Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΥΠΕΝ: Εγκύκλιος καθιστά υποχρεωτική την προληπτική πυροπροστασία και την σύνταξη Εντύπου Αξιολόγησης Επικινδυνότητας


Engineer

Recommended Posts

On 7/6/2024 at 8:31 ΜΜ, Christos said:

Να κάνω μια χαζή ερώτηση; σε ό,τι έχε διαβάσει αναφέρεται σε ακίνητα με κτίσμα. Η υποχρέωση περιλαμβάνει μόνο αυτούς; ή και τα αδόμητα οικόπεδα; στα οποία βέβαια τα όποια μέτρα είναι το εξής ένα, ο καθαρισμός τους.

αδόμητα εξαιρούνται (βλέπε άρθ.2)

επίσης: "Διευκρινίζεται επίσης ότι ο κανονισμός δεν εφαρμόζεται σε καλλιεργούμενες εκτάσεις, ούτε στην
περίπτωση που υπάρχει εντός αυτών κτίσμα βοηθητικής χρήσης για την αποθήκευση εξοπλισμού,
εργαλείων και υλικών που απαιτούνται για την εξυπηρέτηση γεωργικής δραστηριότητας.
" (ΑΔΑ: ΡΦΛΡ4653Π8-ΜΤΒ)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 184
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόλις τώρα, avgoust said:

Να διευκρινίσουμε ότι αυτά είναι γεωτρήσεις και πηγάδια και δεν έχει σχέση με πυροσβεστικούς κρουνούς.

Την πληροφορία για τον πλησιέστερο κρουνό την βρήκα από την πυροσβεστική

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, avgoust said:

Να διευκρινίσουμε ότι αυτά είναι γεωτρήσεις και πηγάδια και δεν έχει σχέση με πυροσβεστικούς κρουνούς.

Σωστά! Αλλά ο κανονισμός λέει σημεία υδροληψίας γενικά. Όχι αποκλειστικά πυροσβεστικούς κρουνούς.

Θέαση σημείων υδροληψίας (ypeka.gr)

Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, gio9019 said:

Σωστά! Αλλά ο κανονισμός λέει σημεία υδροληψίας γενικά. Όχι αποκλειστικά πυροσβεστικούς κρουνούς.

Σημεία υδροληψίας "πυροσβεστικού οχήματος" λέει.

Εννοεί πυροσβεστικούς κρουνούς και δεξαμενές ή πάσης φύσεως ιδιωτικά πηγάδια και γεωτρήσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Οι μισές γεωτρήσεις δεν λειτουργούν. Τους έχουν κόψει το ρεύμα...

Edited by Παπλωματούχος Μηχανικός
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, gio9019 said:

Θέαση Σημείων Υδροληψίας: http://lmt.ypeka.gr/public_view.html

4 ώρες πριν, avgoust said:

Να διευκρινίσουμε ότι αυτά είναι γεωτρήσεις και πηγάδια και δεν έχει σχέση με πυροσβεστικούς κρουνούς.

εγώ τρόμαξα στην αρχή που το είδα....

έχει περισσότερα πηγάδια υδροληψίας Χαλάνδρι πχ παρά Πεντέλη και περιμετρικά βουνά Πεντέλης που σταθερά ανά 5-8 χρόνια έχουμε πυρκαγιές .....

 

Link to comment
Share on other sites

Και, για την Ιστορία, να πούμε ότι ότι πολλά από τα "επίσημα" σημεία υδροληψίας είναι πλέον ανενεργά, αφενός μεν λόγω μη αξιοποίησης, αφετέρου δε λόγω έλλειψης ύδατος (έχουν στερέψει)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, μια απορία σχετικά με ακίνητο που εμπίπτει στην κατηγορία όπου απαιτείται τεχνική έκθεση. Σε ακίνητο/γήπεδο λίγο πάνω από 25 στρέμματα και περίπου 7-8 συνιδιοκτήτες (εξ΄αδιαιρέτου) υπάρχουν 3 κατοικίες, 2-3 βοηθητικά κτίσματα, πέργκολες, κιόσκια, περιφράξεις κλπ. Ο ένας εκ των ιδιοκτητών στον οποίο ανήκει η μία κατοικία μου ζήτησε να συντάξω τεχνική έκθεση. Με βάση αυτά που διαβάζω, καταλαβαίνω ότι πρέπει η τεχνική έκθεση να αφορά όλο το ακίνητο με ΟΛΑ τα κτίσματα εντός αυτού. Ας μου πει κάποιος ότι κάτι καταλαβαίνω λάθος λόγω απειρίας και δεν καλούμαι εγώ ή αργότερα άλλος συνάδελφος να κάνει αποτύπωση και περιγραφή όλων των κτιρίων, επικίνδυνων δέντρων κλπ. σε έκταση 25 στρεμμάτων!!!! 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Giorgos Dr said:

Καλησπέρα σε όλους, μια απορία σχετικά με ακίνητο που εμπίπτει στην κατηγορία όπου απαιτείται τεχνική έκθεση. Σε ακίνητο/γήπεδο λίγο πάνω από 25 στρέμματα και περίπου 7-8 συνιδιοκτήτες (εξ΄αδιαιρέτου) υπάρχουν 3 κατοικίες, 2-3 βοηθητικά κτίσματα, πέργκολες, κιόσκια, περιφράξεις κλπ. Ο ένας εκ των ιδιοκτητών στον οποίο ανήκει η μία κατοικία μου ζήτησε να συντάξω τεχνική έκθεση. Με βάση αυτά που διαβάζω, καταλαβαίνω ότι πρέπει η τεχνική έκθεση να αφορά όλο το ακίνητο με ΟΛΑ τα κτίσματα εντός αυτού. Ας μου πει κάποιος ότι κάτι καταλαβαίνω λάθος λόγω απειρίας και δεν καλούμαι εγώ ή αργότερα άλλος συνάδελφος να κάνει αποτύπωση και περιγραφή όλων των κτιρίων, επικίνδυνων δέντρων κλπ. σε έκταση 25 στρεμμάτων!!!! 

Το avatar σου τα λέει όλα - μία εικόνα χίλιες λέξεις...

Καταιγίδα μας βρήκε με όλο αυτό έκτρωμα.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Giorgos Dr said:

...συνιδιοκτήτες (εξ΄αδιαιρέτου) .....

....να κάνει αποτύπωση και περιγραφή όλων των κτιρίων, επικίνδυνων δέντρων κλπ. σε έκταση 25 στρεμμάτων!!!! 

γενικά για τα εξ αδιαιρέτου .... ή όλα ή τίποτα.

Χρεώνεις φυσικά την εργασία για όλα και πως θα τα βρουν μεταξύ τους δεν μπορείς να το λύσεις εσύ.

Εναλλακτικά τους ενημερώνεις ότι αν δεν θέλουν να συνεχίσουν να έχουν προβλήματα αυτού του τύπου θα πρέπει να κάνουν σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.