν "ιδέα" μπορεί να συμφέρει. Η πραγματικότητα όμως έχει δείξει άλλα... 

Όσο για την εκμετάλλευση του οικοπέδου, δεν μπορείς να πάρεις απάντηση από το φόρουμ, μιας και δεν ξέρουμε βασικά στοιχεία γι αυτό.

Απευθύνσου σε μηχανικό της περιοχής σου

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, tetris said:

Σαν "ιδέα" μπορεί να συμφέρει. Η πραγματικότητα όμως έχει δείξει άλλα... 

Μια επεξήγηση πάνω σε αυτό;
 

 

5 minutes ago, tetris said:

Όσο για την εκμετάλλευση του οικοπέδου, δεν μπορείς να πάρεις απάντηση από το φόρουμ, μιας και δεν ξέρουμε βασικά στοιχεία γι αυτό.

Απευθύνσου σε μηχανικό της περιοχής σου

Και ο μηχανικός που μπορεί να του δώσω ή να γνωρίζει τα βασικά στοιχεία του οικοπέδου, θα προτείνει κάποιες γενικές ιδέες.
Μέχρι στιγμής με συζητήσεις που έχω κάνει με μηχανικούς ... λύση που να είναι οικονομική και να μπορεί να λειτουργήσει επενδυτικά από νωρίς δεν υπάρχει.
Ενδεικτικά το '21 μου είχε αναφέρει ο τελευταίος μηχανικός που ρώτησα για να χτίσω ισόγειο, 1ο όροφο και σοφίτα για να κλέψω λίγο παραπάνω σε ύψος γιατί δεν μπορεί να χτιστεί 2ος όροφος, με κάπου στα 400 τ.μ. οικοδομήσιμα, το κόστος θα ξεπερνούσε τα 800 χιλιάρικα ...

Για αντιπαροχή δεν το σκέφτομαι καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Με έκθεση ιδεών δεν κοστολογούνται έργα και αν γίνει αυτό θα υπάρξει τεράστια απόκλιση στον προεκτιμηθέντα προϋπολογισμό. Το τρέχον κατασκευαστικό κόστος είναι γνωστό σε όσους κατασκευάζουν και μπορείς να το ρωτήσεις στην περιοχή σου. Το μέσο κατασκευαστικό κόστος για μια τυπική κατασκευή έχει αυξηθεί σε σχέση με το 2021 πάνω από 40-50%.  Αυτό που αναφέρεις "να κλέψεις λίγο παραπάνω" δεν φαντάζομαι να σκέφτηκες ότι μπορείς να κατασκευάσεις αυθαίρετα μεγαλύτερο ύψος, διότι αν το σκέφτηκες, ο δεύτερος ελεγκτής δόμησης που θα ελέγξει θα στο καταγράψει και θα σε στείλει στα...αυθαίρετα.

Link to comment
Share on other sites

Λόγια συναδέλφου σας είναι αυτά. Δεν μπορώ να ξέρω τι εννοούσε ακριβώς γιατί ποτέ δεν προχωρήσαμε λόγω κόστους.

Εγώ γνώμες και ιδέες ζήτησα.
Προτάσεις που μπορεί να μου διαφεύγουν ή να μην έχει σκεφτεί κάποιος από τους ανθρώπους που απευθύνθηκα στην περιοχή μου...

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αν ποτέ καταφέρεις να φτιάξεις φτηνό και ασφαλές κτίριο, σύμφωνα με τις (γενικώς) ισχύουσες διατάξεις, παρακαλώ ενημέρωσέ μας.

Διότι το ψάχνουμε χρόνια τώρα...

Πάντα όμως να έχεις ως μπούσουλα το "ό,τι πληρώσεις παίρνεις"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.