Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων


Anastasia

Recommended Posts

Νομίζω ότι το πρόβλημα έχει περισσότερο φιλοσοφικές ρίζες. Όταν όλοι μας (και εννοώ όλοι οι Έλληνες) έχουμε γαλουχηθεί στις αξίες του εύκολου και γρήγορου κέρδους δεν μπορεί κανείς να περιμένει κάτι διαφορετικό από αυτό που βιώναμε έως σήμερα. Μόνο που τώρα πλέον είμαστε υπό επιτήρηση από έναν φορέα ο οποίος θεωρεί ότι με το άνοιγμα των επαγγελμάτων θα εξασφαλίσει τις πληρωμές προς τους δανειστές μας. Αν δεν το θεωρούσε ως πρόβλημα η κατάσταση θα συνέχιζε να υφίσταται. Χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι όλα αυτά που συμβαίνουν στον υπόλοιπο κόσμο θα συμβούν και στην χώρα μας. Τουλάχιστον όχι άμεσα. Το μόνο που θα γίνει είναι να τεθούν οι βάσεις ώστε κάποια στιγμή κάποια γενιά μηχανικών (αλλά και πολιτών) να αρχίσει να σκέφτεται κατά τον τρόπο που περιγράφεις howard.

 

ΥΓ. Θα ήθελα πολύ να μάθω αν υπάρχει ουσιαστικός λόγος ύπαρξης της ορκωμοσίας για την λήψη του πτυχίου. Καταπώς φαίνεται από τις αιτιάσεις του ΤΕΕ (σύνδεση αμοιβών με ποιότητα μελετών) τσάμπα υφίσταται ο όρκος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 516
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγγνώμη για το off topic αλλά συνάδελφε cna στο Πολυτεχνείο Κρήτης τουλάχιστον ΔΕΝ ορκιζόμαστε , γίνεται μόνο απονομή (μόνο οι διδάκτορες ορκίζονται ) και νομίζω και ούτε στο Ε.Μ.Π (αν μπορεί ας μας επιβεβαιώσει κάποιος απόφοιτος) ,έχω την εντύπωση οτι ορκίζονται μόνο όσοι αποφοιτούν από πολυτεχνική σχολή επειδή υπόκειται στο αντίστοιχο πανεπιστήμιο (και τα Τ.Ε.Ι)

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ ,με το post #78 του συνάδελφου howard

Link to comment
Share on other sites

Έτσι εξηγείται :P ...

 

-- Συμπλήρωση --

Οι των ΤΕΙ ορκιζόμαστε να προάγουμε την επιστήμη, να διαφυλάττουμε τους κανόνες της κλπ. Ίσως η ορκωμοσία να εκλείπει από τα Πολυτεχνεία γιατί αυτά που αναφέρονται στον όρκο είναι ευκόλως εννοούμενα και γι' αυτό παραλείπονται. Μόνο που δυστυχώς στην Ελλάδα του 2010 κάθε άλλο παρά ευκόλως εννοούμενα είναι. Όπως δεν είναι ευκόλως εννοούμενη η φορολογική συνείδηση ώστε να μην αναγκάζεται η Πολιτεία να καταφεύγει σε εκτρωματικές διατάξεις για να περιφρουρήσει τις στοιχειώδεις υποχρεώσεις μας απέναντί της. Όπως δεν είναι ευκολως εννοούμενη η κοστολόγηση των υπηρεσιών μας βάσει των αποσβέσεων, του κόπου και του χρόνου που αναλώνουμε ώστε να παραδώσουμε στον πελάτη ένα καθ' όλα άρτιο προϊόν.

Link to comment
Share on other sites

και εχω ρωτησει, αλλα ακομη απαντηση δεν εχω παρει, για να μου πει κανεις πώς στον υπολοιπο κοσμο που ΔΕΝ εχουν ελαχιστες αμοιβες, πρωτον, οι μελετες ειναι υψηλοτερης ποιοτητας, δευτερον, οι μηχανικοι βγαζουν περισσοτερα λεφτα, και τριτον, το "καταναλωτικο" κοινο ειναι πιο ενημερωμενο για τη δουλεια του καθενος.

 

Στον υπόλοιπο κόσμο όποιος κάνει προχειροδουλειά χάνει την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος

Αυτός είναι ένας από τους λόγους που δεν υφίσταται ιδιώτης μηχανικός σε πολλές χώρες. Υπάρχουν μόνο εταιρείες, οι οποίες έχουν πολλούς μηχανικους ώστε να μοιράζουν την δουλειά. Ο κάθε μηχανικός (υπάλληλος πλέον) μαθαίνει ΜΟΝΟ ένα μέρος της δουλειάς και ασχολείται αποκλειστικά με αυτό, ώστε να μειώνονται οι πιθανότητες λάθους.

Επιπλέον στον υπόλοιπο κόσμο πριν πάει στην υπηρεσία μια μελέτη, έχει περάσει από αρκετούς προϊστάμενους εντός της εταιρείας.

Οι μηχανικοί εκεί ίσως βγάζουν περισσότερα από εμάς, αλλά έχουν μεγαλύτερα ενοίκια στα σπίτια (για ιδιόκτητο σπίτι δύσκολο).

Επίσης είναι αναλώσιμοι. Μειώνεται η δουλειά; Απόλυση, έτσι απλά. Για τους μάνατζερ το προσωπικό είναι ένα νούμερο όταν έρθει η κρίση.

 

 

Και λεω, να μας πει το κρατος που θελει να τις καταργησει βαση ποιας λογικης θα μας φορολογει μετα, και να μας πει επιτελους το ΤΕΕ αν εχει να προτεινει τιποτα για την πορεια προς τη καταστροφη που εχει παρει το επαγγελμα. Πώς είπατε? Τι σχεση εχει το ΤΕΕ με το ελευθερο επαγγελμα? Ε αυτο λεω κι εγω....

 

Πως θα μας φορολογεί; Με έσοδα - έξοδα.

Πως θα διασφαλίζει ότι δεν θα κρύβουμε έσοδα; Πολύ απλά, τα παραστατικά άνω των 1.500€ πλέον υποχρεωτικά πληρώνονται με επιταγή, πιστωτική ή τραπεζικό λογαριασμό, δηλαδή με τρόπο που φαίνεται.

Αν κάποιος κόβει αποδείξεις 1499 ευρώ και παίρνει στο χέρι π.χ. 20.000€ (τα 18.501 μαύρα), του είναι σχεδόν άχρηστα. Δεν θα μπορεί να αγοράσει οτιδήποτε ακριβό (αυτοκίνητο, σκάφος, ακίνητο, καλό ρολόι, κτλ) καθώς είναι αδύνατο να του κόψουν παραστατικό κάτω από 1.500€, και μετά άντε να δικαιολογήσει ότι έχει εισόδημα 12.000€ και ξοδεύει σε έναν χρόνο χρόνο 50.000€.

Θα μπαίνει το τεκμήριο/πόθεν έσχες στην μέση.

 

Με 12.000€ εισόδημα θα υπάρχει και θέμα με τις επιδοτήσεις (στο ΕΣΠΑ έπρεπε οι μηχανικοί άνω 5ετίας να έχουν μέσο όρο πάνω από 28.000 εισόδημα τον χρόνο), με τα δάνεια (για σπίτι, αυτοκίνητο, καταναλωτικό) και με τις εγγυητικές επιστολές.

Link to comment
Share on other sites

Οι μηχανικοί εκεί ίσως βγάζουν περισσότερα από εμάς, αλλά έχουν μεγαλύτερα ενοίκια στα σπίτια (για ιδιόκτητο σπίτι δύσκολο).

 

Όπα τι ΙΣΩΣ? έχουμε υπόψη μας πόσα παίρνει έξω ο "μέσος " μηχανικός ?

Να δώσω μερικά στοιχεία από Η.Π.Α έτσι να βάλουμε τα κλάματα :

 

Chemical engineers οί http://www.bls.gov/oes/current/oes172041.htm

Employment (1) Employment

Μέσος μισθός $91,670

Environmental Engineers

Μέσος μισθός $80,750

Civil Engineers

Μέσος μισθός $81,180

Mechanical Engineers

Μέσος μισθός $80,580

 

Η πηγή είναι το united states department of labor

θέλει κανείς μας να δωσει μια προσέγγιση πόσα παίρνει ο "μέσος" μηχανικός εδώ? (Ναι και τα 900αρια που παίρνουν οι νέοι μπάινουν στον Μ.Ο ...)

 

Οι διαφορές είναι ΧΑΟΤΙΚΕΣ και δεν δικαιολογούνται από φορολογία και διαφορά στο κόστος ζωής

(Βγάλε και εδώ τώρα 80.000 $ δήλωσε τα και πες μου πόσο φόρο θα πληρώσεις)

 

 

Όποιος ενδιαφέρεται ας διαβάσεις το http://www.bls.gov/oco/ocos027.htm

Occupational Outlook Handbook, 2010-11 Edition

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο ΖαΧους

 

έχω και εγώ αντίστοιχη έρευνα για Αυστραλία και Μηχανικούς που δουλεύουν με αγγλικές εταιρίες στα ΗΑΕ. Στην μεν Αυστραλία οι μισθοί για μηχανικό 8-10 ετών εμπειρίας ξεκινούν από $90.000 και φτάνουν στα $130.000, στην δε δευτερη περίπτωση οι μισθοί παίζουν στο επίπεδο των 70.000-90.000 λιρών.

Link to comment
Share on other sites

...

Ο κάθε μηχανικός (υπάλληλος πλέον) μαθαίνει ΜΟΝΟ ένα μέρος της δουλειάς και ασχολείται αποκλειστικά με αυτό, ώστε να μειώνονται οι πιθανότητες λάθους. Επιπλέον στον υπόλοιπο κόσμο πριν πάει στην υπηρεσία μια μελέτη, έχει περάσει από αρκετούς προϊστάμενους εντός της εταιρείας.

...

 

 

Με ολη την συμπαθεια sdim, αυτο ειναι τελειως ανακριβες. Εχω δουλεψει αρκετα χρονια στη Αγγλια και αυτο δεν το εχω δει πουθενα, ουτε σε μενα ουτε σε φιλους απο αλλες εταιρες. Στην τελευταια εταιρια ημασταν 7 group των 8-10 μηχανικων (μεσαιου μεγεθους εταιρια γαρ) και ακομα και σε καθε group υπηρχαν ομαδες που αποτελουταν απο 1 chartered engineer (ή near chartered), 1-2 junior engineers και ενα σχεδιαστη. Ποτε δεν ασχολειται καποιος μονο με ενα αντικειμενο (πχ μονο με μεταλλικα ή μονο με μπετα). Ο junior ελυνε και ο chartered ελεγχε.

Καμια φορα αναρωτιεμαι ολα αυτα που τα μαθαινετε βρε παιδια...

 

Κατα τα αλλα επειδη το κοστος ζωης ειναι ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικο, το να παραθετεις απλως νουμερα απο μισθους δεν λεει τιποτα. Απολυτως.

Το θεμα ειναι απλως ατελειωτο, αλλα ακομα και ΗΑΕ εχουν πεσει οι μισθοι, ασε που πλεον προσλαμβανουν μηχανικους απο Ινδια, Πακισταν, Αιγυπτο, κλπ.

 

Το γεγονος οτι στην Ελλαδα αρκετα μεγαλο ποσοστο απο τους αποφοιτους μηχανικους με το που τελειωσει τη σχολη παει και ανοιγει γραφειο εσεις δηλαδη το βλεπετε σωστο?

Ειναι αληθεια οτι σπανια θα δεις μηχανικους, στην Αγγλια τουλαχιστον που ξερω, να κανουν δικια τους δουλεια. Αυτο εχει να κανει με πολλους παραγοντες. Ενας απο τους πολλους ειναι οτι για να σε ασφαλισει μια εταιρια ασφαλιστικη σαν μηχανικο (κατι το οποιο καθε σοβαρος μηχανικος που σεβεται την δουλεια του και την ζωη του το κανει) πρεπει να εχεις μια αποδεδειγμενη εμπειρια. Ενας αλλος λογος ειναι οτι με αλλα εργα θα ασχοληθεις οταν εισαι σε μια εταιρια και με αλλα εαν κανεις κατι δικό σου.

 

Επιτρεψτε μου να μιλαω για Αγγλια, επειδη γνωριζω. Ελαχιστες αμοιβες δεν υπαρχουν. Ελευθερη αγορα ειναι, ο καθενας δινει την τιμη του και ο πελατης κανει την ερευνα αγορας του. Και φυσικα η τιμη και η ποιοτητα δουλειας ειναι μια εξισωση γραμμικη...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον προχωράει το πράγμα ούτε εδώ θα έχουμε ελάχιστες αμοιβές πλέον.

 

Εισήγηση να κριθούν παράνομα τα κατώτατα όρια αμοιβών μηχανικών για μελέτες, επιβλέψεις

http://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=77040

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου:

 

Ο κλαδος θα περασει μεγαλη κριση. Δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ συσπείρωση μεταξυ των συναδελφων. Ο καθενας θα πουλαει τον κοπο του ισα ισα για να καλυψει τα εξοδα του...

 

Συσταση μου:

 

Βρειτε αλλη ενασχοληση (στον τομεα μας, οχι σε αλλο κλαδο). Οι μελετες -επιβλεψεις ιδιωτικων εργων θα πεθανουν μεσα στην επομενη 5ετια...Κανουμε δεν κανουμε απεργια η νοοτροπια δεν αλλαζει. Υπαρχουν ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ αποκλισεις τωρα που υπαρχουν οι ελαχιστες, νομιμες αμοιβες. Φανταστειτε αν καταργηθουν..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.