Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων


Anastasia

Recommended Posts

dimitrisargos συμφωνώ εν μέρει μαζί σου. Δηλαδή είναι λάθος οι ίδιοι οι μηχανικοί να καθορίζουν τις αμοιβές τους (μέσω του ΤΕΕ) και όχι το κράτος εάν επιθυμούμε ελάχιστη αμοιβή. Όμως αυτήν την στιγμή στην Ελλάδα δεν υπάρχουν οι κανόνες για να υπάρξει ανταγωνισμός μεταξύ των μηχανικών.

 

Διαφθορά, μη υπάρξη μητρώου κατασκευαστών κ.τ.λ. έχουν μετατρέψει σε ζούγκλα τον χώρο της κατασκευής. Ο μηχανικός διασφάλιζε μία ποιότητα με την ελάχιστη αμοιβή. Τώρα ο μηχανικός για να πάρει τη δουλειά θα κάνει "την πάπια". Θα μειωθεί η ασφάλεια στην οικοδομή και η ποιότητα.

 

Ας φτιάξει η αγορά των κατασκευών και ας υπάρχει ανταγωνισμός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 516
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επίσης ας μπούμε όλοι στον κόπο να διαβάσουμε αυτό και μετά ας διαμορφώσει ο κάθε ένας την άποψη του.

Link to comment
Share on other sites

Ας φτιάξει πρώτα η νοοτροπία μας και μετά ας ζητάμε όσο θέλουμε την διατήρηση των ελαχίστων. Σήμερα οι ελάχιστες είναι το απόλυτο ταβάνι! Αυτομάτως και μετά από το νέο φορολογικό όσοι τυχεροί έχουν τα κότσια να κάνουν εταιρίες μπορούν να κάνουν όση έκπτωση θέλουν με αποτέλεσμα όλοι οι μικροί να υποφέρουμε από αναδουλειά, ή δεν είναι έτσι; Ποιος από εμάς μπορεί να κάνει έκπτωση 90% σήμερα εκτός όσων έχουν την οικονομική δυνατότητα; Το ότι οι ελάχιστες ήταν το ταβάνι πάλι δικό μας φταίξιμο ήταν όπως και δικό μας φταίξιμο ήταν που αφήναμε τα συνεργεία να κάνουν ό,τι γουστάρουν. Χρέωσε ποτέ κανείς μας την προσαύξηση της αυτεπιστασίας; Έδωσε ποτέ κανείς μας προσφορά και για την ανάληψη της κατασκευής του έργου; Διδάξαμε ποτέ τους πελάτες μας ώστε να απαιτούν την ύπαρξη γραπτού συμφωνητικού με εγγυήσεις, ρήτρες κλπ για την κατασκευή ακόμα και ενός απλού φράκτη; Μια ζωή είχαμε στη διάθεσή μας, ως κλάδος, για να τα κάνουμε όλα αυτά και δεν κάναμε τίποτα. Οι όποιες αντιδράσεις εμφανίζονται τώρα είναι απλά σπασμωδικές κινήσεις που καταδεικνύουν την ανασφάλεια που μας διέπει γιατί ξέρουμε εκ των προτέρων ότι ποτέ δεν διασφαλίσαμε ουσιαστικά την ποιότητα που θα έπρεπε να μας διέπει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε και συνάδελφε cna θα συμφωνούσα μαζί σου αλλά, επιγραμματικά, μιλάμε για μία χώρα όπου:

1. Δεν υπάρχει πιστοποίηση για κανέναν και για τίποτα

2. Δεν υπάρχει καμία άλλη ευθύνη πέρα του μηχανικού σε θέματα μελέτης - κατασκευής - ασφάλειας - το ότι θα λερωθούν τα ρούχα της γειτόνισσας κτλ

3. ζούμε σε κράτος μπανανία όπου οι έλεγχοι είναι μηδενικοί (ποιος μηχανικός δεν θέλει την αυτοψία πριν την τελική θεώρηση του έργου; )

4. έως 104....

 

Άρα πάνω σε ποιες βάσεις θα χτίσουμε την ποιότητα που θα έπρεπε να μας διέπει;

Είναι ο κλάδος μας αυτός που θα έπρεπε να ορίσει/βάλει τις βάσεις;

Link to comment
Share on other sites

"Τιμή αναφοράς" τι σημαίνει; Δε σημαίνει τουλάχιστον "ενδεικτική-προτεινόμενη αμοιβή"; Είναι δυνατόν π.χ. η "αμοιβή αναφοράς" (το χαβά τους αυτοί! Επιμένουν να μιλάνε για "τιμές" όπως στα καρπούζια!) να είναι 1000Ε, να γίνονται κρατήσεις επί των 1000Ε και να κόβει απόδειξη (και να εισπράττει) ο Μηχανικός για 100Ε; Μάλλον όχι γιατί αυτοκαρφώνεται για φοροδιαφυγή. Άρα 1000Ε (ή κοντά σε αυτό το ποσό θα κόβει) και θα εισπράττει ό,τι τον παίρνει από αυτό το ποσό (με το δεδομένο του νέου τρόπου φορολόγησης δεν τον παίρνει να κάνει και μεγάλη έκπτωση, άσχετα αν αυτό δεν το συνειδητοποίησε ακόμα-είπαμε θα το συνειδητοποιήσει σε 3-4 μήνες που θα σκάσουν τα εκκαθαριστικά). Με απλά λόγια, θεσμοθετείται πλέον επίσημα, το καθεστώς των "εκπτώσεων" που ίσχυε παρανόμως όλα αυτά τα χρόνια. Τίποτα περισσότερο κατά τη γνώμη μου. Άρα γιατί συγχυζόμαστε;

Πέρα από αυτό, εκτός από το newsit (το μπλογκ του Ευαγγελάτου ο οποίος κάνει με το νου του μπαϊράμι έτσι κι αλλιώς εδώ και χρόνια), πουθενά αλλού δε βρήκα αναφορά με αυτή τη διατύπωση. Έγινε συνάντηση χθες μεταξύ του προέδρου του ΤΕΕ και των υπουργών, δεν τα βρήκαν, θα γίνει και άλλη σύντομα, το δε νομοσχέδιο δεν έχει καν κατατεθεί ακόμα.

Οι υπουργικές αποφάσεις που θα ρυθμίζουν τα θέματα θα βγουν σε 3-6 μήνες μετά την ψήφιση (http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=85399149)

Άρα μήπως βιαζόμαστε χωρίς να έχουμε ακούσει τις λεπτομέρειες;

Link to comment
Share on other sites

Το κειμενο του ΤΕΕ πιστεύω μας εκφράζει όλους και τα επιχειρήματα που παραθέτει είναι πραγματικά πολύ ισχυρά και οι παρατηρήσεις πολύ εύστοχες.

Link to comment
Share on other sites

Προς ssouanis

Να μου εξηγησεις καλυτερα εσυ το θεμα σου να παρω θεση στους φαρμακοποιους φορτηγατζιδες κτλ..εγω φιλατε εκφραζω τις αποψεις μου στον κλαδο μου...η μηπως κατα τα λεγομενα σου ηταν ''σποντα'' για την λεξη κλαδος?κατα δευτερον...

ηλιθιοτητα η λεξη ανταγωνισμος δεν αρμοζει..

οτα νανοιξουν τα επαγγελματα εσυ νομιζεις δεν θα υπαρχει ανταγωνισμος?μονο και μονο απο τους νεους μηχανικους για να ''χτυπησουν''τους πιο μεγαλους και εμπειρους..

αυτο εννοω οτι θα γινει χαμος με τις τιμες..

Η λυσηειναι ενας ''μυστικος κωδικας'' μεταξυ μηχανικων για τις τιμες.οπως πχ οι εργολαοι..που εχουν καποιες στανταρ τιμες και δεν τις αλλαζουν..να το θεσω ''το μεταξυ τους'' ελαχιστη τιμη.

Τωρα να καθομαι και να μου οριζει το ΤΕΕ τις κατωτατες η ελαχιστες οπως θες παρτο τιμες,εγω ειμαι καθετος και αντιθετος.

 

φιλικα Δημητρης

Link to comment
Share on other sites

Μπες στον κόπο να δεις το προφίλ του cna και μετά αυτό για να σου απαντηθούν τα ερωτήματα περί σπόντας.

 

Επίσης ας μου εξηγήσει κάποιος πως σε μία οικοδομή 500μ2 με αμοιβή μελέτης 18000€ και κόστος κατασκευής 450000€, η μείωση της αμοιβής μελέτης θα επηρεάσει την οικονομία, θα ρίξει τις τιμές κτλ.

 

Επίσης αν νομίζει κανείς ότι θα κωλώσουν οι μεγάλοι μπροστά στις φθηνές τιμές των νέων, έχουμε διαφορετική προσέγγιση ή διαφορετικές προσλαμβάνουσες.

 

Το ΤΕΕ είμαστε εμείς. Δεν είναι κάποιος εξωγήινος.

Έχεις όργανα να πεις τις απόψεις κτλ.

Δεν ήρθε νταβατζής να σου ορίσει τις τιμές.

Ας μην το απαξιώνουμε έτσι, ότι παράπονα και να έχουμε από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.