Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κανονισμός Πυροπροστασίας Ακινήτων εντός ή πλησίον δασικών εκτάσεων - εφαρμογή σε εντός σχεδίου


sotkouv

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 234
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

6 ώρες πριν, avgoust said:

Άλλο ερώτημα.
Η συνηθισμένη περίπτωση όπου  το κτίριο εφάπτεται στο πλάγιο όριο.
Τότε η ζώνη προστασίας του κτιρίου μπαίνει στο όμορο οικόπεδο.
Το όμορο οικόπεδο εχει δένδρα στο 1,5μ απο το όριο ,  όμως επειδή είναι αδόμητο δεν υπάγεται στην πυροσβεστική διάταξη περί υποβολής μελέτης πυροπροστασίας άρα και καθορισμού ζωνών.

Τι γίνεται με τις Ζωνες 1 ,2 του κτιρίου ?
 

Εξαιρετική περίπτωση!

Περιμένω την απάντηση, αν ποτέ την λάβεις.

 

Επίσης, πρέπει να διορθώσω μία προηγούμενη επισήμανσή μου σχετικά με τις διοικητικές πράξεις. Είχα γράψει ότι οι απαιτούμενες διοικητικές πράξεις πρέπει να αναφέρονται στην Τεχν. Έκθεση. 

Στον κανονισμό αναφέρεται επί λέξη: "(...) εφόσον απαιτούνται εργασίες προσαρμογής εκδίδεται η κατά περίπτωση απαιτούμενη διοικητική πράξη (...)." 

Αμέσως παρακάτω αναφέρεται ότι: "το έντυπο αξιολόγησης της επικινδυνότητας, και η έκθεση του αρμόδιου τεχνικού επιστήμονα με τα συνοδευτικά τους στοιχεία, υποβάλλονται (...)"

Συμπεραίνω, λοιπόν, ότι δεν προβλέπεται μόνο η αναφορά στην απαιτούμενη ΔΠ, αλλά καί η άμεση έκδοσή της, κι εύλογα υποθέτω ότι αντίγραφο της εν λόγω άδειας επισυνάπτεται στην Τεχν. Έκθεση.

Edited by Παπλωματούχος Μηχανικός
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, kfil said:

Όσοι κάνετε τέτοιες εκθέσεις έχετε εξηγήσει στον κόσμο τι θα του στοιχίσουν τα μέτρα (κυρίως από το 2025);

Ναι, καλό είναι να έχουμε έτοιμα τίποτα υπογλωσσια στην τσέπη γιατί προχθές έναν ίσα ίσα που τον πρόλαβα μην πέσει και τον έκατσα σε μια καρέκλα, παραπατούσε ο άνθρωπος..

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Παπλωματούχος Μηχανικός said:

Περιμένω την απάντηση, αν ποτέ την λάβεις.

Που να ρωτήσω για να την λάβω, για πες καμιά ιδέα!!!

Συνάδελφοι εγω ελπίζω  σε κάποια σημεία  να αναθεωρηθεί  του χρόνου. Υπάρχουν αρκετά προβλήματα.

Ασε που με το ξεπάτωμα που κάνουν πανικόβλητοι όλοι ,  βλέπω το φθινόπωρο να βγαίνει  νέα διάταξη με τα ανάποδα μέτρα  για αντιμετώπιση πλημμυρών και κατολισθήσεων και πλατφόρμα  plimmirismena.gov.gr  😂

Σε άλλα νέα , πήρα στον Δήμο μου τηλ. για αποκομιδή κλαδεμάτων και κομμένων και μου είπαν σε ένα μήνα θα έρθουμε να τα δούμε και να κανονίσουμε πότε  θα τα πάρουμε !! Εχει φρακάρει όλο το σύστημα της αποκομιδής.

YΓ. Καθώς γράφω  θυμήθηκα πριν χρόνια δικαστική απόφαση εναντίον πελάτη μου για κατασκευή μανδρότοιχου , διότι δεν επιτρεπόταν η διακοπή "της ροής των ομβρίων προς τα χθαμαλότερα " ....
 

Edited by avgoust
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, avgoust said:

Σε άλλα νέα , πήρα στον Δήμο μου τηλ. για αποκομιδή κλαδεμάτων και κομμένων και μου είπαν σε ένα μήνα θα έρθουμε να τα δούμε και να κανονίσουμε πότε  θα τα πάρουμε !! Εχει φρακάρει όλο το σύστημα της αποκομιδής.

Εν τω μεταξύ, η Υ/Δ καθαρισμού ζητά να δηλώσεις ΝΑΙ στην απομάκρυνση των προϊόντων καθαρισμού και υλοτομίας...

 

Παράθεση

YΓ. Καθώς γράφω  θυμήθηκα πριν χρόνια δικαστική απόφαση εναντίον πελάτη μου για κατασκευή μανδρότοιχου , διότι δεν επιτρεπόταν η διακοπή "της ροής των ομβρίων προς τα χθαμαλότερα " ....

Οδεύουμε σταδιακά και σε περιβαλλοντική μελέτη, δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, avgoust said:

Που να ρωτήσω για να την λάβω, για πες καμιά ιδέα!!!

Συνάδελφοι εγω ελπίζω  σε κάποια σημεία  να αναθεωρηθεί  του χρόνου. Υπάρχουν αρκετά προβλήματα.

Ασε που με το ξεπάτωμα που κάνουν πανικόβλητοι όλοι ,  βλέπω το φθινόπωρο να βγαίνει  νέα διάταξη με τα ανάποδα μέτρα  για αντιμετώπιση πλημμυρών και κατολισθήσεων και πλατφόρμα  plimmirismena.gov.gr  😂

Σε άλλα νέα , πήρα στον Δήμο μου τηλ. για αποκομιδή κλαδεμάτων και κομμένων και μου είπαν σε ένα μήνα θα έρθουμε να τα δούμε και να κανονίσουμε πότε  θα τα πάρουμε !! Εχει φρακάρει όλο το σύστημα της αποκομιδής.

YΓ. Καθώς γράφω  θυμήθηκα πριν χρόνια δικαστική απόφαση εναντίον πελάτη μου για κατασκευή μανδρότοιχου , διότι δεν επιτρεπόταν η διακοπή "της ροής των ομβρίων προς τα χθαμαλότερα " ....
 

Το ίδιο είπαν και σε μένα. Υπέβαλα και εγώ έγγραφα (με αρ. πρωτοκόλλου επισημαίνοντας τις σχετικές διατάξεις ) το αίτημα αποκομιδής!

 

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε για πόσα ακίνητα  εντός των 300μ  έγινε δήλωση με τεχνική έκθεση έως 21/6/. Κατά τον ΠΟΜΙΔΑ αυτό το μέτρο αφορά πάνω από 1.000.000 ακίνητα.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκατσα και σπατάλησα μια ώρα για να ετοιμάσω την δήλωση για το ακίνητο που κατοικώ (εκτος σχεδίου).

Απο ότι καταλαβαίνω, πρέπει να υποδείξω στον ιδιοκτήτη (εαυτός μου) να αλλάξω τις σίτες σε όλα τα παράθυρα απο πλαστικές σε μεταλλικές, να αλλάξω την τέντα (ολοκανουργια), να κατασκευάσω περίφραξη τοιχάκι ύψους 1μ (περίπου 280 μέτρα μήκος περιμετρικα). Το κόστος και η ταλαιπωρία απλά καθιστούν τις παρεμβάσεις μη εφαρμόσιμες.

Την ίδια στιγμή, ακριβως εξω απο το γήπεδο, τα καλώδια του ΔΕΔΔΗΕ περνανε μεσα απο τα κλαδιά των πεύκων. Εχω ειδοποιήσει τον δημο 3 φορες και φυσικα δεν εχει κανει απολυτως τιποτα.

Κατεληξα στο συμπερασμα να μην κανω απολύτως τίποτα......

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Παπλωματούχος Μηχανικός said:

Εν τω μεταξύ, η Υ/Δ καθαρισμού ζητά να δηλώσεις ΝΑΙ στην απομάκρυνση των προϊόντων καθαρισμού και υλοτομίας...

 

Οδεύουμε σταδιακά και σε περιβαλλοντική μελέτη, δηλαδή;

Λογικα η ολη κατασταση θα εξελιχθει οπως τη διαχείριση προιοντων καθαιρεσης. Δηλαδη η δηλωση εφαρμογης των μέτρων θα συνοδευεται απο αποδεικτικο αποθεσης σε καταλληλο χωρο αποκομιδης,με πληρωμενο φυσικα το αντιστοιχο ποσο που αντιστοιχει στην ποσοτητα που μεταφερεται και απορριπτεται προς διαχειριση. 

Διοτι ηδη καλοθελητες ,εχουν ανεβασει τα μεροκαμματα  καθαρισμου οικοπεδων απο 70€ σε 100€ και τα μεταφερουν σε δαση ή σε ρεμματα και πετανε την φυτικη υλη που καθαριζουν. 

Edited by skorta
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, banskoboy said:

Εγώ έκατσα και σπατάλησα μια ώρα για να ετοιμάσω την δήλωση για το ακίνητο που κατοικώ (εκτος σχεδίου).

Απο ότι καταλαβαίνω, πρέπει να υποδείξω στον ιδιοκτήτη (εαυτός μου) να αλλάξω τις σίτες σε όλα τα παράθυρα απο πλαστικές σε μεταλλικές, να αλλάξω την τέντα (ολοκανουργια), να κατασκευάσω περίφραξη τοιχάκι ύψους 1μ (περίπου 280 μέτρα μήκος περιμετρικα). Το κόστος και η ταλαιπωρία απλά καθιστούν τις παρεμβάσεις μη εφαρμόσιμες.

Την ίδια στιγμή, ακριβως εξω απο το γήπεδο, τα καλώδια του ΔΕΔΔΗΕ περνανε μεσα απο τα κλαδιά των πεύκων. Εχω ειδοποιήσει τον δημο 3 φορες και φυσικα δεν εχει κανει απολυτως τιποτα.

Κατεληξα στο συμπερασμα να μην κανω απολύτως τίποτα......

το ιδιο κι εγω...και μπαινει το ερωτημα 

Αν για καποιον λογο,παρουν πισω το νομο ή τον τροποιησουν,εσυ ομως εχεις κανει την ΥΔ,αρα θα εισαι υποχρεωμενος να υλοποιησεις τις παρεμβάσεις που δηλωσες υπευθυνα οτι θα κανεις?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.