Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κανονισμός Πυροπροστασίας Ακινήτων εντός ή πλησίον δασικών εκτάσεων - εφαρμογή σε εντός σχεδίου


sotkouv

Recommended Posts

6 minutes ago, Astrolavos said:

Όσον αφορά τον καθαρισμό οικοπέδων, νομίζω ότι εξαιρούνται οι πολυκατοικίες

 

13 minutes ago, Astrolavos said:

Επομένως, οι υπεύθυνες δηλώσεις αφορούν οικοπεδούχους και δεν χρειάζεται δαιχειριστής.

Πώς το εννοείς ακριβώς; Οι οικοπεδούχοι δεν μπορεί να είναι οι συνιδιοκτήτες της πολυκατοικίας;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 239
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Astrolavos

Εξαιρούνται οι διαμορφωμένοι χώροι, συντηρημένοι κήποι ή φυτεμένες επιφάνειες των ακάλυπτων χώρων των κτιρίων και πολυκατοικιών. Όχι οι πολυκατοικίες στο σύνολό τους κι οριζόντια.

Επειδή η διαφορετική ερμηνεία του νόμου μπορεί να επιφέρει ζημία χιλιάδων ευρώ, συμβουλεύω να καταθέσουν όλοι μία Υ/Δ, ώστε να είναι σε κάθε περίπτωση καλυμμένοι. Δεν υπάρχει πρόστιμο για "κατάθεση αχρείαστης Υ/Δ". 

Επίσης, όσοι εξυπηρετούν πελάτες τους, και ειδικότερα δηλώνουν σε οποιοδήποτε ερώτημα κάτι διαφορετικό από "ΝΑΙ", καλό θα είναι να κρατούν ένα αντίγραφο της δήλωσης με την υπογραφή του υπόχρεου, ώστε να μην υπάρχει αργότερα το ζήτημα "δεν σου είπα να δηλώσεις αυτό".

@tettris

Παράθεση

Δηλ ουσιαστικά όλοι και ας αφορούν οι δηλώσεις το ίδιο ακίνητο; Ή αν έχει κάνει ο ένας, αρκεί και για τους υπόλοιπους; Επίσης, όταν υπάρχει διαχειριστής, του αναθέτουν οι ιδιοκτήτες τον καθαρισμό, αλλά πρέπει οι ίδιοι να κάνουν τη δήλωση μετά;

Ο καθαρισμός αποτελεί υποχρέωση των κατά το νόμο υπεύθυνων για τη συντήρηση του ακινήτου (ιδιοκτήτες, μισθωτές κλπ), ανεξάρτητα από το αν έχουν αναθέσει σε τρίτο (διαχειριστή, συνεργείο κλπ) την εργασία. Η ευθύνη καθαρισμού παραμένει προσωπική δική τους.

Επομένως, η εκτίμησή μου είναι ότι κάθε κατά το νόμο υπεύθυνος για το ακίνητο πρέπει να καταθέσει Υ/Δ καθαρισμού.

Η άλλη εκτίμησή μου είναι ότι δύσκολα θα βρεθεί ποιος είναι υπόχρεος υπεύθυνης δήλωσης σε περιοχές που δεν έχει ολοκληρωθεί το κτηματολόγιο, αλλά πανεύκολα εκεί που έχει ολοκληρωθεί.

Edited by Παπλωματούχος Μηχανικός
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, Παπλωματούχος Μηχανικός said:

@Astrolavos

Εξαιρούνται οι διαμορφωμένοι χώροι, συντηρημένοι κήποι ή φυτεμένες επιφάνειες των ακάλυπτων χώρων των κτιρίων και πολυκατοικιών. Όχι οι πολυκατοικίες στο σύνολό τους κι οριζόντια.

Επειδή η διαφορετική ερμηνεία του νόμου μπορεί να επιφέρει ζημία χιλιάδων ευρώ, συμβουλεύω να καταθέσουν όλοι μία Υ/Δ, ώστε να είναι σε κάθε περίπτωση καλυμμένοι. Δεν υπάρχει πρόστιμο για "κατάθεση αχρείαστης Υ/Δ". 

Επίσης, όσοι εξυπηρετούν πελάτες τους, και ειδικότερα δηλώνουν σε οποιοδήποτε ερώτημα κάτι διαφορετικό από "ΝΑΙ", καλό θα είναι να κρατούν ένα αντίγραφο της δήλωσης με την υπογραφή του υπόχρεου, ώστε να μην υπάρχει αργότερα το ζήτημα "δεν σου είπα να δηλώσεις αυτό".

@tettris

Ο καθαρισμός αποτελεί υποχρέωση των κατά το νόμο υπεύθυνων για τη συντήρηση του ακινήτου (ιδιοκτήτες, μισθωτές κλπ), ανεξάρτητα από το αν έχουν αναθέσει σε τρίτο (διαχειριστή, συνεργείο κλπ) την εργασία. Η ευθύνη καθαρισμού παραμένει προσωπική δική τους.

Επομένως, η εκτίμησή μου είναι ότι κάθε κατά το νόμο υπεύθυνος για το ακίνητο πρέπει να καταθέσει Υ/Δ καθαρισμού.

Η άλλη εκτίμησή μου είναι ότι δύσκολα θα βρεθεί ποιος είναι υπόχρεος υπεύθυνης δήλωσης σε περιοχές που δεν έχει ολοκληρωθεί το κτηματολόγιο, αλλά πανεύκολα εκεί που έχει ολοκληρωθεί.

Γιατί να υφίσταται η εξαίρεση για "οι διαμορφωμένοι χώροι, συντηρημένοι κήποι ή φυτεμένες επιφάνειες των ακάλυπτων χώρων των κτιρίων και πολυκατοικιών", εάν δεν νοείται εξαίρεση των πολυκατοικιών των παραπάνω περιοχών. Δηλαδή, μια φυτεμένη ακάλυπτη επιφάνεια πολυκατοικίας δεν χρειάζεται καθαρισμό και δήλωση αυτής, αλλά ο υπόλοιπος ακάλυπτος χρειάζεται; Ουσιαστικά κατ' εμέ είναι ένα απλά κακογραμμένο ΦΕΚ.

16 λεπτά πριν, tettris said:

 

Πώς το εννοείς ακριβώς; Οι οικοπεδούχοι δεν μπορεί να είναι οι συνιδιοκτήτες της πολυκατοικίας;

Ηθελα να πω ότι οι υπεύθυνες δηλώσεις αφορούν οικοπεδούχους, πλην αυτών πολυκατοικιών, αλλά το παρέλειψα.

Ακόμη και ο τρόπος που παρουσιάστηκε το ζήτημα από τα ΜΜΕ, θα ήταν διαφορετικός και θα ακολουθούσε τη λογική αυτή της επιδότησης πετρελαίου. 

Θεωρώ ότι θα δωθούν διευκρινήσεις για τις πολυκατοικίες τις επόμενες μέρες.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι ο κανονισμός πυροπροστασίας ενδιαφέρεται για χώρους που δεν υφίστανται  συστηματική συντήρηση ή δεν έχουν δομική δραστηριότητα. 

Τέτοιοι χώροι είναι οι συστηματικές φυτεύσεις/καλλιέργειες, και οι χώροι που έχουν διαμορφωθεί.

Σε αυτούς τους χώρους θεωρείται ότι εφαρμόζεται ούτως ή άλλως η συντήρηση σε αντίθεση προς τους υπόλοιπους που θεωρούνται "παρατημένοι".

Αυτή είναι η δική μου εκτίμηση στο ερώτημά σου. 

Edited by Παπλωματούχος Μηχανικός
Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι

Παμε και σε αλλα,πρακτικα αλλα χρησιμα ερωτήματα που απασχολουν πελατες

 

1. Αν σε οικοπεδο,εντός σχεδιου,το οποιο απέχει <300μ υπαρχουν 2 Διώροφες κατοικιες,με συνολικα 12 (6+6) οριζόντιες ιδιοκτησιες

-Ο καθε ιδιοκτητης οριζόντιας ιδιοκτησιας υποχρεουται να δηλώσει?

- Σε περίπτωση που καποιοι δεν δηλωσουν,το πρόστιμο που θα έρθει,αφορα το συνολο των ιδιοκτητων και λογικα θα επιμερισθεί με βάση τα χιλιοστα ΚΧ δαπανών ή στον κάθε ιδοκτήτη οριζόντιας ιδιοκτησιας που δεν έκανε δηλωση?

Link to comment
Share on other sites

1α) Όσο δεν υφίσταται διευκρινιστική που να εμπλέκει διαχειριστές: ναι.

1β) Όχι. Η υπεύθυνη δήλωση είναι προσωπική. Όποιος δεν καταθέτει Υ/Δ έχει προσωπική ευθύνη απέναντι στον κανονισμό.

Τώρα, αν γίνει έλεγχος και βρεθεί ότι ο καθαρισμός δεν έχει πραγματοποιηθεί, τότε αρχίζει να έχει ...πλάκα. Λογικά, όσοι καταθέσανε Υ/Δ απειλούνται ως και με φυλάκιση για ψευδή Υ/Δ, καθώς και με πρόστιμα για αμέλεια εφαρμογής του κανονισμού, ενώ όσοι δεν καταθέσανε Υ/Δ κινδυνεύουν με πρόστιμα ως 54.000 ευρώ για μη δήλωση εφαρμογής και ό,τι άλλο σημαίνει η αμέλεια της εφαρμογής καθαυτής.

Όπως τουλάχιστον εγώ κατανοώ τον κανονισμό.

 

Η άποψή μου συνεχίζει να είναι: κάντε Υ/Δ όπου έχετε αμφιβολίες. Δεν υπάρχει πρόστιμο κατάθεσης αχρείαστης Υ/Δ.

Edited by Παπλωματούχος Μηχανικός
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν, Παπλωματούχος Μηχανικός said:

1α) Όσο δεν υφίσταται διευκρινιστική που να εμπλέκει διαχειριστές: ναι.

1β) Όχι. Η υπεύθυνη δήλωση είναι προσωπική. Όποιος δεν καταθέτει Υ/Δ έχει προσωπική ευθύνη απέναντι στον κανονισμό.

Τώρα, αν γίνει έλεγχος και βρεθεί ότι ο καθαρισμός δεν έχει πραγματοποιηθεί, τότε αρχίζει να έχει ...πλάκα. Λογικά, όσοι καταθέσανε Υ/Δ απειλούνται ως και με φυλάκιση για ψευδή Υ/Δ, καθώς και με πρόστιμα για αμέλεια εφαρμογής του κανονισμού, ενώ όσοι δεν καταθέσανε Υ/Δ κινδυνεύουν με πρόστιμα ως 54.000 ευρώ για μη δήλωση εφαρμογής και ό,τι άλλο σημαίνει η αμέλεια της εφαρμογής καθαυτής.

Όπως τουλάχιστον εγώ κατανοώ τον κανονισμό.

 

Η άποψή μου συνεχίζει να είναι: κάντε Υ/Δ όπου έχετε αμφιβολίες. Δεν υπάρχει πρόστιμο κατάθεσης αχρείαστης Υ/Δ.

Ειμαι πολυ συμφωνος με αυτόν τον τροπο ερμηνειας,κι εγω αυτο προτεινω σε κόσμο. Απλα,τι πρακτικό πρόβλημα θα προκυψει:

Αν ,εγω,ως ιδιοκτητης δηλωσω υπευθυνα οτι προεβην ή θα προβω σε εφαρμογη μετρων προληπτικης πυροπροστασιας, στην ιδιοκτησια μου ( πχ σε τμημα της πυλωτης ως συνιδιοκτητης του ακινητου δηλ. του οικοπεδοου) αλλα καποιος αλλος συνδιοκτητης  δεν εφαρμόσει μετρα στο ιδιο κοινοκτητο μερος του οικοπεδου,τοτε.....ο καθενας ας συμπληρωσει ο,τι πιστευει

Link to comment
Share on other sites

Απλά έχω την εντύπωση ότι σε τέτοιες περιπτώσεις ο καθαρισμός γίνεται από τη διαχείριση.

Επομένως, η διαχείριση προβαίνει σε καθαρισμό, χρεώνει τις υπηρεσίες στους ιδιοκτήτες και οι ιδιοκτήτες δηλώνουν ότι έχουν εφαρμόσει τον κανονισμό. Όπως περίπου συμβαίνει και πχ. με τη συντήρηση του ανελκυστήρα.

 

Σε γενικές γραμμές έχουμε να λύσουμε έναν απλό αλγόριθμο:

- πρέπει να γίνει ο καθαρισμός στον κοινόχρηστο χώρο

- πρέπει να δηλωθεί από τους υπόχρεους

Κάθε πρόταση που λύνει τα παραπάνω είναι δεκτή.

 

* Σε κάθε περίπτωση, να κρατάτε αντίγραφο από την Υ/Δ του πελάτη σας με την υπογραφή του.

Edited by Παπλωματούχος Μηχανικός
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, οι περιοχές που είναι υποχρεωμένοι οι ιδιοκτήτες οι οποίοι έχουν κτίσμα κοντά σε δάση είναι αυτές που αναφέρονται στους δασικούς χάρτες; https://gis.ktimanet.gr/gis/forestsuspension ; 

ή αφορά όλα τα δάση και άλση ανεξαρτήτου του δασικού χάρτη;

 

 

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αρχικά αν μπορείς διόρθωσε την ανάρτησή σου με πεζά γράμματα και τονισμό, αλλιώς λογικά θα δεχθείς παρατήρηση από τους συντονιστές.

Προσωπικά έχω καταλάβει το πρώτο. Πάντως πριν τρεις ημέρες είχαν δημοσιεύσει από τον Δήμο Ραφήνας-Πικερμίου χάρτη με τις περιοχές που έχουν υποχρέωση, ο οποίος σε γενικές γραμμές συνέπιπτε με αυτή τη λογική και ήμουν έτοιμος να δημοσιεύσω τον σύνδεσμο του άρθρου σαν παράδειγμα, αλλά σήμερα βλέπω τον "κατέβασαν", δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.