Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί εξωτερικού


Recommended Posts

Κατ' αρχάς να ξεκαθαρίσω ότι τα παρακάτω δεν αποτελούν προσωπική επίθεση ή οτιδήποτε άλλο παρεξηγισίμο, απλά έκφραση μιας άποψης με φιλική διάθεση ως έναυσμα για την κουβέντα της συγκεκριμένης άποψης. Και τώρα που το ξεκαθαρίσαμε αυτό...

 

Βεβαίως αισθανόμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες. Περήφανος που κουβαλάω και είμαι κληρονόμος ιστορίας χιλιάδων ετών.

 

Εγώ νιώθω και το βάρος του να κάνω κάτι αντάξιο της εν λόγω ιστορίας...

 

Απλά φαίνεται ότι η αναρχοπροπαγάνδα και η αριστερή μανία κατά του έθνους που διδάσκεται στους διαδρόμους και στα αμφιθέατρα του ΕΜΠ, σε κάποιους "ψαγμένους" βρίσκει απήχηση..(sorry για το off-topic)

 

 

Κάτσε βρε συνάδελφε, τι σχέση έχει η πολιτική άποψη με την αγάπη προς την πατρίδα και την περηφάνια που είναι κάποιος έλληνας? Προσωπικά τα θεωρώ δύο διαφορετικά πράγματα. Αν κάποιος διαφωνεί με τις πρακτικές τις παρούσας κυβέρνησης και διαδηλώνει (τα περιστατικά είναι πολύ μεγάλο ζήτημα και δεν θα αναφερθώ εκτενώς σε αυτά εδώ γτ θα βγούμε εκτός θέματος τελείως), δεν σημαίνει ότι δεν αγαπά την χώρα του, απλά ότι θα προτιμούσε να δει την διακυβέρνησή της σε χέρια άλλων και πιστεύει ότι αυτό θα είναι το καλύτερο για την χώρα. Προφανώς και νοιάζεται για την χώρα, διαφορετικά δεν θα είχε σοβαρά επιχειρήματα ή/και δεν θα επιθυμούσε ουσιαστική αλλαγή.

 

Σε αυτήν την ομάδα ανθρώπων δεν συγκαταλέγω τους πυρομανείς -αυτούς νομίζω έχεις στο μυαλό σου και αυτούς θέλω να διαχωρίσω- που εκμεταλεύονται μια κατάσταση (που άντε να κάψει κάποιος συμβολικά μια τράπεζα και καλά ενάντια σε καπιταλισμό, χρήμα ως μοναδική αξία κοκ, αλλά το να λιώνουνε τόσες επιχειρήσεις και αυτοκίνητα του απλού κόσμου που προσπαθεί να επιζήσει και να τα βγάλει πέρα μήνα με μήνα, είναι κάτι το τελείως διαφορετικό και απαράδεκτο :( Τα άτομα αυτά δεν μπορούν να θεωρηθούν ότι έχουν ενστερνιστεί μια αριστερή ιδέα, το θεωρώ γελοίο να ρίξουμε τα πιστεύω κάποιων ανθρώπων τόσο χαμηλά. )

 

 

Θεωρώ πως πρέπει να νοιάζεσαι για την πατρίδα (το "αγαπάς" έχει μια δόση υπερβολής για μένα) διαφορετικά πας εξωτερικό και όπου γης και πατρίς. Το να βρίζεις το σύστημα και τους κυβερνώντες συνεπάγεται με το να βρίζεις την δομή και όχι την χώρα σου. Όταν λέμε λχ ότι "η Ελλάδα καίει τα παιδιά της" εννοούμε οι πρακτικές που εφαρμόζονται και προφανώς όχι την ίδια την πατρίδα.

 

Φυσικά μπορεί να μην κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς, καθ' ότι πάλι άυπνος!;) (ο δύσκαμπτος κατάλαβε)

 

Πριν κατηγορηθώ για αριστεριστής καμένος κοκ να πω πως εγώ προσωπικά έχω άλλες αποψείς (εγώ διαπιστώνω ότι όλλοι οι κοινωνία κινείται γύρω από τον άξονα του κερδους και του χρήματος οπότε θεωρώ πρέπον ότι η αλλαγή δεν πρέπει να είναι διαμοιρασμός του χρήματος αλλά μια ανθρωποκεντρική και δημοκρατική κοινωνία που οι πολίτες της θα διέπονται από ηθικη και αξίες) που δεν έχουν να κάνουν με κομματα κατ'ευθείαν αλλά έμμεσα.

 

Συνάδελφε δύσκαμπτε, έχω κάνει και άλλη μία δημοσίευση στο παρών νήμα!

Στο πνεύμα τώρα! Άπαιχτα τσουρέκια εδώ :P

 

Όσο για το ε) του acnt (με τα άλλα συμφωνώ) αυτό που έχω να πω είναι να κοιτάξετε κάτε από κάθε γέφυρα ελληνικού δρόμου στην περιοχή της Αττικής την ταμπέλα του κατασκευαστή ... που λογικά έκανε και την μελέτη. Εγώ ένα όνομα βλέπω μιας ελληνικής εταιρείας κατ'επανάληψη που από όσο ξέρω δραστηριοποιείται και στο εξωτερικό. Το γτ τα αναλαμβάνει μόνο αυτή τα έργα είναι άλλο ζήτημα... Εκτός βέβαια αν αναφέρεσε σε πιο μεγάλα έργα...:rolleyes:

 

Πάντα φιλικά και συναδελφικά

mred-akias

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Μα γιατί ασχολείστε με τέτοια θέματα; Μήπως επειδή λόγω αναδουλειάς έχετε πολύ ελεύθερο χρόνο ή μήπως επειδή είναι στο ελληνικό αίμα να τρωγόμαστε ;

Και εγώ εξωτερικό σπούδασα, εξωτερικό δουλεύω, και η άποψή μου είναι ότι άν ποτέ υποχρεωθώ/ καταντήσω να γυρίσω ελλάδα, τότε μου αξίζει ότι "ταλαιπωρία" ή "αδικία" περάσω, γιατί τα ήξερα πρίν φύγω, και τα ξέρω ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

 

Και εγώ εξωτερικό σπούδασα, εξωτερικό δουλεύω, και η άποψή μου είναι ότι άν ποτέ υποχρεωθώ/ καταντήσω να γυρίσω ελλάδα, τότε μου αξίζει ότι "ταλαιπωρία" ή "αδικία" περάσω, γιατί τα ήξερα πρίν φύγω, και τα ξέρω ακόμα.

 

:lol: Σωστός!

Link to comment
Share on other sites

ε) Γιατί μεγάλα έργα στην Ελλάδα γίνονται από ξένους μηχανικούς και όχι από Έλληνες;

Γιατι θεωρείς spam το γεγονος ότι αυτό το πράγμα δεν ισχύει που λέω.

Πες μου παραδείγματα, γιατι όσα ξερω εγώ απο έλληνες γίναν και γίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός βέβαια αν αναφέρεσε σε πιο μεγάλα έργα...
Σε πιό μεγάλα αναφέρομαι... Ελ. Βενιζέλος, Αττική Οδός, τμήματα Εθνικής οδού και κοινοπραξίες με ξένες εταιρίες...

Και να μη μιλήσω για το know how που πήραμε...

 

Πάντως παιδια, θεωρώ πως η αντιμετώπιση από όσους είναι εκ του... εσωτερικού, είναι πολύ άδικη...

- Ναι, η πίτα μειώνεται, αλλά δεν βλέπω κανέναν να φωνάζει έτσι για τους μάστορες που γίνανε "κατασκευαστές"....

- Ζούμε σε κόσμο ελεύθερου εμπορείου. Παίξτε με τους κανόνες του! Αλλιώς να ακολουθήσουμε το σύστημα Χότζα Αλβανίας...

- Νοιώθω τρελά ανόητος την στιγμή που το θέμα αυτό "αγγίζει" και εμένα, αλλά... έχω δώσει πάνω από 1500 απαντήσεις γενικότερα αλλά και σε απορίες απόφοιτων ελληνικών πανεπιστημίων. Βέβαια, αλάθητος δεν είμαι, ούτε ο καλύτερος. Αλλά ρε παιδιά, ξέρετε πόσους απόφοιτους ΕΜΠ και ΑΠΘ γνωρίζω οι οποίοι είναι α-σ-χ-ε-τ-ο-ι;

 

- Αν θεωρείτε πως οι απόφοιτοι ξένων πανεπιστημίων είναι ένα μηδενικό, να μου το πείτε, να σταματήσω να δαπανώ τον χρόνο μου εδώ μέσα.

- Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πως υπάρχουν άτομα τα οποία πήγαν στο εξωτερικό για να σπουδάσουν και όχι για να περάσουν καλά, πείτε το και σκεφτείτε πως αυτό αντικατοπτρίζεται πάνω σας.

- Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πως καλοί και κακοί υπάρχουν και στις δυό πλευρές, τότε συγνώμη, αλλά σας έχω υπερεκτιμήσει.

 

Πάντα με φιλική και συναδελφική διάθεση,

o άσχετος μηχανικός,

απόφοιτος Brighton UK,

acnt.

 

Edit:

Γιατι θεωρείς spam το γεγονος ότι αυτό το πράγμα δεν ισχύει που λέω.

Πες μου παραδείγματα, γιατι όσα ξερω εγώ απο έλληνες γίναν και γίνονται.

Με απαντήσεις του τύπου "ναι, καλά τώρα" δεν κάνουμε χαΐρι ούτε συζήτηση. Παρέθεσε τι ξέρεις να κάνουμε διάλογο.

Το spam πάει στα τσουρέκια και τα amber alerts και στα 100άδες μηνύματα που γράφεις και μετά τα διαγράφεις έχοντας λάβει απάντηση από άλλους, διαλύοντας έτσι την ροή της κουβέντας. Πόσο σταθερός χαρακτήρας είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Σε πιό μεγάλα αναφέρομαι... Ελ. Βενιζέλος, Αττική Οδός, τμήματα Εθνικής οδού και κοινοπραξίες με ξένες εταιρίες...

Και να μη μιλήσω για το know how που πήραμε...

και Ρίο-Αντίριο. για περίμενε, ότι έχεις ακούσει ή ότι έχεις δει?

η κοινοπραξία βγαίνει με διεθνη διαγωνισμό. απο κει και πέρα όλες ειχαν ελληνικές εταιρείες μέσα, έλληνες μηχανικούς και προσωπικο γενικά στα έργα και μελέτες γι'αυτα γίναν από έλληνες. όσο για τις SpA εγώ δεν ειχα δει ποτέ κανέναν

- Ναι, η πίτα μειώνεται, αλλά δεν βλέπω κανέναν να φωνάζει έτσι για τους μάστορες που γίνανε "κατασκευαστές"...

πάντα οι μαστορες ήταν οι κατακευαστές, ας υπογράφαν και αυτοί για την αξιοπιστάι της δουλείας τους και θα σου'λεγα αν θα βγάζαν γλώσσα

Link to comment
Share on other sites

.

- Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πως καλοί και κακοί υπάρχουν και στις δυό πλευρές,

 

Μάλλον αυτό ισχύει. Η γνώση είναι προσωπικός δρόμος τελικά και δεν υπάρχει η δικαιολογία ότι το ίδρυμα ήταν χάλια για το τι υπογράφουμε/σφραγίζουμε καθώς αν δεν μπορούμε να αναλάβουμε την ευθύνη, ας μην υπογράφουμε/σφραγίζουμε.

 

Η σωστή βάση για το ζήτημα πιστεύω δεν είναι στην ουσία οι απόφοιτοι και το επίπεδό τους αλλά τα πανεπιστήμια και τα πολυτεχνεία και το επίπεδό τους (νομίζω το είπε και ο howard_roark αυτό πιο πριν). Και πριν βιαστούμε να εκμηδενίσουμε το δικό μας επίπεδο στην συζήτηση, ας σκεφτούμε ότι λογικά, θετικά και αρνητικά υπάρχουν και στις δύο επιλογές.

 

Ομολογουμένως δεν μπορώ να τοποθετηθώ εκτενέστερα καθώς δεν γνωρίζω επαρκώς το ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

πέρα από την ιδιότητα σου ως smod, σαν απλός αναγνώστης του thread θεωρείς ότι χαρακτηρισμοί dick, τσουρέκια κλπ έχουν να προσφέρουν κάτι εκτος απο το να δημιουργούν εντάσεις? και όλα τα παρόμοια threads κατεληξαν αργα ή γρήγορα σε flame wars.

 

σε τι βαθμό θα τα καταφέρει κάποιος σε αυτό το επάγγελμα ειναι οι άκρες και η οικονομική επιφάνεια που εχει ήδη.

γιατί για να βρεις να σου μελετησουν και να σου κατασκευάσουν κάτι, βρισκεις, την δουλειά πως παίρνεις ειναι το ζήτημα.

 

από κει και πέρα ο καθενας το παλεύει όσο μπορεί και όπως μπορεί καλύτερα.

 

αλλά η ιστορία περι επιπέδου των ελληνικών πανεπιστημίων κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει.

Βρώμικα κτήρια με κάτουρο

δηλαδή την βγάζαν και κατουρούσαν θες να μας πεις charlie, γιατί πως αλλιώς θα μύριζε κάτουρο

..εσύ ακόμα συζητούσες για τον Μάο και την Παπαρήγα στο ίδρυμα σου..

όλη μερα για τις ζυμώσεις στην αριστερά μιλούσαμε εδώ που να μείνει χρόνος για διαβάσμα

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ να επανέλθετε στο θέμα για να μην κλειδωθεί.

α) Γιατί μιλάτε για πανεπιστήμια τα οποία στην χώρα τους είναι 70ά ή 80ά και τα συγκρίνετε με τα ελληνικά; Οι κατατάξεις αυτές αφορούν μόνο την χώρα και οι συγκρίσεις ομοεθνή ιδρύματα....

 

Υπάρχει και η διεθνής κατάταξη.Βέβαια στην πρώτη 100άδα είναι όλο Αμερικάνικα Πανεπιστήμια και κάποια Ιαπωνικά (π.χ. του Τόκυο).Ενδεικτικά το Α.Π.Θ. είναι γύρω στη 400ή θέση και το Brighton κάπου στη 700ή θέση.Μη ξεχνάς όμως ότι το Πολυτεχνείο του Α.Π.Θ. δεν είναι ανεξάρτητο.Άρα βαθμολογούνται στο σύνολο όλες οι σχολές.Π.χ. το επίπεδο του Οικονομικού στο Α.Π.Θ. είναι πολύ χαμηλό και αρκετά πιο υποβαθμισμένο σε σχέση με το Μακεδονίας.Εντύπωση μου κάνει ότι τα Γερμανικά είναι αρκετά χαμηλά σε σχέση με αυτό που περίμενα.Το καλύτερο εκπαιδευτικό σύστημα είναι στην Αμερική.Εκεί ο διδακτορικός ασχολείται μόνο με την έρευνα και τελειώνει το διδακτορικό του έχοντας 30 δημοσιεύσεις ,όσες δηλαδή ένας επίκουρος ή αναπληρωτής στην Ελλάδα.

 

β) Η λίστα κατάταξης ελληνικών πανεπιστημίων, υπάρχει;....

 

Μακάρι να γίνει επιτέλους αυτή η περιβόητη αξιολόγηση.Αλλά αυτό δε συμφέρει τους ''ακαδημιακούς''

 

γ) Τί σχέση έχει το 70ο παν/μιο της Αγγλίας με το 5ο της Ελλάδας; (Αυτό μετράει!);....

 

Δε είμαι σίγουρος για τη μεταξύ τους σχέση αλλά είμαι σίγουρος ότι οι φοιτητές του 5ου πολυτεχνείου της Ελλάδας είναι πιο ικανοί.

 

δ) Αν η ζωή τα φέρει έτσι ώστε να πρέπει να ασκήσετε στην Αγγλία, θα έχετε το δικαίωμα; Ναι! Το αντίστροφο γιατί φέρνει γκρίνια;....

 

Έχουμε, γιατί έχουν καλή φήμη οι Έλληνες απόφοιτοι.

 

ε) Γιατί μεγάλα έργα στην Ελλάδα γίνονται από ξένους μηχανικούς και όχι από Έλληνες;

 

Για δες το στάδιο στην Πολωνία , προυπολογισμού 146 εκ. Ευρώ , για το ΕURO 2012 σε ποια εταιρεία έχει ανατεθεί.Οι Ελληνικές κατασκευαστικές εταιρείες έχουν αρχίσει και παίρνουν αρκετά έργα στο εξωτερικό.Αλλά όσο πιο μεγάλη είναι μια χώρα ή σωστότερα όσο πιο αναπτυγμένη οικονομία έχει τόσο πιο μεγάλες εταιρείες θα έχει.

 

στ) Με ποιά προσόντα αμφισβητούνται:

- Οι αποφάσεις αρμόδιων φορέων της ημεδαπής (ΔΟΑΤΑΠ-ΤΕΕ) στο ποιός είναι ικανός να ασκήσει ένα επάγγελμα.;

 

Το ΤΕΕ είναι αρμόδιο να αποφασίσει για τις άδειες ασκήσεως επαγγέλματος.Θα έπρεπε να εφαρμόσει πιο αυστηρά και αξιοκρατικά κριτήρια......γιατί έχουμε και εμείς εδώ κάτι ''φρούτα'' .Και ο έλεγχος θα πρέπει να γίνεται κάθε 10 χρόνια.Δε γίνεται να ξέρουμε τα πάντα.Ένας μηχανικός αν παρατήσει το επάγγελμα για 10 χρόνια θα έχει το επίπεδο ενός 2ετή φοιτητή (σύμφωνα με μελέτες)

 

Θέλετε να βγάλετε τον λόγο αυτό μόνοι σας; Διαιρέστε την συνολική βαθμολογία του Imperial με αυτή του ΕΜΠ..

 

Το έχω πει πολλάκις.Το Ιmperial έχει καλό όνομα και βρίσκεται κάθε χρονιά στις πρώτες θέσεις.Σεβασμός λοιπόν και στους απόφοιτούς του.Δε θα έπρεπε να δίνουν κανένα μάθημα στο ΔΙΚΑΤΣΑ.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε Φωστήρα, για να γράψεις σαν άνθρωπας 30 χρονών ή πόσο είσαι, θες μαστίγιο; ήμαρτον... Ναι, ήθελα να γράψω και το Ρίο... Για τις κοινοπραξίες έχεις δίκιο αλλά μήπως σε πολλές περιπτώσεις η άρχουσα εταιρία είναι η ξένη και οι έλληνες δίνουν λόγο σε κάποιον Ιταλό, Άγγλο, Γάλλο ή Γερμανό; Και αν η μόρφωση (ξαναγυρίζω) των απόφοιτων από ξένα παν/μια είναι τόσο κακή, δεν θα είναι και οι εταιρίες τους; Μάλλον... Άρα πως παίρνουν έργα εδώ;

 

Τέλος πάντων παιδια... Τα δικά μου συμπεράσματα:

- Η μηχανική είναι η ίδια σε όλο τον πλανήτη. Ή το κατέχεις το "άθλημα", ή δεν το "κατέχεις". Μέση οδός δεν παίζει.

 

Εdit:

Spy εσύ κάτι πρέπει να έχεις μαζί μου, δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς. Κρίμαι και κάποτε οι δρόμοι μας θα ανταμώσουν.

α) Θα ήθελα να την δω αυτή την κατάταξη. Έχεις λινκ; Ότι ισχύει με το ΑΠΘ, ισχύει και με το Brighton (το οποίο μάλλον το έχεις απωθημένο από ιστορίες που έχεις ακούσει. Σου συνιστώ να πας μια βόλτα και να με θυμάσαι, διότι θα περάσεις τέλεια!). Και αυτό δεν είναι ανεξάρτητο.

β) Τι; Δεν υπάρχει αξιολόγηση; Τότε πως είναι το ΑΠΘ στην 400ή θέση;

γ) Πως το λες αυτό; Έτσι, από το μυαλό σου το βγάζεις ή έχεις δει κάποια έρευνα;

δ) Οι Έλληνες απόφοιτοι έχουν καλή φήμη; Ποιός σου το είπε αυτό;;;; Αν θες να ξέρεις είμαστε οι Άραβες της Ευρώπης! Ok, Έλληνας απόφοιτος κάνει άιτηση στο Imperial. Στέλνει χαρτιά με βαθμολογίες κτλ. Το πανεπιστήμιο βλέπει την λίστα των μαθημάτων (όντως βαρβάτη), βλέπει και τους βαθμούς (μ.ο πες 7,5). Αυτό που δεν βλέπει είναι πόσες φορές έδωσε το κάθε μάθημα, διότι αν το έβλεπε, θα τον "έστελνε"... Ελπίζω να μη διαφωνεί κανεις διότι παίζει και να είμαι ο μόνος εδώ μέσα που έχει μιλήσει κατ'ιδίαν με εκπρόσωπο του Imperial. Ποσοστό drop outs απόφοιτων ελληνικών παν/μιών ~60%... Και όσοι μένουν, δίνουν τόσο κακό όνομα στους Έλληνες με την συμπεριφορά τους, που δεν λέγεται... Μην ακούς λοιπόν όσα σου λένε...

ε) Τί με νοιάζει για την πολωνία και την αλβανία ρε spy; Για την χώρα μου μίλησα... Ε, και; Κάνουμε μπίζνες στα βαλκάνια, big deal...

στ) Συμφωνούμε, μόνο που για τους απόφοιτους εξωτερικού είναι ήδη πολύ αυστηρα.

ζ) Τα έχεις πει πολλάκις αλλά δεν τα ξέρεις καλά. Το Imperial καλύπτει ύλη την ίδια με το Leeds πχ, ύλη την οποία αποφασίζει το UCAS για όλα τα πανεπιστήμεια! Αν νομίζεις πως στο Imperial θα διδαχθείς παραπάνω ύλη, πλανάσαι πλάνην οικτράν! Τα άν σου δίνει καλύτερα εργαστήρια, μεθόδους διδασκαλίας, prestige και περισσότερες επαγγελματικές ευκαιρίες, είναι άλλο και αν το ψάξεις περισσότερο, αυτά είναι στοιχεία βάσει των οποίων γίνεται η αξιολόγηση στην Αγγλία. Πληροφορήσου από εγκριτες πηγές.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.