Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναλυτικος Ελεγχος Βελων


 

Recommended Posts

Υπάρχει στο Forum πουθενα παράδειγμα υπολογισμού και ελέγχου βέλους κάμψεως για πλακοδοκούς?

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω παράδειγματα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Ίσως ο Γκρος να έχει κάποια στο βιβλίο του αλλά δεν έχω τώρα πρόσβαση σε αυτό για να σου πω με σιγουρια. Ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα σου? Η διαδικασία ελέγχου υπάρχει στο παράρτημα Δ του ΕΚΩΣ

Link to comment
Share on other sites

Και ο κανονισ,ός το λέει άλλωστε ότι είναι τελείως ενδεικτικά τα αποτελέσματα.

 

Εσύ ως "βιβλιοθηκάριος" του forum έχεις καθόλου στοιχεία υπόψη σου? από πραγματικές ή πειραματικές συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

από πραγματικές μόνο, αυτά που έχουν δει τα μάτια μου δηλαδή. τα πειραματικά δεν έχουν και τόση σημασία.

 

είχα ξαναπει σε παρόμοια συζήτηση, καλυτερα να φιλοσοφήσει κάποιος τη θεμελίωση και να την κάνει πιο οικονομική, παρά να κάνει οικονομία από τις πλάκες.

 

σε εφαρμογη παντως που εκανε συνάδελφος (αλλά πολύ συνάδελφος, όχι το ακούσα από κάπου, μου είπαν κλπ) αναλυτικού στο σπίτι του, η πλάκα έχει ρηγματώσεις.

 

οι παλιοί μελετητες (όχι εργολάβοι συνάδελφοι) μου λένε μακρυά

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια απ' τη θεμελίωση μπορείς να κόψεις πολλά κυβικά αλλά και από τις πλάκες μπορείς με τη μείωση κατά 1cm του πάχους να μειώσεις τα κυβικά σκυροδέματος -> μόνιμα φορτία -> σεισμικά φορτία -> οπλισμούς κ.λπ.

Οι ρηγματώσεις πόσο μεγάλες ήταν και αναφέρεσαι σ' αυτές; Οι ρηγματώσεις δεν είναι αναμενόμενες; Δεν μπορεί να οφείλονται και σε ανεπαρκή συντήρηση του σκυροδέματος κατά την κατασκευή;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ στο ότι οι έλεγχοι παραμορφώσεων είναι ενδεικτικοί.

Το έχω αναφέρει και αλλόυ, πως σε περίπτωση αμφιβολιών τα βέλη μπορούν να περιοριστούν από την αρχή της κατασκευής με αντιβέλος

Link to comment
Share on other sites

καλό το αντιβέλος αλλά άντε να τσακώνεσαι με τον καλουπατζή για την ανύψωση...αν βάλεις παχιά πλάκα, θα τσακώνεσαι με τον ιδιοκτήτη... από παντού κακοί γινόμαστε...γ@#$%σε τα πολυχρόνη

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω εγκαταλείψει την προσπάθεια σε αυτό το επίπεδο, τις κάνω χοντρές και ας εχω σεισμικά φορία, και ας εχω παραπάνω φορτία, κλπ δεν με νοιάζει καθόλου.

πλάκες μόνο χοντρές

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.