Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Περίπτωση διαμερίσματος με αποκλειστική χρήση μια ανοικτή θέση στάθμευσης στον ακάλυπτο. Η θέση Ρ2 βάσει της πρώτης φωτογραφίας που επισυνάπτω.

Έπειτα ακολουθεί το διάγραμμα κάλυψης και η συμβολαιογραφική πράξη δέσμευσης θέσεων στάθμευσης. Τα σχέδια συμφωνούν. Οι θέσεις στάθμευσης πλέον άλλαξαν ονομασία, η Ρ2 του συμβολαιογραφικού σχεδίου σύστασης έγινε Ρ4 στο πολεοδομικό καθώς και στο σχέδιο δέσμευσης θέσεων στάθμευσης, μεγάλωσαν και στράφηκαν ελαφρώς προς το όριο του οικοπέδου.

Στην πραγματικότητα τα αυτοκίνητα παρκάρουν εκεί.

Υφίσταται θέμα αυθαίρετης κατασκευής?

 

parking.jpg

IMG_20180619_165100.jpg

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

κατι δεν στεκει "χρονικα"  σε οσα αναφερεις, διοτι

δεν μπορει να εγινε πρωτα  το συμβολαιο με ΘΣΑ "2"

και " Έπειτα ακολουθεί το διάγραμμα κάλυψης και η συμβολαιογραφική πράξη δέσμευσης θέσεων στάθμευσης "

Η δεσμευση ΘΣΑ προηγειται της αδειας.

Μετα εκδιδεται η αδεια

μετα γινεται η συσταση και μετα οι πωλησεις.

Συμβολαιο χωρις αδεια δεν γινεται

[να εσβηνες και το ονοματα απο το σχεδιαγραμμα....]

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, dimitris GM said:

κατι δεν στεκει "χρονικα"  σε οσα αναφερεις, διοτι

δεν μπορει να εγινε πρωτα  το συμβολαιο με ΘΣΑ "2"

και " Έπειτα ακολουθεί το διάγραμμα κάλυψης και η συμβολαιογραφική πράξη δέσμευσης θέσεων στάθμευσης "

Η δεσμευση ΘΣΑ προηγειται της αδειας.

Μετα εκδιδεται η αδεια

μετα γινεται η συσταση και μετα οι πωλησεις.

Συμβολαιο χωρις αδεια δεν γινεται

[να εσβηνες και το ονοματα απο το σχεδιαγραμμα....]

 

 

 

Ας τα πάρουμε από την αρχή.

Απρίλιο 2002 προσύμφωνο και εργολαβικό συμβόλαιο.

Ιούλιο 2002 συμβολαιογραφική πράξη δέσμευσης ΘΣΑ

Σεπτέμβριο 2002 η έκδοση της ΟΑ

Νοέμβριο 2002 η διανομή προ πάσης ανεγέρσεως

Σύσταση ΟΙ γίνεται με τη διανομή. Τουλάχιστον το διαμέρισμά μου ήταν οικοπεδούχου και συστήθηκε ΟΙ με τη διανομή, Νοέμβριο του 2002

Τα σχέδια που επικαλείται η ΣΟΙ με τη διανομή βρίσκονται στο εργολαβικό που ήταν η πρώτη πρώτη πράξη, προ δέσμευσης ΘΣΑ και έκσοδης ΟΑ.

Τα σχέδια, λοιπόν, των ΘΣΑ με βάση τα οποία δόθηκε η αποκλειστική χρήση της ΘΣΑ Ρ2 τροποποιήθηκαν από το εργολαβικό (το οποίο επικαλείται η διανομή) ως τη δέσμευση ΘΣΑ και την έκδοση της ΟΑ.

Η υλοποιημένη κατάσταση συμφωνεί, μέσες άκρες, με την ΟΑ και τη δέσμευση ΘΣΑ, όχι όμως και με τη σύσταση (μικρότερο εμβαδόν ΘΣΑ και ελαφρώς στραμμένες ΘΣΑ)

 

Υφίσταται πολεοδομική παράβαση προς τακτοποίηση?

Link to comment
Share on other sites

ειχαν συμφωνησει με το εργολαβικο  για την ΘΣΑ "2"  μεν, αλλά το εργολαβικο ειναι υποσχεση  και δεν μεταγραφεται...

 η δε   αδεια γεννησε και μια ακομα ΘΣΑ και αντι να της δοσουν το επομενο νουμερο, καποιος εκανε αριθμηση εξ αρχης...

οπότε αλλαξε η αριθμηση της "2" σε "4"

 κοιμηθηκαν  όλοι τους οταν εκαναν την διανομη και πηραν και περασαν  με  copy paste  τα στοιχεια του εργολαβικου  χωρις ελεγχο...

   και κανενας δεν ειδε οτι οι ΘΣΑ της αδειας δεν ειχαν σχεση με το εργολαβικο.

Ας παει απο τον συμβ/φο να του εξηγησει ποιά θεση εχει  και τι διορθωση θα πρεπει να κανει.

εδω δεν εχεις διασφορετικη χωροθετηση [οι θεσεις ειναι εκει]

απλα -τυπικα- δεν υπαρχει η ΘΣΑ που εχεις

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δε γεννήθηκε καμία νέα ΘΣΑ κατόπιν εργολαβικού.

Απλώς μεταφέρθηκε η μια ΘΣΑ από τη μια θέση πυλωτής σε μια άλλη. Και διατηρήθηκαν στις θεσεις τους, μέσες άκρες, οι άλλες 2 στον ακάλυπτο, με μεγαλύτερες διαστάσεις όμως.

Και άλλαξαν αρίθμηση. Γι αυτό μου έκανε εντύπωση όταν διάβασα για μια ΘΣΑ Ρ2 στον ακάλυπτο του οικοπέδου και έβλεπα στα σχέδια στεγασμένη. Τη μεγαλύτερη, δε, φρίκη, την έφαγα όταν είδα ότι το τμήμα της πυλωτής που τοποθετήθηκε η Ρ2 στην άδεια έγινε αυθαίρετα αποθήκη με γκαραζόπορτα....

Και λεω, οκ, υπάρχει θέμα εδώ. Μα εν τέλει άλλη η Ρ2 στη σύσταση και άλλη στην πολεοδομία.

Για μένα, πολεοδομικά έχει τη Ρ4.

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και εγινε μια νεα ΘΣΑ

εκει που πηρε στην αδεια θεση νο    2, με βαση το εργολαβικο,   ήταν πυλωτη

[που δειχνει τοιχοποία με  εισοδο...]

"Πολεοδομικα"  μπορει να λες οτι εχεις την "4" αλλα δεν εχεις χαρτι για αυτην.

Εχεις για την "2"

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Όπως και να χει, διαβάζοντας το συμβόλαιο δέσμευσης ΘΣΑ, δίδει τη Ρ4 στον πελάτη μου, ενώ με τη διανομή του έδινε στο ίδιο -σχεδόν- σημείο τη Ρ2 με μικρότερο εμβαδόν.

Απλώς για κάποιο δικό της λόγο η συμβολαιογράφος έκανε επίκληση στα σχέδια του εργολαβικού αντί να επισυνάψει νεότερα.

Δε θεωρώ ότι έχω κάποιο πρόβλημα επ αυτού.

Λάθος?

Link to comment
Share on other sites

   Inzaghi

  "Απλώς για κάποιο δικό της λόγο η συμβολαιογράφος έκανε επίκληση στα σχέδια του εργολαβικού αντί να επισυνάψει νεότερα.

Δε θεωρώ ότι έχω κάποιο πρόβλημα επ αυτού.

Λάθος?"

- Λαθος...[και της συμβ/φου    Κανενα  "δικο της λογο" δεν ειχε.  Απλα εκανε λαθος στο cory paste

   και δικο σου]

Διότι, δεν υπαρχουν "σχεδια εργολαβικου"

Υπαρχουν τα εγκεκριμενα, με ωραιες  σφραγιδες  οπου εγινε νεα αριθμηση των ΘΣΑ.

Αρα, εχει την Ρ2  της διανομης που νομιζε οτι ειναι η "4",  αλλά  δεν ηταν...

Αυτη ειναι μεταγεγραμμενη  στο όνομα του,  αυτη  την κατοψη θα παρεις και αυτη μπορει να πουλησει.

και, επειδη αυτες οι αλλαγες και  τα λαθη αριθμησης σε ΘΣΑ δεν ειναι "ορφανα",   εχεις και εναν αγοραστη της  "2" όπως  αυτη προκυπτει απο την αδεια.

Σε αυτον μπορει να πουλησε με την ίδια  κατοψη την νο "2".

αυτα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε λίγο γιατί νομίζω τα μπερδεύουμε.

Με τη διανομή συστήνεται ΟΙ για το διαμέρισμα. Ορίζεται, λοιπόν, η αποκλειστική χρήση μιας ΘΣΑ στον ακάλυπτο του οικοπέδου, με στοιχείο Ρ2 και απεικόνιση στο εν λόγω σχέδιο του εργολαβικού με τα γράμματα α-β-γ-δ-α. Εκεί χωροθετείται η ΘΣΑ του ακινήτου.

Έρχεται, τώρα, η συμβολαιογραφική πράξη δέσμευσης ΘΣΑ και αλλάζει τις ονομασίες των ΘΣΑ και πλέον αναφέρει ότι η Ρ4 ανήκει στο ακίνητο. Στην ίδια θέση με τη Ρ2 του εργολαβικού.

Και εκδίδεται η ΟΑ με το ίδιο σχέδιο με τη δέσμευση ΘΣΑ.

Οπότε από πού κι ως πού εμένα να μου ανήκει η Ρ2 στα πολεοδομικά σχέδια, ακόμα κι αν έχει αλλάξει η αρίθμηση? Εμένα δε μου παραχωρείται ο συγκεκριμένος χώρος να σταθμεύσω το όχημά μου, στη συγκεκριμένη θέση? Γιατί να αλλάξει η θέση του, αν αλλάξει η ονομασία του και ξαφνικά να μετατοπιστώ εγώ σε άλλο σημείο?

Είτε λέγεται θέση Ρ2 είτε Ρ4, το σημείο είναι το ίδιο. Απλά στο ένα σχέδιο ονομάζεται Ρ2 και στο άλλο Ρ4. 

Η ΘΣΑ Ρ2 στην ΟΑ αναφέρεται ρητά στο συμβόλαιο δέσμευσης ΘΣΑ ότι θα δοθεί ως αποκλειστική χρήση σε κάποιο άλλο διαμέρισμα από τον εργολάβο. Τι σχέση έχει αυτή με το δικό μου διαμέρισμα, που του δόθηκε άλλη ΘΣΑ σε άλλο σημείο του ακαλύπτου?

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι με συγχωρείτε για την παρέμβαση ...

Το εργολαβικό είναι μια ιδιωτική σύμβαση. Τέλειωσαν όμως αυτές οι αμοιβαίες υποχρεώσεις με την ολοκλήρωση και παράδοση της κατασκευής ... και όλα καλά.

Η δέσμευση για τις ΘΣ έγινε με σκοπό τη συμβολαιογραφική εξασφάλιση των πολεοδομικά απαιτούμενων θέσεων ώστε να βγει η άδεια του κτηρίου.

Στη σύσταση περιγράφεται η ιδιοκτησία του διαμερίσματος με τα παρακολουθήματά της και εκεί (και στον πίνακα κατανομής) εμφανίζεται για πρώτη φορά η ονομασία της ΘΣ που αντιστοιχίζεται στην ΟΙ.

Στον έλεγχο για αυθαιρεσίες έχουμε μπροστά μας : 1) τον τίτλο για να δούμε ποιά ακριβώς είναι η ιδιοκτησία και 2) τα σχέδια της άδειας.

Για το διαμέρισμα λοιπόν "Δ3" που κατά τον τίτλο έχει ως παρακολούθημα τη ΘΣ "P8" θα ελεγχθεί πρώτα το διαμέρισμα και μετά θα πάμε να δούμε και τη ΘΣ P8.

Αν εκεί (στη θέση που ονοματίζει ο τίτλος και δείχνει η άδεια) βρούμε αποθήκη, τότε η ΟΙ έχει αυθαίρετο ... ας λέει ο ιδιοκτήτης ότι εγώ παρκάρω εκεί και μας

δείχνει λίγο πιό κάτω.

Αν εκεί (στη θέση που ονοματίζει ο τίτλος και δείχνει η άδεια) δεν βρούμε αυθαιρεσία, τότε δίνουμε βεβαίωση ... ας λέει ο ιδιοκτήτης ότι εδώ παρκάρει άλλος.

Το ποιό σχέδιο επισύναψε η συμβολαιογράφος και τι αρίθμηση έδωσε στη ΘΣ είναι θέμα δικό της και του ιδιοκτήτη, όταν θα πρέπει να του εξηγήσει τη διόρθωση

τίτλων ... έτσι και αλλιώς εμείς υποθέτουμε ότι έχει επισυνάψει τα σχέδια της άδειας, ως όφειλε κατά το νόμο.

 

υγ. Υπόψη ότι εδώ με το εργολαβικό κάποιος υποσχέθηκε στον συγκεκριμένο ιδιοκτήτη να πάρει την θέση τάδε, πράγμα που δεν κατέστη δυνατόν για πολεοδομικούς λόγους (πχ δεν έβγαινε το αυτοκίνητο). Δεν μπορεί να έρχεται η συμβολαιογράφος και να του δίνει μια θέση που δεν υπάρχει στη δεσμευμένη θέση της (υπάρχει και πολεοδομική δέσμευση). Στη σύσταση οφείλει να επισυνάψει σχέδια άδειας και αν υπάρχει αλλαγή με αυτά του εργολαβικού να ξανασυμφωνήσουν (συμβιβαστούν).

Edited by kan62
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.