Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

karanus

  Το συστημα σε αφήνει να βάλεις διαμερισμάτωση και κατηγορία 1 μαζί???

Inzaghi

αυτο εδω  ειναι λαθος:

"Προσωπικά και από συζητήσεις με το helpdesk του ΤΕΕ ΤΚΜ καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι για τροποποιήσεις των ορίων της ΟΙ με όμορους χώρους που έχουν μετρήσει στο ΣΔ, είτε πρόκεται για διαμερίσματα είτε για κοινόχρηστα, δηλώνεται διαμερισμάτωση."

 

Διαμερισματωση  υπαρχει μονον μεταξυ ΟΙ.

Δεν υπαρχει μεταξυ ΟΙ και κοινοχρηστων

Αλλως, το 98 δεν θα ειχε κανεναν λογο να υπαρχει  [και να μας παιδευει]....

 

 

Link to comment
Share on other sites

dimitris GM

Την διαμερισμάτωση δεν την χρειάζομαι.

Είναι Κ1.

 

Δεν μπορείς να βάλεις Κ1 και διαμερισμάτωση.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να το τεκμηριωσεις επαρκως αυτο?

Δηλαδή για ποιό λόγο βάζουμε ΥΔ σε χώρο που μέτρησε στη δόμηση και όχι διαμερισμάτωση?

Και στο 4178 κατάληψη κοινοχρήστων με διαμερισμάτωση την αντιμετώπιζα.

Πιό συγκεκριμένα, μιλώντας με φίλο που εργάστηκε στο helpdesk πριν λίγο, μου είπε ξεκάθαρα ότι όποτε απευθυνόντουσαν στην Αθήνα για ερωτήματα αναφορικά με κατάληψη κοινοχρήστων, η απάντηση ήταν πάντα ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ.

Το άρθρο 98 αφορά πάσης φύσεως κατάληψη κοινοχρήστου. Ακόμα και η επέκταση της οικοδομής στην πρασία ή το δέλτα είναι κατάληψη κοινοχρήστου.

Κοινόχρηστος δεν είναι μονο ο διάδρομος και το κλιμακοστάσιο

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, karanus said:

dimitris GM

Την διαμερισμάτωση δεν την χρειάζομαι.

Είναι Κ1.

 

Δεν μπορείς να βάλεις Κ1 και διαμερισμάτωση.

Μια χαρά μπορεις. Το έχω δοκιμασμένο.

Link to comment
Share on other sites

οσο για την διαμερισματωση μεταξυ ΟΙ και κοινοχρηστων

επιμενω οτι δεν ισχυει

 

Ως προς το εάν  ειναι  ΥΔ ή κατι άλλο, αυτό  δεν  ηταν θεμα της συζητησης  και δεν εχω αναφερθει καθόλου σε αυτο..

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

άδεια του 70 όπου το περίγραμμα της ΟΙ μου, διαφέρει από τις αδείας, σε βάρος της ΟΙ, θεωρείται αυθαιρεσία, σωστά?

διαμερισμάτωση αλλά αφού είναι κατ 1, βάζω απλά κατ 1

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα συμφωνήσω με το Δημήτρη ότι η διαμερισμάτωση υπάρχει μόνο μεταξύ ΟΙ. Επίσης επιβεβαιώνω ότι μπορεί να συνδυαστεί με κατηγορία 1 στο ίδιο ή και σε περισσότερα από ένα φύλλα καταγραφής (αν υπάρχει και σε άλλους ορόφους) και το πρόστιμο παραμένει 250€ στο σύνολο. Όσον αφορά την επέκταση της ΟΙ στον κοινόχρηστο χώρο στο παλιό helpdesk του 4178 της Αθήνας συμφωνούσαν με την άποψη περί μη ύπαρξης διαμερισμάτωσης μεταξύ ΟΙ και κοινόχρηστων χώρων, αλλά μόνο μεταξύ ΟΙ όταν δεν συμφωνεί η υπάρχουσα κατάσταση με την ΟΑ, ανεξάρητα του πως φαίνονται τα διαμερίσματα στους τίτλους. Απλά όταν οι τίτλοι δείχνουν την υπάρχουσα κατάσταση δεν απαιτούνται συναινέσεις.  Εμένα μου φαίνεται λογική αυτή η άποψη πάντως.

Δυστυχώς δεν ακολουθήθηκε μία ενιαία γραμμή μεταξύ των διαφορετικών τμημάτων του helpdesk, ακόμα και μεταξύ των υπαλλήλων του ίδιου τμήματος πολλές φορές, και ο κάθένας απλά έλεγε τη γνώμη του όπως κάνουμε κι εμείς εδώ τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Αφου το πρόστιμο παραμένει 250,00, με ποιόν τρόπο συνδυάζονται;

Επίσης αφού έχουμε Κ1 , ποιό το νόημα της διαμερισμάτωσης;

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι αν δηλώσουμε και διαμερισμάτωση μαζί με άλλες αυθαιρεσίες κατηγορίας 1 στο φκ το πρόστιμο παραμένει 250€. Δηλαδή το σύστημα μας επιτρέπει να τα συνδυάσουμε χωρίς να ζητάει 250+250=500€. Ουσιαστικά και η διαφορετική διαμερισμάτωση που έγινε πριν το 1975 αποτελεί μια αυθαιρεσία κατηγορίας 1 και μαζί με όλες τις άλλες της ίδιας κατηγορίας χρεώνεται με 250€ στο σύνολο.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.