Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση οικοδομησιμότητας


Recommended Posts

γεια σας....δουλευω εκτος αθηνων και την προηγουμενη εβδομαδα πηγα να πρωτοκολλησω μια αδεια στην πολεοδομια παλληνης...οπου βρεθηκα προ εκπληξεως γιατι μου ζητησαν οικοδομησιμοτητα για να πρωτοκολλησω....υπηρχε μια παλια οικοδομησιμοτητα αλλα δεν τη δεχτηκαν και μου ειπαν οτι για να βγαλουν επικαιροποιηση χρειαζονται καποιοι μηνες!!!!!!!ξερει καποιος αν προβλεπεται η οικοδομησιμοτητα για να πρωτοκολληθει φακελλος;;;ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Η οικοδομησιμότητα καθορίζεται από σύνταξη τοπογραφικού διαγράμματος βασικό συστατικό του αρχικού φακέλου της αδείας. Δεν το έχεις καταθέσει ?

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια υπηρχε τοπογραφικο στο φακελλο.....αλλα πριν καν ανοιξει το φακελλο ο υπαλληλος μου λεει...οικοδομησιμοτητα εχεις;του τη δειχνω...μου λεει οτι ειναι παλια και θελει επικαιροποιηση και εκει ξεκινα ο γολγοθας.....

το ερωτημα ειναι γιατι σε αλλες πολεοδομιες πχ πατρα - πυργο δεν ζηταν οικοδομησιμοτητα για να πρωτοκολλησεις και αν προβλεπεται....

Link to comment
Share on other sites

gmas γράφε με μικρά γιατί μας βγήκαν τα μάτια. :)

Ετσι από περιέργεια τι είναι αυτή η Οικοδομησιμότητα? Τι γράφει δηλαδή? Πρώτη φορά το ακούω.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πρώτη φορά τη συναντώ σαν βεβαίωση.....

είναι μια βεβαίωση που λέει ότι το οικόπεδο είναι οικοδομήσιμο κτλ...

στη συγκεκριμμένη περίπτωση είχε βγει βεβαίωση για όλα τα οικόπεδα του τετραγώνου επειδή ήταν ενιαία έκταση και έγιναν κατατμήσεις

Link to comment
Share on other sites

Μήπως στην περιοχή που είσαι δεν έχει κυρωθεί η Πράξη Εφαρμογής και θέλεις βεβαίωση οικοδομησιμότητας?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, έχει γίνει η πρώτη ανάρτηση....και χορηγείται από ότι έμαθα βεβαίωση οικοδομησιμότητας.....είναι όμως απαραίτητη για την πρωτοκόλληση;

Link to comment
Share on other sites

Eάν η περιοχή είναι εντός σχεδίου μεν , χωρίς κυρωμένη πράξη εφαρμογής δε , χρειάζεσαι την οικοδομησιμότητα για να πρωτοκολλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.