Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Και για να το κάνω πιο ξεκάθαρο, το βάζω σε ξεχωριστό post.

Έχω ΚΑΙ διαφορετική διαμερισμάτωση στη δήλωση που κάνω ΑΛΛΑ είναι Κατηγορίας 1 και είναι σε κοινόχρηστα (ασανσέρ και ρολόγια ΔΕΗ) που λόγω αποδεδειγμένης παλαιότητας τακτοποιώ ανευ συναινέσεων.

Αν βάλω και την εσώπορτα στη διαμερισμάτωση, παύω να έχω αποδεικτικό παλαιότητας για αυτήν, οπότε αυτομάτως την πάω Κατηγορία 4, χάνω την παλαιότητα από κατασκευής και ζητώ συναινέσεις, πράγμα ανέφικτο.

Στη δήλωσή μου την πόρτα την εμφανίζω αλλά στην ΤΕ μου γράφω ότι αποτελεί εσωτερική διαρρύθμιση αυτοτελούς ΟΙ και άρα δεν αποτελεί αυθαίρετη κατασκευή.

Απόψεις?

Link to comment
Share on other sites

- Εάν  "μπηκες "  εσυ στα κοινοχρηστα  τότε δεν εχεις διαμερισματωση

Τακτοποιεις με το "εκ κατασκευης" ή το 51%

[για την μονομερη τροποποίηση της συστασης μιλας με τον συμβ/φο σου]

[  Πάντως, εγω βλεπω σαν τα κοινοχρηστα να μπηκαν σε σενα]

- Εάν εχεις στην αδεια και στο συμβόλαιο μία ΟΙ, τότε, δεν εχεις γκρεμισει την μεσοτοιχια που έδειχνε η άδεια,

απλα ανοιξες μια  πορτα επικοινωνιας, δλ  εχεις μια διαρρυθμιση

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πιθανόν να έχει ήδη απαντηθεί αλλά είναι άπειρα πλέον τα ποστ.. Έχω έναν πελάτη που έχει αποθήκη και την έχει κάνει κατοικία. Το κακό είναι ότι σύμφωνα με τα πολεοδομικά σχέδια και τα συμβολαιογραφικά κείμενα-σχέδια φαίνεται μικρότερη και ουσιαστικά ένα τμήμα της είναι στην αποθήκη του διπλανού, ο οποίος έχει κάνει κατάληψη κοινοχρήστου με τη σειρά του, για να έχει τα σωστά μέτρα. Μπορώ να τακτοποιήσω χωρίς σύμφωνη γνώμη του διπλανού την ιδιοκτησία του πελάτη μου; Και αν ναι, χρειάζεται στη δήλωση 1) να κάνω διαμερισμάτωση (πάλι χωρίς σύμφωνη γνώμη) και 2) να βάλω τα στοιχεία του διπλανού στη δήλωση με κάποιο ποσοστό, δηλώνοντας ότι δεν είναι αιτών; Αύριο μεθαύριο να υποθέσω ότι και να περάσει η τακτοποίηση με κάποιο νομότυπο τρόπο θα έχει πρόβλημα σε συμβόλαιο; Όπως καταλαβαίνετε από τα συμφραζόμενα οι σχέσεις των 2 δεν είναι πολύ καλές. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, dimitris GM said:

- Εάν  "μπηκες "  εσυ στα κοινοχρηστα  τότε δεν εχεις διαμερισματωση

Τακτοποιεις με το "εκ κατασκευης" ή το 51%

[για την μονομερη τροποποίηση της συστασης μιλας με τον συμβ/φο σου]

[  Πάντως, εγω βλεπω σαν τα κοινοχρηστα να μπηκαν σε σενα]

- Εάν εχεις στην αδεια και στο συμβόλαιο μία ΟΙ, τότε, δεν εχεις γκρεμισει την μεσοτοιχια που έδειχνε η άδεια,

απλα ανοιξες μια  πορτα επικοινωνιας, δλ  εχεις μια διαρρυθμιση

 

Στην ΟΑ είναι απλά δύο καταστήματα. 

Στα συμβόλαια είναι δύο καταστήματα αλλά μια ΟΙ. 

Τη διαμερισματωση τη βάζω επειδή κάπου στην πολεοδομική κάτοψη υπήρχε ασανσέρ που ουδέποτε κατασκευάστηκε και ρολόγια ΔΕΗ μεγαλύτερου εμβαδού από αυτό που έγινε πραγματικά. 

Οπότε αυτά τα πάρε δώσε τα βάζω διαμερισματωση κατηγορίας 1. 

Παρόλα ταύτα, υπάρχουν δύο ρολόγια ΔΕΗ και πάντα τα καταστήματα λειτουργούσαν αυτοτελώς, ξεχωριστά. 

Μεταγενεστερα ανοίχθηκε η πόρτα. 

Τη θεωρώ διαρρύθμιση, δεδομένου ότι είναι επικοινωνία εντός ΟΙ, διαμερισματωση ή μήπως να την πετάξω σε έναν αναλυτικό που έχω, Κατηγορίας 4 ως λειτουργική συνένωση δύο καταστημάτων εντός μιας ΟΙ; 

Link to comment
Share on other sites

ειπαμε οτι:

δεν υπαρχει διαμερισματωση επί διαφορων μεταξυ ΟΙ και κοινοχρηστων

και,

ακομα δεν καταλαβα

-τι περιεγραφε  η αδεια

-τι  τα συμβολαια

-και τι εχει γινει τελικα.

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, leo_and said:

Καλησπέρα. Πιθανόν να έχει ήδη απαντηθεί αλλά είναι άπειρα πλέον τα ποστ.. Έχω έναν πελάτη που έχει αποθήκη και την έχει κάνει κατοικία. Το κακό είναι ότι σύμφωνα με τα πολεοδομικά σχέδια και τα συμβολαιογραφικά κείμενα-σχέδια φαίνεται μικρότερη και ουσιαστικά ένα τμήμα της είναι στην αποθήκη του διπλανού, ο οποίος έχει κάνει κατάληψη κοινοχρήστου με τη σειρά του, για να έχει τα σωστά μέτρα. Μπορώ να τακτοποιήσω χωρίς σύμφωνη γνώμη του διπλανού την ιδιοκτησία του πελάτη μου; Και αν ναι, χρειάζεται στη δήλωση 1) να κάνω διαμερισμάτωση (πάλι χωρίς σύμφωνη γνώμη) και 2) να βάλω τα στοιχεία του διπλανού στη δήλωση με κάποιο ποσοστό, δηλώνοντας ότι δεν είναι αιτών; Αύριο μεθαύριο να υποθέσω ότι και να περάσει η τακτοποίηση με κάποιο νομότυπο τρόπο θα έχει πρόβλημα σε συμβόλαιο; Όπως καταλαβαίνετε από τα συμφραζόμενα οι σχέσεις των 2 δεν είναι πολύ καλές. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις. 

 η αδεια δειχνει:

μια αποθηκη....τμ..και μια αλλη αποθηκη....τμ

στα συμβολαια δειχνεται η αποθηκη σαν....τμ και η διπλανη σαν...τμ

και...

 

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, dimitris GM said:

ειπαμε οτι:

δεν υπαρχει διαμερισματωση επί διαφορων μεταξυ ΟΙ και κοινοχρηστων

και,

ακομα δεν καταλαβα

-τι περιεγραφε  η αδεια

-τι  τα συμβολαια

-και τι εχει γινει τελικα.

 

Η πρώτη εικόνα είναι της ΟΑ

Η δεύτερη εικόνα είναι της ΟΙ

Συγκριτικά με την εικόνα της ΟΑ έχω καταλάβει το ασανσέρ (σκιαγραμμισμένη επιφάνεια) ενώ τα ρολόγια έγιναν περίπου όπως στην εικόνα της ΟΙ.

Το συμβόλαιο περιγράφει ΕΝΑ κατάστημα 53,50 τ.μ. και 5,4% ποσοστό οικοπέδου και επισυνάπτει την κάτοψη της 2ης φωτογραφίας.

Στο μεσότοιχο ανάμεσα στα δύο καταστήματα πραγματικά εχει διανοιχθεί εσώπορτα που δημιουργεί εσωτερική επικοινωνία μεταξύ των δυο καταστημάτων που βλέπουμε στα σχέδια.

Τώρα?

Υ.Γ. Αν η κατάληψη κοινοχρήστων δεν είναι διαφορετική διαμερισμάτωση, δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να είναι. Δε δέχομαι ΥΔ για χώρο που έχει μετρήσει στη δόμηση.

Μαγαζιά.jpg

Magazia OI.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχει συζητηθεί πολλές φορές αυτό. Η άποψη που φαίνεται να επικρατεί είναι η ρύθμιση της επέκτασης της οριζόντιας ιδιοκτησίας στον κοινόχρηστο χώρο ως υπέρβαση δόμησης της ίδιας της οριζόντιας ιδιοκτησίας (όχι της οικοδομής). Το ό,τι έχει μετρήσει στη δόμηση θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί βάζοντας στον αριθμητή της υπέρβασης την τιμή 0 => ΥΔ < 50%, και σε αυτό όμως υπάρχουν διαφωνίες. Αλλιώς αναλυτικός προϋπολογισμός. Διαμερισμάτωση πάντως μεταξύ οριζόντιας ιδιοκτησίας και κοινόχρηστου χώρου σίγουρα όχι.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Inzaghi

Αν έχω καταλάβει σωστά οι αλλαγές είναι από κατασκευής της οικοδομής , πριν το 1976.

Άρα γιατί εμπλέκεις τον όρο της διαμερισμάτωσης.

Αποτυπώνεις την κάτοψη , που είναι ίδια με αυτήν της ΣΟΙ, όπως γράφεις και το βάζεις Κ1.

Απομένουν δύο θέματα:

Ένα με την πόρτα που άνοιξε , την οποία μπορείς να βάλεις σαν 1ΛΠ σε ότι κατηγορία είναι , π.χ. 4

και το άλλο είναι το θέμα των συνεναίσεων.

Για τον χώρο του ασανσέρ προφανώς πρέπει να ισχύουν και το α) και β) του άρθρου 98 παρ. 5.

Για τον χώρο  (1,40*1,20) που αρχικά στο σχέδιο της ΟΑ , ήταν χώρος της ΔΕΗ πρέπει να δεις και στις υπόλοιπες στάθμες , πως είναι σήμερα.

Για τον τελευταίο αυτόν χώρο θεωρώ ότι το εκ κατασκευής το έχει , δεν ξέρουμε για το β) , αν ισχύει σε όλους τους ορόφους.

 

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά και από συζητήσεις με το helpdesk του ΤΕΕ ΤΚΜ καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι για τροποποιήσεις των ορίων της ΟΙ με όμορους χώρους που έχουν μετρήσει στο ΣΔ, είτε πρόκεται για διαμερίσματα είτε για κοινόχρηστα, δηλώνεται διαμερισμάτωση.

ΥΔ δε δέχομαι να δηλώσω για χώρους που έχουν μετρήσει στο ΣΔ. Ακόμα και φωταγωγούς 1Χ1 παλαιών αδειών που είχαν μετρήσει σε δόμηση και κάλυψη τους πάω με διαμερισμάτωση.

Το ασανσέρ δεν εμφανίζεται σε κανέναν όροφο οπότε έχω αυθαίρετο από κατασκευής σε όλους τους ορόφους.

Τα ρολόγια της ΔΕΗ βρίσκονται όμως μόνο στο ισόγειο οπότε στουςυπόλοιπους ορόφους είναι νόμιμα διαμερίσματα. Δεν υπάρχει συνέχεια καθ ύψος σε αυτήν την αυθαιρεσία, υπάρχει μόνο στο ισόγειο. Δεν το συζητάμε ότι πρόκεται για από κατασκευής αυθαίρετο, δε γίνεται να αλλάξουν θέση τα ρολόγια μεταγενέστερα. Στην τελική βάζω και στο Ε9 του ιδιοκτήτη το εμβαδόν αυτό και έχω και το "αποδεικτικό παλαιότητας" που θέλω.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.