Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Θέλει να το δηλώσω ως διαμερισμάτωση για να δικαιολογηθεί ο διαχωρισμός της μίας ενιαίας ιδοκτησίας σε δύο ανεξάρτητες, αλλιώς μου λέει πως θα πρέπει να δείξω στο σχέδιο ότι υφίσταται το εσωτερικό κλιμακοστάσιο, το οποίο της εξήγησα ότι δεν παίζει. Αν δεν έχει πρόβλημα ο ιδιοκτήτης να περάσει πάλι από το ταμείο (ο οποίος βιάζεται να πουλήσει και μου τηλεφωνεί κάθε μέρα και με πρήζει) να της κάνω τη χάρη να δηλώσω μια διαμερισμάτωση να τελειώνουμε? Δεν θα έχω κάνει κάτι παράνομο, απλά κάτι επιπλέον από όσα απαιτούνται, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και με τους δύο.

Βάζω την εξής παράμετρο γιατι απο προχθές το αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο θέμα.

Η τρύπα της σκάλας που υπήρχε στον αρχικό σχεδιασμό, δεν είχε μετρήσει στον ΣΔ , (κατα τα γνωστά αφαιρείται η τρύπα της σκάλας).

Τώρα όμως που με κάποιον τρόπο έκλεισε και αποτελεί δάπεδο για τον επάνω όροφο , τι γίνεται;

Δεν μπορεί να ισχυριστεί κάποιος ότι έχουμε ΥΔ;

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα έχει μετρήσει στη δόμηση η υποτιθέμενη τρύπα της σκάλας. Στην περίπτωσή σου όπως τα λες είναι, έχεις υπέρβαση δόμησης. Το ερώτημα είναι, έχεις και διαμερισμάτωση? Συμφωνώ με Δημήτρη πως όχι, έλα όμως που οι συμβολαιογράφοι τα βλέπουν τα πράγματα αλλιώς..

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Το ξερουμε οτι  εχουμε δικηο εμεις

αυτη εχει "μη δικηο"

 

Τα είπες, αυτη επιμενει, ο πελατης  συμφωνει μαζι της και σου λεει "προχώρα"

 

αρα,  αυτο κάνεις...

 

εμεις με τον πελατη ειμαστε... :smile: :-)

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να το περάσω μέσω αναλυτικού προϋπολογισμού και περιγραφής στην τεχνική έκθεση κι ενημερώνω για νεότερες εξελίξεις...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει υποχρέωση ενημέρωσης του φακέλου της αδείας από τον ιδιοκτήτη χωρίς κάποια προθεσμία. Αυτό δεν αφορά το συμβόλαιο που θα γίνει ούτε τη διαδικασία τακτοποίησης των αυθαιρεσιών που μου έχει αναθέσει. Εγώ τον ενημέρωσα για τη συγκεκριμένη υποχρέωση κι από εκεί και πέρα ας κάνει ό,τι νομίζει. Στην πράξη προβλέπω με αυτό να μην ασχολείται κανείς...

Link to comment
Share on other sites

σωστα

 

μαλλον, καπου στην πορεια  θα διαγραψουν αυτη την βλακωδεια...

που την γεννησαν με τον ....οσονουπω :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

χωρις λογο...

 

εδιτ

 

εγω παντως, θα προτεινα να γραφεί το περιεχομενο του αρθρου 100 παρ. 14

 

"γνωμη μου"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είναι από τις λίγες φορές που διαφωνώ με τον Dimitris και συμφωνώ με την συμβολαιογράφο, ότι δηλ. χρειάζεται μια ξεχωριστή λοιπή παράβαση, ακόμη και μεταξύ ορόφων, με "διασταλτική" ερμηνεία του νομοθέτη. Την αντίστοιχη περίπτωση που είχα την δήλωσα κατ' αυτόν τον τρόπο, όπως έγραψα στις προηγούμενες σελίδες. Αν δεν είχε μετρήσει στη δόμηση η σκάλα δεν θα χρέωνα και ΥΔ και ΛΠ, ή το ένα ή το άλλο, με προτίμηση στο δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μία ξεχωριστή λοιπή παράβαση και όχι τσουβάλιασμα μαζί με τις υπόλοιπες λοιπές παραβάσεις εφόσον έχουμε συνολικό προϋπολογισμό κάτω από 15000€? Ντε και καλά να πληρώσει παραπάνω ο άνθρωπός?

 

Όπως και να έχει όμως μιλάμε για λοιπή παράβαση, όχι διαμερισμάτωση..

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.