Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπαγωγή στον νόμο 4495/17 χωρίς αποδοχή κληρονομιάς.


Recommended Posts

  • 2 months later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Συγνώμη αν έχει ξανασυζητηθεί αλλά δεν το βρίσκω...

Σε περίπτωση θανάτου μοναδικού ιδιοκτήτη ακινήτου και πριν την αποδοχή από τους κληρονόμους θεωρείτε λάθος να προχωρήσει η καταχώρηση με εξουσιοδότηση πχ από εγγύτερο συγγενή/κληρονόμο ?

Δηλαδή θα μπορούσε να θεωρηθεί υπόχρεος?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έκτορας Κοσκινάς said:

Σε περίπτωση θανάτου μοναδικού ιδιοκτήτη ακινήτου και πριν την αποδοχή από τους κληρονόμους θεωρείτε λάθος να προχωρήσει η καταχώρηση με εξουσιοδότηση πχ από εγγύτερο συγγενή/κληρονόμο ?

@Έκτορας Κοσκινάς (ή Βασίλης) Κανονικά δεν μπορεί να προχωρήσει η διαδικασία, εφόσον δεν έχει γίνει αποδοχή. Αποδοχή αυτό σημαίνει πρακτικά. Ο εγγύτερος συγγενής δεν αποδέχεται κατ'  ανάγκη και την κληρονομιά, αφού μπορεί να ασκήσει το δικαίωμα αποποίησης εντός 4μηνου.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σωστα

πριν την αποδοχη δεν υπαρχει "νομιμος κυριος"

  Αρα, μετρας νομιμα και αυθαιρετα και τα δινεις "ατυπα" στον συμβ/φο ή σε δικηγορο που μπορει πλεον και αυτος  να κανει αποδοχες....

τα δηλωνει ο κληρονομος  στην ΔΟΥ και κανει αποδοχη.

 Και τοτε δυναται να δοσει εντολη για τακτοποιηση.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω προχωρήσει τέτοια περίπτωση! Ζήτησα όμως και μου προσκομίστηκαν πρωτίστως όλα εκείνα τα έγγραφα τα οποία ζητά και ο συμβολαιογράφος για να ολοκληρώσει την αποδοχή (π.χ. διαθήκη αν υπάρχει, πιστοποιητικό περί μη δημοσίευσης διαθήκης, πιστοποιητικό εγγύτερων συγγενών, ληξιαρχική πράξη θανάτου, πιστοποιητικό περί αποδοχής κληρονομιάς κ.λπ.). Προχώρησα στη δήλωση, ανέβασα τα έγγραφα αυτά και είχα ενημερώσει ότι, η δήλωση θα περαιωθεί αν και όταν μου προσκομισθεί ο τίτλος της αποδοχής μεταγεγραμμένος....

Link to comment
Share on other sites

On 16/6/2024 at 3:16 ΜΜ, dimitris GM said:

πριν την αποδοχη δεν υπαρχει "νομιμος κυριος"

Εννοείς ότι το ακίνητο ανήκει στο δημόσιο μέχρι να συνταχθεί συμβολαιογραφική πράξη αποδοχής;
Ή ότι τα ακίνητα για τα οποία δεν υπάρχει συμβόλαιο αποδοχής, δεν ανήκουν πουθενά;

Link to comment
Share on other sites

  Ουτε το ενα ουτε το αλλο

 Ανηκουν στους "νομιμους" κλήρονομους.

Απλα χρειαζεσαι αποδοχη, ωστε να ξερεις ποιοι ειναι οι κληρονομοι που δικαουνται να σου δωσουν αναθεση προς τακτοποιηση..

 Δεν ειναι δουλεια του μηχανικου να "κρινει" ποιος ειναι κληρονομος.

 

 

  • Thanks 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.