Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κανονισμός Πυροπροστασίας Ακινήτων εντός ή πλησίον δασικών εκτάσεων - εφαρμογή σε εντός σχεδίου


sotkouv

Recommended Posts

Νομίζω ότι λύση είναι μόνο η απομόνωση της καμινάδας (με κλαπέ π.χ.) το καλοκαίρι κατά την αντιπυρική περίοδο που δεν χρειάζεσαι και το τζάκι, όλα τα άλλα είναι να μην πω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 234
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σε ολους,

Εχω πτυχιο ηλεκτρολογου μηχανικου ΤΕ αλλα δουλευω σε αλλες δουλειες.Εχω δυο σπιτια που υποκεινται σε καθεστως πυροπροστασιας.Μπορω να βγαλω στα δικα μου σπιτια με το πτυχιο μου πιστοποιητικο πυροπροστασιας εαν τα σπιτια ειναι στο ονομα μου?

Link to comment
Share on other sites

On 8/6/2024 at 5:57 ΜΜ, Παπλωματούχος Μηχανικός said:

Να τα βρείτε οι τεχνικοί επιστήμονες μεταξύ σας, να καταθέσετε κοινή Έκθεση και να τους χρεώσετε διπλά για την ίδια δουλειά.

Περιμένω γλαφυρές περιγραφές σε περίπτωση που προκύψουν επιπλέον μέτρα στην ιδιοκτησία εξαιτίας του ενός από τα δύο κτίσματα (δεξί κροσέ, αριστερό ντιρέκτ κλπ)

Ευχαριστώ για την πρόταση! :) στην περίπτωση που είναι εφικτό, θα γίνει ενημέρωση με βίντεο 😁

Δηλαδή είναι δυνατόν να καταθέσει ο κάθε συνιδιοκτήτης για τη δική του οριζόντια ιδιοκτησία, τα δικά του δικαιολογητικά (αξιολόγηση επικινδυνότητας, έκθεση) ; .....

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, a.a.vasileiou said:

Δηλαδή είναι δυνατόν να καταθέσει ο κάθε συνιδιοκτήτης για τη δική του οριζόντια ιδιοκτησία, τα δικά του δικαιολογητικά (αξιολόγηση επικινδυνότητας, έκθεση) ; .....

Nope. Το ακίνητο είναι ενιαίο, που περιλαμβάνει το γήπεδο με τα κτίσματά του, σύμφωνα με τον ορισμό. Η Έκθεση προκύπτει για το σύνολο του ακινήτου.

Αυτό που γίνεται είναι να συνεργαστείτε δύο ή περισσότεροι επιστήμονες για το ίδιο ακίνητο.

 

Ας φανταστούμε την περίπτωση στην οποία γίνονται δύο αξιολογήσεις επικινδυνότητας για το αυτό ακίνητο, και οι δύο το κατατάσσουν σε διαφορετική κατηγορία λόγω διαφορετικής εκτίμησης των παραμέτρων του περιβάλλοντος χώρου.

 

Εδώ είναι καλό να επισημάνουμε κι ότι κάποιες παράμετροι, όπως το κλίμα, δεν έχουν νόημα ως αποτελέσματα μετρήσεων ακριβείας στο χάρτη. Δεν αλλάζει το κλίμα σε ένα μέτρο ή σε εκατό μέτρα, ώστε να οριοθετείται αυστηρά η αποτύπωση. Πρόκειται για εκτιμήσεις, επί της ουσίας. 

Edited by Παπλωματούχος Μηχανικός
Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, Παπλωματούχος Μηχανικός said:

Nope. Το ακίνητο είναι ενιαίο, που περιλαμβάνει το γήπεδο με τα κτίσματά του, σύμφωνα με τον ορισμό. Η Έκθεση προκύπτει για το σύνολο του ακινήτου.

Αυτό που γίνεται είναι να συνεργαστείτε δύο ή περισσότεροι επιστήμονες για το ίδιο ακίνητο.

 

Ας φανταστούμε την περίπτωση στην οποία γίνονται δύο αξιολογήσεις επικινδυνότητας για το αυτό ακίνητο, και οι δύο το κατατάσσουν σε διαφορετική κατηγορία λόγω διαφορετικής εκτίμησης των παραμέτρων του περιβάλλοντος χώρου.

 

Εδώ είναι καλό να επισημάνουμε κι ότι κάποιες παράμετροι, όπως το κλίμα, δεν έχουν νόημα ως αποτελέσματα μετρήσεων ακριβείας στο χάρτη. Δεν αλλάζει το κλίμα σε ένα μέτρο ή σε εκατό μέτρα, ώστε να οριοθετείται αυστηρά η αποτύπωση. Πρόκειται για εκτιμήσεις, επί της ουσίας. 

Αναμενόμενο!

Ευχαριστώ και σου χρωστάω βιντεάκι! 🙂

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, tettris said:

Σήμερα πάντως διάβασα αυτό που εντοπίζει τα τόσο προβληματικά σημεία.

https://dasarxeio.com/2024/06/07/136881/

Λίγο που διάβασα καταλαβαίνεις πόσο πρόχειρα γίνονται τα πράγματα πλέον, χωρίς μελέτη... βέβαια το ζητούμενο (τους) δεν είναι η προστασία του δάσους, της ζωής ή της περιουσίας αλλά η μετατόπιση ευθυνών προς τον πολίτη και μπορούμε να πούμε ότι με αυτό το κριτήριο έκαναν εξαιρετική δουλειά οι νομοθέτες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.