Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προδιαγραφές Η/Μ εγκαταστάσεων νοσοκομείων


honalx

Recommended Posts

Είμαι φοιτητής και κάνω την πτυχιακή μου με θέμα κλιματισμός και αερισμός νοσοκομείου. Θα ήθελα αν κάποιος έχει κάποιος κανονισμούς από ΦΕΚ ή από κάποιο υπουργείο για κλιματισμό, αερισμό και φίλτρα. Έχω βρει κάτι πληροφορίες στο βιβλίο του ΛΕΦΑ και του ANTONIO BRIGANTI αλλά είναι αρκετά παλιά και δε ξέρω αν ισχύουν ακόμα. Κάθε βοήθεια σας θα μου είναι πολύτιμη. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Μία ιδέα απλώς. Εκτός από το πώς θα έπρεπε να είναι ο κλιματισμός/αερισμός, ενδιαφέρον θα είχε και το πώς επιτυγχάνεται στην πράξη ο κλιματισμός/αερισμός σε μερικά υπάρχοντα νοσοκομεία. Μπορείς να πάρεις μία φωτογραφική μηχανή, και να επισκεφτείς την τεχνική υπηρεσία κάθε νοσοκομείου, ζητώντας τους διακριτικά την άδεια να φωτογραφίσεις τα συστήματά τους - όπου υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

CostasV, αν ζητήσει να το κάνει αυτό μάλλον πόρτα θα φάει!.. Βέβαια θα είχε πολύ πολύ ενδιαφέρον....

Λοιπόν, εκτός από την ΔΕΠΑΝΟΜ, που έχει κάποια τεύχη για τα δημόσια νοσοκομεία, η τεχνική υπηρεσία του Υ.Υ. έχει τεύχη συμπληρωματικά του νόμου 517/91 για τα ιδιωτικά νοσοκομεία. Όμως και αυτός ο νόμος από μόνος του έχει αρκετά στοιχεία τα οποία θα σε βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγύης

Προδιαγραφές Η/Μ εγκαταστάσεων σε νοσοκομεία

 

http://www.4shared.com/file/237386243/dc559798/hospital.html

 

Το έλαβα μέσω e-mail από την τεχνική υπηρεσία του υπουργείου τον Φεβρουάριο 2010.

Έχει εκδοθεί το 2009 και αντικαθιστά την ΔΥ8/Β/οικ 3668/02-Αυγ-2001.

(στην ουσία δεν αντικαθιστά απλά την κάνει πιο ευανάγνωστη)

Link to comment
Share on other sites

Αλλο η πραγματικότητα (δηλ. τι υπάρχει όντως στα νοσοκομεία) και άλλο η εικονική πραγματικότητα (δηλ. οι προδιαγραφές και τα τεύχη των διαγωνισμών).

Μία άλλη εναλλακτική λύση (στη προσωπική παρουσία και την λήψη φωτογραφιών) θα μπορούσε να είναι η αποστολή ερωτηματολογίου με ερωτήσεις όπως

υπήρχε μελέτη κλιματισμού/αερισμού;

σε τι ποσοστό εφαρμόζεται η μελέτη αυτή;

τι κόστος έχει η σημερινή λειτουργία του (όποιου) συστήματος εφαρμόζεται;

μπορούμε να σας επισκεφτούμε;

κτλ

 

Θα πρέπει να καταλάβουμε ΓΙΑΤΙ δεν εφαρμόζεται η μελέτη (που συνήθως υπάρχει) στην πράξη.

 

Υπάρχουν μέλη του michanikos που εργάζονται σε νοσοκομεία. Μπορούν να μας τα πουν καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε σ'ευχαριστούμε πολύ!!!

 

Στο τέλος του 2009, είχα πάρει από την τεχνική υπηρεσία (έντυπα) για τα ιατρικά αέρια (θα προσπαθήσω να το σκανάρω αν το χρειαστεί κανείς...) αλλά και ένα τευχάκι που καμμία σχέση δεν έχει με αυτό το αναλυτικό! Thanx

Link to comment
Share on other sites

Ιατρικά αέρια (word document, 2.6 MB)

http://www.4shared.com/file/237470717/1aba9d9a/_ISO_7396.html

 

 

Για τον κλιματισμό σε νοσοκομεία μπορείς να δεις και το 'ASHRAE Applications'.

Link to comment
Share on other sites

Costasv αν πάω σε νοσοκομείο ιδιωτικό να βγάλω φωτογραφίες θα τα καταφέρω, στο δημόσιο είναι το δύσκολο αλλά και εκεί με μια προσπάθεια επειδή είμαι φοιτητής θα μπορέσω να πάρω πληροφορίες. Δε νομίζω όμως ότι θα με βοηθήσει στην πτυχιακή μου..

gnusselt με βοήθησε πάρα πολύ το αρχείο με τις Η/Μ προδιαγραφές για τα νοσοκομεία που ανέβασες!!

Θα ήθελα ακόμη, να ρωτήσω αν κάποιος έχει το βιβλίο του Σελούντου να μου πει, κατά ποιόν τρόπο κάνει τον υπολογισμό των φορτίων για θέρμανση (carrier,ashrae) ? Αν θυμάμαι καλά είναι στο κεφάλαιο 4.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω όμως ότι θα με βοηθήσει στην πτυχιακή μου..

 

 

To να καταλάβεις ΓΙΑΤΙ δεν εφαρμόζεται (ή εφαρμόζεται μόνο εν μέρει) η μελέτη κλιματισμού/αερισμού, δεν θα σε βοηθήσει στην πτυχιακή σου;

Αν όχι, τότε ok.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.