Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Αυτό ακριβώς. Ο νομοθέτης έβαλε και μια απλή περίπτωση την Κ1.

Είσαι πριν το 1975 ;

Όσα τμ και να έχεις ,όπως και να τα έχεις (εκτός των γνωστών , δάσους , κ/χ πόλης , κ.λ.π.) ------> 250,00ευρώ ----> τέλος.

Γιατί να εμπλέξουμε την διαμερισμάτωση η οποία, ούτε το πρόστιμο μεταβάλει  και  ίσως είναι και από τα δυσκολότερα σημεία του νόμου;

Πραγματικά δεν βλέπω τον λόγο...

 

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω καταλάβει ως εξής: Στην κατηγορία 1 πρέπει να βάλουμε κανονικά όλες τις αυθαιρεσίες στα φύλλα καταγραφής τους και να τις περιγράψουμε όπως θα τις περιγράφαμε και σε όλες τις άλλες κατηγορίες, απλά επειδή είναι κατηγορία 1 θα βγάλουν όλες μαζί προστιμο 250€. Αν λοιπόν χρειάζονται συναινέσεις για αυθαίρετες κατασκευές που ανήκουν στην κατηγορία 1 λόγω παλαιότητας (πχ διαφορετική διαμερισμάτωση), αυτές θα πρέπει να αναζητηθούν. Η κατηγορία 1 δεν είναι από μόνη της είδος αυθαιρεσίας, είναι κατηγορία αυθαιρεσίας.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, patty said:

Καλησπέρα,

άδεια του 70 όπου το περίγραμμα της ΟΙ μου, διαφέρει από τις αδείας, σε βάρος της ΟΙ, θεωρείται αυθαιρεσία, σωστά?

διαμερισμάτωση αλλά αφού είναι κατ 1, βάζω απλά κατ 1

 

Αν και δεν μας εξηγείς το μαύρο  περίγραμμα τι είναι.

Είναι η κατάσταση σήμερα ;Είναι η ΟΑ;  Η το περίγραμμα της ΣΟΙ;

Προσωπικά  θα το έβαζα Κ1---> 250,00ευρώ, και

θα είχα μία σωστή επικαιροποιημένη κάτοψη.

Τώρα για το νομικό κομμάτι της ανταλλαγής των τμ ανάμεσα στις δύο ΟΙ , θα το λύσουν οι νομικοί.

 

pipakos

Εννοείται ότι οι συναινέσεις όπου χρειάζεται θα απαιτηθούν.

Γι ' αυτό αν πρόσεξες στην πρώτη μου ανάρτηση - απάντηση στον συνάδερφο , ανέλυσα την σκέψη μου βήμα-βήμα.

Και προφανώς αυτό είναι και το δύσκολο κομμάτι στην υπόθεσή του.

 

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

το μαύρο περίγραμμα είναι το περίγραμμα της αδείας και magenta(ροζ) είναι το περίγραμμα της αποτύπωσης.

και συννέναιση θέλω, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Για την συναίνεση που ρωτάς χρήσιμο είναι να δεις και το σχέδιο της ΣΟΙ.

Αν το σχέδιο της ΣΟΙ είναι ίδιο με το μωβ (αποτύπωση σήμερα) , τότε δεν χρειάζεσαι.

Αν είναι ίδιο με το μαύρο (ΟΑ) , τότε  με επιφύλαξη πάλι δεν χρειάζεσαι, αλλά για το τελευταίο ζητάω και την βοήθεια του dimitris GM.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, patty said:

Καλησπέρα,

άδεια του 70 όπου το περίγραμμα της ΟΙ μου, διαφέρει από τις αδείας, σε βάρος της ΟΙ, θεωρείται αυθαιρεσία, σωστά?

διαμερισμάτωση αλλά αφού είναι κατ 1, βάζω απλά κατ 1

1.jpg

για να εχεις διαμερισματωση, θα πρεπει η αδεια να ηταν με το "μωβ"   μαυρο και τα συμβολαια  και των  δύο  ΟΙ, να εγιναν  με το "μωβ".

Αν και  στα συμβολαια ειναι με το "μαυρο ",   αλλα στην πραγματικοτητα εχει κατασκευασθει το "μωβ "

τοτε εχεις μια επεκταση  σε βαρος του διπλανου,   χωρίς τιτλο.

Και χωρις τιτλο δεν μπορεις να μεταβιβασεις.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

ο διπλανός έχει επέκταση σε βάρος μου, η δική μου ΟΙ 'μπαίνει' προς τα μέσα. Στα συμβόλαια ισχύει το μαύρο (όπως η άδεια δηλαδή) οπότε σε αυτή την περίπτωση τι κάνω?

Έχω και μεγαλύτερο μπαλκόνι κατά 0,48cm (απλά το λέω και αυτό), οπότε σίγουρα έχω παράβαση, άρα κατ 1, αλλά με την συννέναιση και το ιδιοκτησιακό?

Link to comment
Share on other sites

αρα, κανενας δεν εχει σωστο τιτλο και δεν μπορει να μεταβιβασει, ουτε ο διπλανος το μεγαλυτερο, ούτε ο αλλος το μικροτερο.

Οπότε, συννενοεισθε να το περασετε με διαμερισματωση  και οι δύο, αλλά θα πρεπει να γινει μεταβιβαση του τμηματος  και τροποποιηση της συστασης.

Χρειαζεσθε και συμβολαιογραφο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

59 λεπτά πριν, pipakos said:

Εγώ το έχω καταλάβει ως εξής: Στην κατηγορία 1 πρέπει να βάλουμε κανονικά όλες τις αυθαιρεσίες στα φύλλα καταγραφής τους και να τις περιγράψουμε όπως θα τις περιγράφαμε και σε όλες τις άλλες κατηγορίες, απλά επειδή είναι κατηγορία 1 θα βγάλουν όλες μαζί προστιμο 250€. Αν λοιπόν χρειάζονται συναινέσεις για αυθαίρετες κατασκευές που ανήκουν στην κατηγορία 1 λόγω παλαιότητας (πχ διαφορετική διαμερισμάτωση), αυτές θα πρέπει να αναζητηθούν. Η κατηγορία 1 δεν είναι από μόνη της είδος αυθαιρεσίας, είναι κατηγορία αυθαιρεσίας.

Ακριβώς αυτό.

Η περιγραφή των αυθαιρέτων γίνεται κανονικότατα ανά παράβαση σε ξεχωριστά ΦΚ ακόμα κι αν όλα αυτά ως Κατηγορία 1 μας δίδουν 250€ πρόστιμο.

Το θέμα με τη διαμερισμάτωση είναι πολύπλευρό. Κανείς δεν έχει απόλυτο δίκιο και κανείς απόλυτα άδικο.

Εγώ απλά στηρίζομαι στο ότι οτιδήποτε μέτρησε στη δόμηση δε γίνεται να τιμωρηθεί εκ νέου με ΥΔ.

Μπορεί να είναι ΥΔ του διαμερίσματος αλλά ΥΔ του διαμερίσματος είναι αν εισχωρήσουμε και στο σαλόνι του δίπλα. Γιατί το ένα να είναι διαμερισμάτωση και το άλλο ΥΔ? Θα έπρεπε να υπάρχει μια ενιαία αντιμετώπιση των αυθαρεσιών εντός νομίμου περιγράμματος, άποψή μου πάντοτε. Ειδικά όταν βρισκόμαστε σε Κατηγορία 1 και το πρόστιμο παραμένει αμετάβλητο ανεξαρτήτως τρόπου δήλωσης αυθαίρετης κατασκευής παλαιότητας προ 75, νομίζω η συζήτηση είναι καθαρά φιλολογική.

Σε ανάλογη περίπτωση κτηρίου με ΟΑ του 65 είχα κατάληψη φωταγωγού. Στη συντριπτική πλειοψηφία αυτών των περιπτώσεων, οι φωταγωγοί είχαν μετρήσει τόσο σε δόμηση όσο και σε κάλυψη, οπότε είχαμε πάλι διαμερισμάτωση. Αλλά έψαξα και βρήκα σε αναλυτικό προϋπολογισμό έργου ότι οι φωταγωγοί δεν είχαν προσμετρήσει στα κατασκευασθέντα τετραγωνικά και έτσι το έβαλα ΥΔ.

Το παν, κατ εμε, είναι να υπάρχει στοιχειώδης τεκμηρίωση της ενέργειάς μας, είτε ΥΔ είτε διαμερισμάτωσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.