Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροποποίηση εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου


Recommended Posts

  • 7 months later...
  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας. Ανασύρω το θέμα καθώς πλέον πρέπει να πάρω μια απόφαση. Μετά από συζητήσεις που είχα με πολιτικό μηχανικό για το οικόπεδο, η υφιστάμενη κατάσταση είναι η εξής:

 Όπως σας είχα αναφέρει όλο το οικοδομικό τετράγωνο είναι στη διαδικασία τροποποίησης του ρυμοτομικού σχεδίου.

Αυτή τη στιγμή έχει καταθέσει τα σχέδια για την τροποποίηση ο Δήμος στην Περιφέρεια, και παράλληλα εκκρεμεί μια απόφαση του ΣτΕ που έχουν προσφύγει κάτοικοι καθώς το οικοδομικό τετράγωνο είναι κοντά στο Ρέμα Πικροδάφνης. 

Τα νέα σχέδια δεν αλλάζουν το οικόπεδο που με ενδιαφέρει ως προς τα τ.μ ή το σ.δ – σ.κ., και επίσης ούτε η απόφαση του ΣτΕ πρόκειται να επηρεάσει αρνητικά την όλη υπόθεση κατά 99% όπως μου είπαν στο Δήμο και ο πολιτικός μηχανικός που τυχαίνει να είναι τέως Αντιδήμαρχος τεχνικών έργων στον εν λόγω Δήμο και οικογενειακός φίλος του πεθερού.

Όπως μου τόνισε και ο ίδιος δε μπορεί να μου πει σε πόσα χρόνια θα έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία, το σίγουρο είναι ότι θέλει τουλάχιστον 2-3 χρόνια. Υπάρχει ένα κανάλι γραφειοκρατίας που πρέπει να περάσει.

Η ερώτηση μου προς τα έμπειρα μέλη του φόρουμ είναι αν τυχόν υπάρχει μια εκτίμηση για το μέγιστο χρόνο που χρειάζονται περιπτώσεις τροποποίησης ρυμοτομικού σχεδίου ενός Ο.Τ. Ξέρω πως κάθε περίπτωση είναι και διαφορετική απλά είπα να ρωτήσω μήπως γνωρίζεται ένα ανώτατο όριο χρόνου που έχετε συναντήσει στην πορεία σας ώστε να πάρω κι εγώ τη τελική μου απόφαση καθώς είμαι σε δίλημμά μεταξύ αυτού του οικοπέδου(που μπορώ να διαπραγματευθώ αρκετά τη τιμή) και αναμονή μέχρι την τροποποίηση ή να αγοράσω ένα άλλο οικόπεδο που οικοδομείται άμεσα όμως δεν μου αρέσει όσο αυτό.   

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως όταν πρόκειται να γίνει κάποια τροποποίηση Ρ. Σχ. και έχει αυτή πάρει την έγκριση του Δ.Σ., τότε επιβάλλεται από την πολεοδομία,  για την περιοχή και "αναστολή έγκρισης Ο.Α". 

Εδώ υπάρχει κάποια για το Ο.Τ. κάποια αναστολή?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να πεοσδιοριστεί ο χρόνος που ζητάς.

Σ' αυτές τις περιπτώσεις συνήθιζα να απαντάω με το "σε τρία τέρμινα" όπως λένε οι χαρτορίχτες.

Είναι αδύνατον να προσδιοριστούν οι χρόνοι της (ελληνικής) γραφειοκρατίας ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 6/17/2024 at 12:48 PM, nbr said:

Συνήθως όταν πρόκειται να γίνει κάποια τροποποίηση Ρ. Σχ. και έχει αυτή πάρει την έγκριση του Δ.Σ., τότε επιβάλλεται από την πολεοδομία,  για την περιοχή και "αναστολή έγκρισης Ο.Α". 

Εδώ υπάρχει κάποια για το Ο.Τ. κάποια αναστολή?

Συγγνωμη για τη καθυστερημενη απαντηση δεν μου ειχε ερθει καποια ειδοποιηση. Ναι εχει ανασταλη! Καταλαβα ουτε καν μεγιστο χρονος αναμονης απο την εμπειρια σας.. Τοσο καλα παμε σα χωρα 😜 

Link to comment
Share on other sites

Πριν από 15 περίπου χρόνια σε επακταση του συνοικισμο "Γαλήνη" στο Ωραιόκαστρο και ενώ πασαλωναμε τους δρόμους διαπιστώσαμε πως κάποιος αγωγός πετρελαίου του στρατού "περνούσε" κατω από 3 οίκοδ. Τετράγωνα. Σταματήσαμε αμέσως και ο δήμος (δεν γνώριζε τίποτα για τον αγωγό;;;!!! ) ζήτησε επίσημα τροποποίηση Ρ Σ. ωστε στην πορεία του αγωγου και αφού αυτός τοποθετηθει  με ακρίβεια στο εδαφος, να σχεδιαστούν δρόμοι για να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα!!

Ε! Λοιπόν η τροποποίηση δεν έγινε ακόμη!! 

Εγώ ήδη είμαι στην σύνταξη εδώ και 5 χρόνια και ότι δουλειά έκανα πήγε φυσικά και πηγε... στο Πηγάδι! 

Βγάλε λοιπόν συμπέρασμα. 

Κάποιος συν. Μίλησε για τρία τερμηνα....... 

Καλό καλοκαίρι. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2024 at 12:10 PM, nbr said:

Πριν από 15 περίπου χρόνια σε επακταση του συνοικισμο "Γαλήνη" στο Ωραιόκαστρο και ενώ πασαλωναμε τους δρόμους διαπιστώσαμε πως κάποιος αγωγός πετρελαίου του στρατού "περνούσε" κατω από 3 οίκοδ. Τετράγωνα. Σταματήσαμε αμέσως και ο δήμος (δεν γνώριζε τίποτα για τον αγωγό;;;!!! ) ζήτησε επίσημα τροποποίηση Ρ Σ. ωστε στην πορεία του αγωγου και αφού αυτός τοποθετηθει  με ακρίβεια στο εδαφος, να σχεδιαστούν δρόμοι για να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα!!

Ε! Λοιπόν η τροποποίηση δεν έγινε ακόμη!! 

Εγώ ήδη είμαι στην σύνταξη εδώ και 5 χρόνια και ότι δουλειά έκανα πήγε φυσικά και πηγε... στο Πηγάδι! 

Βγάλε λοιπόν συμπέρασμα. 

Κάποιος συν. Μίλησε για τρία τερμηνα....... 

Καλό καλοκαίρι. 

 

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντησεις. Νομίζω το πήρα το μήνυμα και θα κινηθώ προς τη δεύτερη επιλογή μου σε οικόπεδο xD. 

Αυτό που κυρίως με προβληματίζει στο δεύτερο οικόπεδο που με ενδιαφέρει είναι πως βλέπει σε δρόμο και έχει κάποια φασαρία. Άραγε υπάρχουν τροποι να μετριαστεί αυτός ο θόρυβος. 

 

 

Edited by Xristos1993
Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, Xristos1993 said:

Άραγε υπάρχουν τροποι να μετριαστεί αυτός ο θόρυβος. 

Υποθέτω πως ρωτάς (μιας και δεν υπάρχει το κατάλληλο σημείο στίξης)

Υπάρχουν

π.χ. φυτοφράχτης (μετράει στη φύτευση του οικοπέδου, αλλά κόβει θέα από τη φάτσα και θέλει χρόνο)

Αν το αποκλείσεις, υπάρχει πιο οικονομική και άμεση λύση

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, tetris said:

Υποθέτω πως ρωτάς (μιας και δεν υπάρχει το κατάλληλο σημείο στίξης)

Υπάρχουν

π.χ. φυτοφράχτης (μετράει στη φύτευση του οικοπέδου, αλλά κόβει θέα από τη φάτσα και θέλει χρόνο)

Αν το αποκλείσεις, υπάρχει πιο οικονομική και άμεση λύση

Ή γυναίκα έχει το θέμα με τη φασαρία από αμάξια οπότε καλύτερη λύση σκέφτηκα και της έκανα δώρο ακουστηκα με active noise cancellation 🤣🤣

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.