Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αθάνατο ΙΚΑ !


Recommended Posts

Γειά σας, είναι το πρώτο μου σχόλιο στο τόσο ενδιαφέρον φόρουμ που βλακωδώς δεν συμμετείχα τόσο καιρό....

Από την ελάχιστη ώρα που είμαι εδώ, βλέπω ότι είναι σημαντικότατη πηγή πληροφόρησης για τα πάντα και θέλω να πώ ένα μπράβο σε όλους τους οργανωτές και συμμετέχοντες....

 

 

Θέλω να προχωρήσω στη βαφή των όψεων μιας πολυκατοικίας με είκοσι διαμερίσματα.... Από τη Πολεοδομία μου ζήτησαν ένα χαρτί ότι συμφωνούν οι ιδιοκτήτες (πλειοψηφία) και τους πήγα την απόφαση γενικής συνέλευσης και το πράγμα έληξε εκεί... Συγκεκριμένα, όλες οι αιτήσεις γίνονται με το όνομα της παρούσας διαχειρίστριας...

Αντιθέτως στο ΙΚΑ μου ζητούν όλα τα συμβόλαια ή τουλάχιστον το 50% + 1 των ιδιοκτησιών... Είναι λογικό? Για τη βαφή δύο τοίχων και μόλις 20 ένσημα?

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το αποφύγω?

Ο λόγος είναι ότι οι περισσότεροι κάτοικοι είναι ένοικοι και οι ιδιοκτήτες είναι σκόρπιοι σε όλη την Αττική, η πολυκατοικία είναι του 1966.

Υπάρχει κάποιο μικρό παραθυράκι όπως εκατομμύρια άλλα αντίστοιχα?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:???:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

μπορώ να σου πω αυτό που μου ζήτησαν σε ανάλογες περιπτώσεις. Καταρχήν εμένα και στην πολεοδομία μου ζήτησαν χαρτί με το 75% των ιδιοκτητών με σύμφωνη γνώμη!. Επειδή είχα το ίδιο πρόβλημα με εσένα και μετά από πολλές συζητήσεις καταλήξαμε στο εξής: Συγκάλεσε ο διαχειριστής γεν. συνελεύσεις. Στην πρώτη δεν είχε απαρτία. Το ίδιο και στη δεύτερη. Οπότε στην τρίτη με απλή πλειοψηφία πάρθηκε απόφαση. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αυτό γενικό, είναι όμως λογικό και το αποδέχθηκαν. Οι αιτήσεις φυσικά γίνονται στο όνομα του διαχειριστή. Παρατήρηση. Καλό είναι ούτως ή άλλως να υπάρχει σύμφωνη γνώμη της γενικής συνέλευσης, γιατί μετά ο καθένας μπορεί να πει ότι του κατέβει. Καλά ξεμπερδέματα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως νομιζω πως οχι γιατι το ΙΚΑ θελει τους ιδιοκτητες,εκτος απο τις περιπτωσεις των αντιπαροχων οπου η απογραφη γινεται στο ονομα του εργολαβου με την προσκομιση του εργολαβικου συμβολαιου.

Link to comment
Share on other sites

οι μισθωτές μπορούν να εκδόσουν οικοδομική άδεια στο όνομά τους και η απογρφή στο ΙΚΑ γίνεται είσης στο όνομά τους ως τίτλος ιδιοκτησίας θεωρείται το μισθωτήριο

 

άρα δεν απαιτούνται οι τίτλοι ιδιοκτησίας των εκμισθωτών

απλά τα μισθωτήρια των μισθωτών

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
οι μισθωτές μπορούν να εκδόσουν οικοδομική άδεια στο όνομά τους

 

Γίνεται αυτό;

Εκδίδεται οικοδομική άδεια σε ενοικιαστή;

Τι χρειάζεται;

Σχετική νομοθεσία;

Παρακαλώ myri διαφώτισέ μας.

Link to comment
Share on other sites

ναι οι ενοικιαστές μπορούν να εκδόσουν οικοδομικήξ άδεια

δεν ξέρω τη νομοθεσία

 

τα έγγραφα που χρειάζεσαι είναι :

μισθωτήριο

Υπευθυνη δήλωση ιδιοκτήτη πως επιτρέπει τις εργασίες και πως δεν υπάρχου αυθαίρετες κατασκευές (με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ myri.

Πάντα ενημερωμένη. Μπράβο.

Όμως μου ακούγεται κάπως παράτολμο για τον ιδιοκτήτη να είναι όμηρος του ενοικιαστή, με την άποψη ότι θα φέρει νομική ευθύνη απέναντι στο κράτος (ΙΚΑ, Πολεοδομία, Δήμο, Εφορία κ.λ.π.) για όποιες ατασθαλίες του ενοικιαστή έχοντας μόνο ένα μισθωτήριο συμβόλαιο.

Είναι αρκετά ενδιαφέρον εάν πράγματι γίνεται γιατί αυτήν την εποχή έχω μια τέτοια περίπτωση.

Το ΙΚΑ λογικά θέλει να εισπράξει. Αν δέν εισπράτει τι γίνεται; Σταματά τις εργασίες;

Υπάρχει περίπτωση να στραφεί στον ιδιοκτήτη για τις οφειλές;

Link to comment
Share on other sites

Το ΙΚΑ είναι το μόνο που θα στραφεί στον ιδιοκτήτη για τις οφειλές.

Για όποια άλλη παρανομία, την ευθύνη την έχει αυτός που φαίνεται αιτών την οικ. άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.