Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί εξωτερικού


Recommended Posts

@ Charlie ,

Kανείς δεν αμφισβητεί το Ιmperial , το οποίο όλες τις χρονιές βρίσκεται στην πρώτη 5άδα στην αξιολόγηση των Αγγλικών πανεπιστημίων.Γνώμη μου είναι ότι οι απόφοιτοι του Imperial δε θα έπρεπε να δίνουν ΔΙΚΑΤΣΑ αλλά να παίρνουν την ισοτιμία αμέσως και άνευ εξετάσεων.

Αλλά τι γίνεται με αυτά που βρίσκονται στην κατατάξη στη 40η ,στη 50η ή 70ή θέση;Δε νομίζω να συγκρίνονται με Imperial αλλά με βιομηχανία πτυχίων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Ok εμένα με εκφράζουν δύσκαμπτος (:P) και howard_roark.

 

Δίνω διάρκεια ζωής στο thread 3 - 4 posts ακόμη εκτός εάν μπλεχτεί και συντονιστής στο flame war οπότε θα έχει διάρκεια...cold war :P

και μιας και είμαστε στο κλίμα: pun itended

 

 

ΥΓ: Το thread θα μπορούσε να προσφέρει πολλά σε όσους σκέφτονται για σπουδές και/ή μεταπτυχιακά έξω. Ας μην το ξεφτιλίσουμε τελείως. Κρίμα είναι.

Η τοποθέτηση του Charlie ήταν άκρως κατατοπιστική από αυτήν την άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε και φίλε howard_roark, χαίρομαι που βρίσκεις τα σχόλιά μου ενδιαφέροντα. Ευχαριστώ και ανταποδίδω τα καλά σου λόγια περί εξαιρετικού χρήστη.

 

Φυσικά ευθυνόμαστε εμείς οι πολίτες για την κατρακύλα της κοινωνίας μας (κάνω σχετικές αναφορές σε κάθε ευκαιρία), ποιος είπε το αντίθετο;

Το γεγονός της προσπάθειας προώθησης ανθελληνικών απόψεων από τους οικονομικά ισχυρούς αποδεικνύεται από τα (αυθαίρετα) συμπεράσματα που εξάγει κανείς (αρχαιολαγνεία, βιολογική υπεροχή, για όλα φταίνε οι εξωγήινοι κ.λπ.) στο άκουσμα -και μόνο- της λέξης "Πατρίδα".

 

Το σημαντικότερο -όμως- είναι ότι αν δεν αγαπήσεις κάτι, τότε δεν μπορείς να το βοηθήσεις να προοδεύσει. Αυτός είναι ο κύριος λόγος που οι οικονομικά ισχυροί (ή αλλιώς το κατεστημένο) θέλουν να "ντρεπόμαστε που είμαστε Έλληνες", για να μην αγαπάμε την Ελλάδα και να μην αλλάξει -ποτέ- τίποτα.

 

Το οτι είμαι υπερήφανος για την Πατρίδα μου δεν σημαίνει ότι πιστεύω πως η ελληνική φυλή υπερέχει οποιασδήποτε άλλης ή στην ύπαρξη διεθνούς συνωμοσίας εναντίον της Ελλάδας.

Πειράζει, όμως, που θεωρώ ότι δεν πρέπει να ντρέπεται κανείς για την ελληνική του καταγωγή;

 

Όπως θα έχεις -ήδη- καταλάβει σέβομαι όλες τις απόψεις, ακόμα και αυτές με τις οποίες κατηγορηματικά διαφωνώ.

Δεν είναι κακό να διαφωνούμε, άλλωστε (πιστεύω ότι) η ύπαρξη διαφορετικών απόψεων αποτελεί αφετηρία προόδου και δημιουργικότητας.

 

Ζητώ συγγνώμη για την παρεκτροπή από το κυρίως θέμα.

Link to comment
Share on other sites

1 Η διαδικασία όμως για να πάρεις πτυχίο είναι πολύ δυσκολότερη.

 

 

Η διαδικασία όμως αυτή που λές ειναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ .... Διότι ποιος μου λέει εμένα ότι κάποιος δεν έχει αντιγράψει στα μισά μαθήματα ... Η ότι έδωσε 10 φορές το ίδιο μάθημα και αφού ο καθηγητής απυβδησε του ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΧΑΡΗ και μετά από παρακάλια ("ελάτε κύριε καθηγητά ... τελευταίο μου μάθημα ειναι και παίρνω πτυχίο...") του έδωσε και ένα 5 αράκι έτσι για να το πάρει το...., ή του αρέσει η φάτσα του/της βρε αδερφέ μου ...

Ήταν η αδερφή μου επιτηρήτρια στο φυσικό ως Υποψήφια Phd...και μου έλεγε τι να κάνω τους αφήνω δεν μπορώ να τους Μηδενίσω ... τους ξέρω ... και χίλια δυο ΑΣΤΕΙΑ πράγματα.

 

Στην Αγγλία όπως λες και στο South Park πως το λένε λέει 1 από τους 5-6 ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ επιτηρητές ... EXAM IS OVER ...και τα στυλο όλα ακουγονται μονομιάς στο θρανίο. Γιατί αλλιώς ... Με αυτό θέλω να πώ όχι πως οι εξετάσεις ή το επίπεδο είναι απαραίτητα πίο υψηλό ΜΑ ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ έχοντας περάσει τις εξετάσεις έχουν από ένα επίπεδο και πάνω ... και όχι ο ένας ειναι του 1 και ο άλλος του 10 και οι δύο όμως έχουν πτυχίο με 8 και 9.

 

 

Οσο για τα Past Papers που λες, ισχύει οτι μπαίνει (όχι πάντα) ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ των παρελθοντικών ετών ΔΙΟΤΙ στην Αγγλία ο σκοπός των εξετάσεων είναι να ελέγξουν αν ο φοιτητής γνωρίζει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τουλάχιστον αυτά που ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ πρέπει να ξέρει από το κάθε μάθημα (τα οποία δεν γίνεται σε κάθε εξετάσεις να είναι εντελώς διαφορετικά) ... και όχι για να το παίξει ο καθηγητής ΘΕΟΣ, για να ανεβάσει ΔΗΘΕΝ το επίπεδο των εξετάσεων του ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ, οι οποίες πολλές φορές δεν περνιούνται ούτε με ανοιχτά τα βιβλία και σημειώσεις ...

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά τους μηχανικούς εξωτερικού, εγώ περιμένω να δω τι θα πουν αυτοί που τόσο καιρό επικαλούνται ωρυόμενοι το βαθμό των πανελληνίων εξετάσεων ως κεντρικό επιχείρημα για το ποιος πρέπει και δεν πρέπει να έχει τα δικαιώματα των διπλωματούχων. Όλως τυχαίως εξαφανίστηκαν μαζί με τα ..."επιχειρήματα" τους.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι είμαι υπερήφανος για την Πατρίδα μου δεν σημαίνει ότι πιστεύω πως η ελληνική φυλή υπερέχει οποιασδήποτε άλλης ή στην ύπαρξη διεθνούς συνωμοσίας εναντίον της Ελλάδας.

Πειράζει, όμως, που θεωρώ ότι δεν πρέπει να ντρέπεται κανείς για την ελληνική του καταγωγή;

 

.

 

Chilon, Να σε ρωτήσω κάτι χωρίς εμπάθειες ή ίχνος χλευασμού.

Για ποιο λόγο ακριβώς είσαι υπερήφανος για την Πατρίδα σου και τις ακριβώς ορίζεις Πατρίδα; off topic

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλοι που πήγαν Αγγλία για σπουδές επέλεξαν μόνο τα top ten παγκοσμίως πανεπιστήμια... Γιατί δεν βλέπω να αναφέρει κανείς κάτι πανεπιστήμια σε χωριά που οι μόνοι φοιτητές τους είναι Έλληνες... Από προσωπική εμπειρία: Φίλος απόφοιτος ΤΕΙ πήγε Αγγλία σε πόλη που δεν την ξέρουν ούτε οι εγγλέζοι περίοικοι, για δεύτερο πτυχίο ως πολιτικός μηχανικός . Δεύτερο πτυχίο = ένα έτος στη σχολή. Αναλογία ελλήνων γύρω στο 50% του συνόλου.

Συνεχίζει για μεταπτυχιακό. Σε 100 φοιτητές 86 Ελληνες. Τι να λέμε τώρα. Μάλλον το επέλεξαν επειδή δεν γούσταραν να σπουδάσουν στα υποβαθμισμένα ελληνικά πολυτεχνεία....

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία: Φίλος απόφοιτος ΤΕΙ πήγε Αγγλία σε πόλη που δεν την ξέρουν ούτε οι εγγλέζοι περίοικοι...

Εγω ξέρω και μια ιστορία για την γιαγια ενός φίλου μου που ήρθε από την Σμύρνη το 22 κολυμπώντας παρακαλώ...

Αντε, γιατί μας τα κανατε τσουρέκια, λες και το μοναδικό πρόβλημα του κλάδου είναι οι απόφοιτοι ξένων πανεπιστημίων...

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκο εσείς μας τα κάνατε τσουρέκια με την κλάψα σας. Κλάψε κλάψε, τάξε και κανά ψήφο, όλο και κάτι θα βγει...Και μάθε να μιλάς σωστά. Οπως σου έμαθαν στην Αγγλία.....

edit. με πρόλαβε ο Barracuda

Link to comment
Share on other sites

Απο επιπεδο και αρθρωση λογου παντως ειστε πολυ καλα, τσουρεκια και αλλα ομορφα στολιζουν το forum, η ευρωπαικη κουλτουρα περασε ξυστά.

Οποιος θελει να ειναι και να αισθανεται μηδενικο στην Ελλαδα, οπως ειπωθηκε και πιο πανω, ελευθερα ας ντρεπεται, και εμεις ντρεπομαστε για εσας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.