Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Σε οροφοδιαμερισμα πολυκατοικιας υπαρχει μετατόπιση ενος τοίχου του διαμερισματος που συνορεύει με το κλιμακοστασιο κατά 25 εκ. εις βάρος του διαμερίσματος. Σχέδιο σύστασης δεν έχω πάρει ακόμα στα χέρια μου. 

Α)Αν η σύσταση συμφωνεί με την πραγματική κατάσταση, πώς θα τακτοποιήσω αν όχι με διαμερισμάτωση? Υπάρχουν και ΚΑΤ3 παραβάσεις στο διαμερισμα που θα τακτοποιηθούν. 

Β) Αν η σύσταση συμφωνεί με τα σχέδια της Ο.Α. και δείχνουν το διαμέρισμα μικρότερο εις βάρος των κοινοχρήστων,  αφού κάνω τακτοπόίηση μπορώ/χρειάζετε να γίνει μονομερής τροποποίηση της σύστασης για να γίνει συμβόλαιο?

Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, d_theoharis said:

Καλησπέρα.

Σε οροφοδιαμερισμα πολυκατοικιας υπαρχει μετατόπιση ενος τοίχου του διαμερισματος που συνορεύει με το κλιμακοστασιο κατά 25 εκ. εις βάρος του διαμερίσματος. Σχέδιο σύστασης δεν έχω πάρει ακόμα στα χέρια μου. 

Α)Αν η σύσταση συμφωνεί με την πραγματική κατάσταση, πώς θα τακτοποιήσω αν όχι με διαμερισμάτωση? Υπάρχουν και ΚΑΤ3 παραβάσεις στο διαμερισμα που θα τακτοποιηθούν. Νομίζω με 1ΛΠ , βάσει όσων έγραψα και μια δύο αναρτήσεις πιό επάνω.

Β) Αν η σύσταση συμφωνεί με τα σχέδια της Ο.Α. και δείχνουν το διαμέρισμα μικρότερο εις βάρος  υπέρ των κοινοχρήστων,  αφού κάνω τακτοπόίηση μπορώ/χρειάζετε να γίνει μονομερής τροποποίηση της σύστασης για να γίνει συμβόλαιο? Το συμβόλαιο μπορεί να προχωρήσει ανεξάρτητα της τροποποίησης της ΣΟΙ.

 

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

με "οροφοδιαμερισμα" δεν μπορεις να εχεις διαμερισματωση

Το τι εχεις θα βρεθει οταν παρεις το συμβολαιο και την κατοψη της  άδειας  και του συμβολαιου και τα συγκρίνεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Ειδα και τις  πιό  πανω απαντησεις και εχω απιφυλαξεις..

Εχει γινει επεκταση ενος καταστηματος σε βαρος κοινοχρηστων κατά 7 τμ.

Η παράβαση αντιστοιχει  σε επιφανεια χωρου.

Γιατι να ειναι "λοιπή παραβαση"

Και γενικωτερα, θεωρω οτι:

Καθε καταληψη κοινοχρηστου  ειτε εχει γινει συσταση ΟΙ είτε δεν εχει γινει συσταση,

δεν ειναι διαμερισματωση ούτε ΛΠ.

Ειναι παραβιαση της κατοψης της αδειας, αντιστοιχουσα σε "επιφανεια χωρου"

Απλα εχει διευκρινισθει οτι "αφου μετρησε στον ΣΔ, δεν υπαρχει ΥΔ"

[κατι που δινεται σαν  μια  "ευνοικη" ερμηνεια, ίσως και περα απο την αναμενόμενη...]

υγ

Οσο για την μονομερή τροποποιηση της σύστασης,

ας περιμενουμε της εγκυκλιο των συμβ/φων,

μια και το Υπουργειο δεν ειναι σε θεση να εκδοσει μια σχετικη οδηγια...απλα γιατι δεν ξερουν τι ακριβως εννοουν με οσα γραφουν]

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, dimitris GM said:

Εχει γινει επεκταση ενος καταστηματος σε βαρος κοινοχρηστων κατά 7 τμ.

Δημήτρη καλησπέρα.

Νομίζω εδώ ακριβώς έγκειται η διαφορά.

Όταν έχουμε μια πολυκατοικία με σύσταση, υπάρχουν ορισμένες ιδιοκτησίες με συγκεκριμένη δόμηση που τους αναλογεί και σαφώς ορισμένοι κοινόχρηστοι χώροι. Όταν λοιπόν υπάρχει κατάληψη κοινόχρηστου χώρου τότε καταρχάς υπάρχει αυθαιρεσία, δευτερευόντος κι εγώ τάσσομαι με την άποψη ότι υπολογίζεται ως υπέρβαση δόμησης και όχι διαμερισμάτωση η αναλυτικός διότι πραγματοποιείται υπέρβαση της δόμησης σε σχέση με τη νόμιμη που αντιστοιχούσε στην εν λόγω ιδιοκτησία.

Όταν όμως υπάρχει ένα κτίριο χωρίς σύσταση τότε δεν υπάρχουν κοινόχρηστοι χώροι και η διαφορετική διάταξη των τοίχων αποτελεί ουσιαστικά διαφορετική εσωτερική διαρρύθμιση μιας ενιαίας ιδιοκτησίας, εξ΄ου και ο αναλυτικός προϋπολογισμός οπότε συμφωνώ με τους προαλήσαντες στη συγκεκριμένη περίπτωση.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

δεν θα επιμεινω, μια και δεν κανω δηλωσεις,

αλλα,  θα ρωτησω το αυτονοητο:

Στην κατοψη της άδειας, υπάρχουν ηδη οι διηρημενες ιδιοκτησίες, εισοδος, σκαλες, διαδρομοι.

Αυτα ειναι κοινοκτητα και κοινοχρηστα και  ετσι φαινονται.

Αλλο ειναι οτι,  λογω μη υπαρξης συστασης, ο υπολογισμος των υπερβασεων γινεται στο "συνολο" και οχι ανα διηρημενη ΟΙ.

αυτα

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσαμε ίσως να το πούμε "προβλεπόμενοι κοινόχρηστοι χώροι" αλλά μέχρι να γίνει συμβολαιογραφική πράξη όλα είναι ενιαία και δεν υπάρχουν διαφορετικές υποχρεώσεις/δικαιώματα σε κάθε χώρο. Όλα τα τμ ανήκουν στην μια και ενιαία ιδιοκτησία τους και για όλα πληρώνουν φόρους κλπ. Υπάρχει ένας ενδεικτικός διαχωρίσμός ο οποίος όμως μπορεί και να τροποποιηθεί εντελώς αν και όταν αποφασίσουν να προβούν σε σύσταση.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, danaikaterina said:

Όταν έχουμε μια πολυκατοικία με σύσταση, υπάρχουν ορισμένες ιδιοκτησίες με συγκεκριμένη δόμηση που τους αναλογεί και σαφώς ορισμένοι κοινόχρηστοι χώροι. Όταν λοιπόν υπάρχει κατάληψη κοινόχρηστου χώρου τότε καταρχάς υπάρχει αυθαιρεσία, δευτερευόντος κι εγώ τάσσομαι με την άποψη ότι υπολογίζεται ως υπέρβαση δόμησης και όχι διαμερισμάτωση η αναλυτικός διότι πραγματοποιείται υπέρβαση της δόμησης σε σχέση με τη νόμιμη που αντιστοιχούσε στην εν λόγω ιδιοκτησία.

Όταν όμως υπάρχει ένα κτίριο χωρίς σύσταση τότε δεν υπάρχουν κοινόχρηστοι χώροι και η διαφορετική διάταξη των τοίχων αποτελεί ουσιαστικά διαφορετική εσωτερική διαρρύθμιση μιας ενιαίας ιδιοκτησίας, εξ΄ου και ο αναλυτικός προϋπολογισμός οπότε συμφωνώ με τους προαλήσαντες στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Ορθότατη τοποθέτηση!

 

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα γιατί σαφή απάντηση δε βρήκα.

ΟΑ και σχέδιο 1221 δείχνουν ΘΣΑ σε συγκεκριμένη θέση και με συγκεκριμένες διαστάσεις στον ακάλυπτο του οικοπέδου, 4,50Χ2,80 έκαστη

Η σύσταση ΟΙ επικαλείται σχέδιο εργολαβικό, ΠΡΟ 1221 και ΟΑ και δείχνει τις ΘΣΑ σε μικρότερες διαστάσεις και ελαφρώς στραμμένες συγκριτικά με ΟΑ και 1221, 2,25Χ4,00 έκαστη

Αποτελεί παράβαση διαφορετικής χωροθέτησης θέσεων στάθμευσης ή όχι?

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.