Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνεχίζεται η άθλια προπαγάνδα της Συντεχνίας


GeorgeS

Recommended Posts

Σε ποιο μαγαζί τραγουδά το παλουκάρι να πάμε να του πετάξουμε κανένα λέλουδο...

Γιατί στην Ευρώπη πέρα από το γιαούρτωμα θα πήγαινε κλητήρας σε καμιά αποθήκη...

Αμφιβάλλω για το ποιόν του ανθρώπου μετά τα αστεία που είπε...εκτός αν και τα εννοούσε σοβαρά, τότε υποτιμά την νοϋμοσύνη των Ελλήνων...

Εχω δει πολλά καρναβάλια στα δημόσια Ελληνικά ιδρύματα, αλλά αυτός όχι μόνο έχει ξεφύγει, πέρα που είναι στην πρώτη θέση μετά από αυτή τη συνέντευξη αλλά έχει γίνει και γελοίος μετά αυτή την συνέντευξη.

Να μάθει ο τραγουδιστής πρώτα για την νομοθεσία της ανώτατης εκπαίδευσης και μετά μπορεί να βγει στην πίστα να μας ξανατραγουδήσει.

Δεν θα ασχοληθώ άλλο με το θέμα γιατί αν ασχολέισαι με γελοίους στο τέλος θα σε αποκαλούν και εσένα τον ίδιο γελοίο.

Η γλώσσα που χρησιμοποίησα είναι πάρα πολύ "μαλακή" για τις σκληρότητες και αηδίες που άκουσα από άνθρωπο υποτίθεται μορφωμένο και με κάποια θέση στην εκπαίδευση. Αλλά είναι τυχερός...έπρεπε να τα έλεγε αυτά σε κανένα ίδρυμα στην Ευρώπη...αλλά εκεί όχι δεν τολμά, εκεί δεν ξέρουν ούτε το όνομά του...

Θα προτείνω όμως κάτι καλύτερο...θα μεταφράσω την συνέντευξη τού, και θα την κάνω post σε όλα τα forum τα ξένα, και επειδή είναι και πολύ μεγάλος τραγουδιστής θα το στείλω και στο Spiegel ή Stern, για να μάθουν οι έξω επιτέλους την ποιότητα των ελληνικών ιδρυμάτων και την ποιότητα των καθηγητών τους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Προς GeorgeS : Ο τίτλος "Συνεχίζεται η άθλια προπαγάνδα της Συντεχνίας", δηλώνει ότι αυτός που αναγνωρίζει αυτή την προπαγάνδα της Συντεχνίας, βρίσκεται σε άλλη συντεχνία; Ή όχι;

 

Για την ουσία της συνέντευξης, έχω να πω, ότι ο πρύτανης δεν υπερασπίστηκε αποτελεσματικά τα συμφέροντα της μίας εκ των δύο συντεχνιών.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Pappoς εγώ τις θέσεις μου για το θέμα τις έχω ανφέρει ξανά και δεν θέλω να γίνω κουραστικός. Επειδή όμως επιμένεις να μιλάς για τα χάλια των ελληνικών ιδρυμάτων και την ποιότητα των καθηγητών (με το Γρυσποτάδε δεν ασχολούμαι ας μιλήσουν καλύτερα οι φοιτητές του που απ' ότι ξέρω δεν τον έχουν και σε ιδιαίτερη εκτίμηση) εκεί στα ξένα forum που θα γράψεις κάνε ένα post και για το ποσοστό των καθηγητών Τ.Ε.Ι που δεν διαθέτουν διδακτορικό. Έτσι από περιέργεια πες μας και τί θα σου απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ο Γρυσπολάσπης με αυτές τις δηλώσεις συνεχίζει στον ίδιο άξονα του ΤΕΕ για πλύσιμο εγκεφάλου εναντίων των ΤΕΙ που γίνετε τόσα χρόνια. Ένας μόνο να μην έχει ακούσει την προπαγάνδα φροντίζουν να την ακούσει και αυτός.

Γίνετε ΠΡΥΤΑΝΗΣ να εκφέρει τόσα ψέμματα και συκοφαντίες εναντίων μίας μερίδας πολιτών; Γίνετε να αγνοεί επιδεικτικά όχι μόνο πραγματικότητες αλλά ΝΟΜΟΥΣ της Ελληνικής πολιτείας;

Link to comment
Share on other sites

(με το Γρυσποτάδε δεν ασχολούμαι ας μιλήσουν καλύτερα οι φοιτητές του που απ' ότι ξέρω δεν τον έχουν και σε ιδιαίτερη εκτίμηση)

 

Σωστά ξέρεις.

Για να μην πω τπτ πιο χοντρό δηλαδή. Μας κάνει και ρεζίλι.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου Κώστα

 

Υπό καθαρά ερμηνευτικούς όρους, η έννοια της λέξεως συντεχνία μπορεί να περιλαμβάνει τους πάντες, κάθε οργάνωση, συναιτεριστική ή σωματειακή. Η αρνητική χροιά του όρου έχει να κάνει με τη συμπεριφορά και τη στάση κάθε τέτοιας οργάνωσης απέναντι στην κοινωνία και τους πολίτες.

 

Εν προκειμένω, έχουμε να κάνουμε με δηλώσεις οι οποίες είναι παραπλανητικές και απαράδεκτες, παραποιούν τη πραγματικότητα και απαξιώνουν μια άλλη ομάδα πολιτών αγνοώντας τη συντεταγμένη πολιτεία, τους Νόμους και τη λειτουργία της.

 

Η ουσία όμως δεν είναι να ερμηνεύσουμε φιλολογικά τους όρους, - είναι γνωστό το αν και ποιος λειτουργεί συντεχνιακά -, αλλά οι δηλώσεις του κ. πρύτανη ο οποίος εκτέθηκε ανεπανόρθωτα. Εγώ νομίζω ότι με τέτοιες απαράδεκτες και τραγικές δηλώσεις κάνει κακό πρωτίστως στο κύρος των πολυτεχνικών σχολών που αναμφίβολα στην Ελλάδα, θεωρητικά τουλάχιστον, αποτελούν τα κορυφαία ιδρύματα τεχνικών επιστημών.

 

Πέρα από τις άλλες ανοησίες που είπε και δεν αξίζει καν να ασχοληθούμε (τα περί εργοδηγών, επ. δικαιωμάτων) σε κάποιο σημείο λέει για αυτούς που έχουν διδακτορικό ότι : "αυτό σημαίνει ότι θα φέρεις μέσα ανθρώπους (εννοεί τους κατόχους διδακτορικού) ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ επαγγελματική εμπειρία...". Δεν ξέρω αν κρίνει από τον εαυτό του, αλλά αναρωτιέται κανείς : Τέτοιους καθηγητές υπονοεί ότι έχουν τα πολυτεχνεία της χώρας ? Χωρίς καμιά επαγγελματική εμπειρία ? που δεν έχουν δουλέψει ποτέ ως μηχανικοί ? Μήπως ξεχνά ότι το επάγγελμα του μηχανικού είναι εν πολλοίς ένα πρακτικό επάγγελμα όπου η εμπειρία παίζει καθοριστικότατο ρόλο στη μετάδοση γνώσεων ?

 

Το βέβαιο είναι ότι όσοι έχουν διδακτορικό σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να έχουν και επαγγελματική πείρα. Οι δηλώσεις αυτές θα μείνουν ιστορικές.

Link to comment
Share on other sites

Το να σχολιάζουμε ένα άτομο (είτε είναι πρύτανης είτε ... καθαρίστρια) για τον δημόσιο λόγο του, είναι σωστό και επιβάλλεται.

 

Το να σχολιάζουμε για την προσωπική του δουλειά ένα άτομο, είτε είναι καθηγητής είτε ... καθαρίστρια, δεν είναι σωστό.

 

Edit: το σχόλιο μου αυτό ήταν απάντηση στο μήνυμα του mred-akias

 

 

Προς GeorgeS: Η ερώτηση μου περί συντεχνίας σκόπευε στο να δείξει ότι όταν μιλάμε για συντεχνίες, έχουμε εκ των προτέρων χωριστεί. Πράγμα που οδηγεί σε άσκοπη λογομαχία. Στην οποία δεν θέλω να συνεισφέρω. Και δεν θα ήθελα ούτε και αν ήμουν από την άλλη πλευρά.

Προτιμώ να συνεισφέρω στο φόρουμ με ουσιαστικότερο τρόπο. Οπως έχεις κάνει με τα χρησιμότατα μηνύματά σου και εσύ ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

Το να σχολιάζουμε ένα άτομο (είτε είναι πρύτανης είτε ... καθαρίστρια) για τον δημόσιο λόγο του, είναι σωστό και επιβάλλεται.

 

Το να σχολιάζουμε για την προσωπική του δουλειά ένα άτομο, είτε είναι καθηγητής είτε ... καθαρίστρια, δεν είναι σωστό.

 

Edit: το σχόλιο μου αυτό ήταν απάντηση στο μήνυμα του mred-akias

 

 

Προς georges: Η ερώτηση μου περί συντεχνίας σκόπευε στο να δείξει ότι όταν μιλάμε για συντεχνίες, έχουμε εκ των προτέρων χωριστεί. Πράγμα που οδηγεί σε άσκοπη λογομαχία. Στην οποία δεν θέλω να συνεισφέρω. Και δεν θα ήθελα ούτε και αν ήμουν από την άλλη πλευρά.

Προτιμώ να συνεισφέρω στο φόρουμ με ουσιαστικότερο τρόπο. Οπως έχεις κάνει με τα χρησιμότατα μηνύματά σου και εσύ ο ίδιος.

 

 

Συμφωνώ ως προς την ουσία αυτού που λες. Διότι ως μηχανικοί και συνάδελφοι έχουμε διαφορές αλλά είμαστε όλοι στον ίδιο χώρο. Όμως άλλος είναι αυτός που έχει αποκλείσει τους μηχανικούς ΤΕΙ ενώ δέχεται μια χαρά τον κάθε απόφοιτο εξωτερικού, ίσως και κολεγίων αύριο. Ο τίτλος θα μπορούσε να ήταν "Συνεχίζεται η άθλια προπαγάνδα σε βάρος των ΤΕΙ". Η ουσία του πράγματος όμως παραμένει η ίδια όπως και οι δηλώσεις του πρύτανη που ΔΕΝ μπορεί να μείνουν ασχολίαστες, αλλά και ο ρόλος του "γνωστού φορέα" απέναντί μας (άντε να μην τον πω "συντεχνία") ;)

Link to comment
Share on other sites

Ο τραγουδιστής (αν και μαθηματικός) πίσω από την ομπρέλα του πρύτανη εκμεταλεύτηκε την θέση αυτή και παραχώρησε την συνέντευξη έκτρωμα.

 

Κρίμα γιατί ενώ έκανε μεταπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό δεν πήρε στο ελάχιστο από την ακαδημαϊκή οργάνωση και νοοτροπία των εκεί ιδρυμάτων.

 

Εδώ στο Ελλαδιστάν οι καθηγητάκηδες φοβούνται το μάθημα της γεφυροποϊίας τόσο πολύ που παρακαλάνε να έχει κατάληψη ή να είναι άρρωστοι...Δεν έχω δει καμία γέφυρα καλωδιακή ή κρεμαστή ή τοξοτή ή σύμμεικτη...γιατί άραγε...

Ασε που έξω τελειόφοιτοι με κατεύθυνση γεφυροποϊίας τους εκμηδενίζουν !!!

(Παράδειγμα...εν έτη 1998 σε ελληνικό ίδρυμα φοιτητής από εξωτερικό με το πρόγραμμα της ανταλλάγής εκπονούσε τοξοτή σιδερά γέφυρα και για διάβαση τρένου...τα έβλεπαν οι άλλοι λες και βλέπανε εξωγήινους...)

 

Στο δια τάυτα τώρα...στα ευρωπαϊκά ιδρύματα στα μαθήματα γεφυροποϊίας φέρνουνε μηχανικούς επαγγελματίες που δουλεύουν σε μεγάλες εταιρείες και παραδίδουν μαθήματα. Μιλάμε για μαθήματα δυνατά όχι όπως εδώ που ο καθηγητάκος κάνει τον μάγκα στο αμφιθέατρο και έχει ύφος δέκα καρδιναλίων...γιατί έξω δεν τολμούν να εμφανιστούν !!! (πάντα για το αντικείμενο της γεφυροποϊίας)

Αφορμή για το παραπάνω είναι η συνέντευξη του τραγουδιστή.

Δεν θα συνεχίσω άλλο γιατί είμαι off topic...αλλά οτιδήποτε που αφορά ακαδημαϊκά και εκπαίδευση και βλέπω αερολογίες και γελοιότητες θα παρεμβαίνω...

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν κρίνει από τον εαυτό του, αλλά αναρωτιέται κανείς : Τέτοιους καθηγητές υπονοεί ότι έχουν τα πολυτεχνεία της χώρας ? Χωρίς καμιά επαγγελματική εμπειρία ? που δεν έχουν δουλέψει ποτέ ως μηχανικοί ? Μήπως ξεχνά ότι το επάγγελμα του μηχανικού είναι εν πολλοίς ένα πρακτικό επάγγελμα όπου η εμπειρία παίζει καθοριστικότατο ρόλο στη μετάδοση γνώσεων?

 

Μπορεί κ να είναι κ έτσι....αυτοί που μας διδάσκουν να μην έχουν δουλέψει ποτέ τους.Πότε να προλάβουν?

 

ΚΑΙ?Τι έγινε?Έχουν δουλέψει ποτέ τους οι μελετητάδες που φτιάχνουν μελέτες φασόν?Που ούτε μία ώρα στη ζωή τους δεν έχουν πατήσει σε εργοτάξιο κ παρ' όλα αυτά έχουν το θράσσος να υπογράφουν μελέτες ανεφάρμοστες?Που τις δείχνω για να γελάει (όποιος καταλαβαίνει) το μέγεθος της άγνοιας?Που μερικοί κιόλας μετά απ' όλα αυτά τολμάνε να έχουν κ άποψη κ να υπερασπίζονται με σθένος τον ''κανονισμό''?

 

ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙΣ ΦΙΛΕ?

 

Αν θες να υποστηρίξεις κάτι,κάντο με λογικά επιχειρήματα.Αυτά που χρησιμοποιείς φαίνονται ανίσχυρα κατά τη γνώμη μου.

 

Βλέπεις κανένα μέλος του φόρουμ με συνείδηση να καταφέρεται εναντίον των συναδέλφων ΤΕΙ?ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΑΠΕΥΘΥΝΕΣΑΙ τέλως πάντων?Στους δικούς σου συναδέλφους ΑΤΕΙ μόνο?Μήπως δημιουργείς μία συντεχνία μόνος σου έτσι?Νομίζεις ότι ο κόσμος δεν μπορεί να κρίνει τους πρυτάνεις από το έργο τους?

 

Κ από άλλο θρεντ,επειδή κλειδώθηκε πριν σου απαντήσω,σου απαντώ τώρα:τα πτυχία σας είναι άχρηστα,καθώς δεν έχουν το αντίκρυσμα(σε επαγγελματικά δικαιώματα) που θα έπρεπε να έχουν.Κ εγώ με το μέρος σας είμαι.Όμως έχεις αρχίσει να χάνεις το ενδιαφέρον σου στα ποστς σου,καθώς αναμασάς το ίδιο πράγμα.....ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΓΙΝΕi ΣΥΝΤΕΧΝΙΑ ΠΛΕΟΝ εδώ μέσα φίλε-κατά τη γνώμη μου πάντα......

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.