Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση αποθήκης με αυθαίρετη χρήση κατοικίας


Recommended Posts

καλισπερα,

 

Εχω αγορασει αποθηκευτικο χωρο τον απριλιο, η οποια ειναι διαμορφωμενο διαμερισμα, με τον νεο νομο τακτοποιηται ωστε να τον χρησιμιοποιω νομιμα σαν κατικια?

 

 

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αχ.... στην άκρη της γλώσσας μου το έχω αλλά θα πάρω κάρτα. Ας συγκρατηθώ λοιπόν...

 

Πάμε ένα-ένα...

 

Α)κατά την εγραφή σας συμφωνήσατε με τους κανόνες συμετοχής οι οποίοι μεταξύ άλλων περιλαμβάνουν το εξής απλό:

 

"3. Πριν ανοίξουμε καινούργιο θέμα χρησιμοποιούμε την "Αναζήτηση"."

 

(το έχω γράψει τόσες φορές που θα το βάλω στην υπογραφή μου, δεν μπορώ άλλο!)

 

Β)

 

Στο άλλο θέμα που είχατε ανοίξει, υποθέτω ότι αναφερόμαστε στον ίδιο χώρο, ο συνάδελφος avgoust σας είχε προτείνει το εξής:

 

"Συμβουλή : Οταν αγοράζεις ακίνητο να έχεις πάντα μαζί δικό σου μηχανικό και δικηγόρο. Η αμοιβή τους είναι αμελητέα μπροστά στο κόστος αγοράς και στις μελλοντικές περιπέτειες από τις οποίες θα σε σώσουν."

 

Εάν κάνατε τον κόπο και την πολύ σωστή επένδυση που σας πρότεινε, επικοινωνήστε με τον ίδιο συνάδελφο με τον οποίο είχατε συνεργαστεί τότε για να σας παρέχει μια υπεύθυνη και τεκμηριωμένη λύση ή για να σας συστήσει σε κάποιον άλλο συνάδελφο.

 

Εάν πάλι κάνατε του κεφαλιού σας, βρείτε συνάδελφο να σας κατατοπίσει.

 

Πριν μου πείτε ότι "απλά θέλω ένα ναι ή όχι" θα σας πω ότι την παρούσα απάντησή μου την επιβάλει η προσωπική μου ηθική, ο κώδικας επαγγελματικής δεοντολογίας ελλήνων μηχανικών και κυρίως ο σεβασμός προς τους συναδέλφους και το επάγγελμα αυτό καθαυτό.

 

Καλή συνέχεια.

 

Να ξεκαθαρίσω πως δεν θεωρώ παράλογο να ρωτήσετε σε ποιας ειδικότητας συνάδελφο μηχανικό να απευθυνθήτε, απλά το ότι αναμένετε να υπάρξουν συνάδελφοι που εν γνώση τους θα προτιμίσουν να σας δώσουν μια λύση δωρεάν συνειδητά στερώντας πιθανόν μια δουλειά σε έναν συνάδελφό τους.

 

Εάν πάλι προσβληθήκατε ανεπανόρθωτα από τον όχι και τόσο συγκαλιμένο υπαινιγμό του τζάμπα, μπορείτε να ζητήσετε -όπως εύστοχα παρατήρησε ο συνάδελφος TheoTDM900 σε άλλο νήμα- λογαριασμό μηχανικού ΕΤΕ μέσω πμ!:P

 

Θέλω να πιστεύω πως σας κάλυψα.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν και οι καθρέπτες για τα φάσκελα, για τα κορόιδα που αγοράζουν παρανομες αποθήκες σαν σπίτια και μετά ζητάν και τα ρεστα.

 

ήδη σε βοηθήσαν τα μέλη του φόρουμ στο παρελθόν, μας έγραψες στα παπουτσάκια σου και την αγόρασες την αποθηκη και τώρα θες πάλι πληροφορίες. Να πάρεις στο ΥΠΕΧΩΔΕ αύριο πρωί πρωί να σου πουν. Για σένα τον κάναν τον νόμο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει, και το εξ' αποστάσεως, με τον ίδιο τρόπο το εκλαμβάνω. :P

Δεν μπορώ να απαντήσω ευθέως, ωστόσο σκεφθείτε πως θα σας εξέφραζα το "δεν με νοιάζει" απλά πολύ πιο άκομψα. Ηint: είμαι άνδρας

 

Καλημέρες και καλή συνέχεια

- mred-akias

 

edit: πες τα ρε howard_roark!

Link to comment
Share on other sites

παντως αν με απαντουσες ετσι, και ειμασταν face to face θα σε μουντζωνα

 

:lol::lol::lol:

 

τι λε ρε τρισμέγιστε ? Θα μας δείρεις κιόλας ?

 

κάνε μας τη χάρη και όξω από δω.:evil:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να απαντήσω στις ερωτήσεις του τύπου:

"Συμφέρει να κάνω την τάδε παρανομία ώστε να εκμεταλλευτώ το παραθυράκι του δείνα νόμου;"

 

Το ουσιαστικό νόμος προέρχεται από το ρήμα νέμω που σημαίνει μοιράζω.

Ο προορισμός των νόμων είναι να προστατεύουν όλους τους πολίτες και με την εφαρμογή τους να κατανέμεται η ισχύς και να απονέμεται δικαιοσύνη. Με απλά λόγια η τήρηση των νόμων δεν επιτρέπει την εφαρμογή του νόμου της ζούγκλας δηλαδή "δίκιο είναι το συμφέρον του ισχυρότερου". Οι ισχυροί παράγοντες της κοινωνίας μας προσπαθούν να δημιουργήσουν τις κατάλληλες προϋποθέσεις ώστε να καταστρατηγηθούν οι νόμοι, πρωτίστως από όσους δεν ανήκουν στους ισχυρούς.

Από την στιγμή που πολλοί πολίτες έχουν κάνει - παραδείγματος χάριν- πολεοδομικές (μικρο)παραβάσεις χάνουν το ηθικό έρεισμα για να ψέξουν τον οποιονδήποτε μεγαλοπαράγοντα που ζει μέσα στη διαφθορά αφού και αυτοί, αν είχαν μεγαλύτερη δύναμη θα είχαν κάνει μεγαλύτερες παρανομίες.

 

Η απάντηση, λοιπόν, είναι μία:

Όχι, κανείς να δεν μπορεί να εκμεταλλεύεται ανήθικα –έστω και νομότυπα- τα περιθώρια των νόμων, γιατί αυτό θα στραφεί εναντίον όλων μας.

Link to comment
Share on other sites

Οι ισχυροί παράγοντες της κοινωνίας μας προσπαθούν να δημιουργήσουν τις κατάλληλες προϋποθέσεις ώστε να καταστρατηγηθούν οι νόμοι, πρωτίστως από όσους δεν ανήκουν στους ισχυρούς.

Από την στιγμή που πολλοί πολίτες έχουν κάνει - παραδείγματος χάριν- πολεοδομικές (μικρο)παραβάσεις χάνουν το ηθικό έρεισμα για να ψέξουν τον οποιονδήποτε μεγαλοπαράγοντα που ζει μέσα στη διαφθορά αφού και αυτοί, αν είχαν μεγαλύτερη δύναμη θα είχαν κάνει μεγαλύτερες παρανομίες.

α γεια σου!!!!

γι' αυτό και κάποιοί τους ψηφίζουν διότι περιμένουν τη σειρά τους !!!!!

Link to comment
Share on other sites

α γεια σου!!!!

γι' αυτό και κάποιοί τους ψηφίζουν διότι περιμένουν τη σειρά τους !!!!!

 

Γουστάρω! παίρνουν μαζί και κόρνες και σημαίες, "Η Ελλάδα (=η πάρτη μας) θα πάει (=πάμε) μπροστά!" και άλλα τέτοια...οι παρτάκηδες ποτέ δεν πεθαίνουν... Οικοδομούμε τον "νέο θαυμαστό κόσμο"* του αύριο! Το να είσαι άγριος είναι μαγκιά γτ σημαίνει να είσαι πρωτίστως άνθρωπος με όλη την έννοια του όρου. Εδώ ξεπουλάμε απλούς ηθικούς κανόνες όσο όσο και το βαφτίζουμε κοινωνική πρόοδο! Ουφ, να σταματήσω κάπου εδώ, θα κλειδωθεί που θα κλειδωθεί....

 

*Huxley

 

Σημαντική σημείωση: ελπίζω να μην έχω μπλέξει τον τίτλο του βιβλίου με αναντίσοιχο περιεχόμενο... Ο camelot θα ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι μιζάρουν (εφορία,πολεοδομία κλπ) = φυσιολογικό business sense ο Χριστοφοράκος.

 

Όλοι αυθαιρετούν = φυσιολογικό ο εφοπλιστής να μπετοναρει το κομματακι της παραλίας για πάρτη του.

 

 

Ε Λ Λ Α Δ Ι Σ Τ Α Ν. Βορειότερη δημοκρατια της Αφρικής, Δυτικότερη δημοκρατία της Κεντρικής Ασίας.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.