Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων


Anastasia

Recommended Posts

ο καθένας μας μπορεί να έχει διαφορετική αποψη για τις αμοιβές

σε αυτη τη φάση όμως πρέπει να φαινόμαστε όλοι ενωμένοι

 

και ο Μπακάκος πχ μπορεί να έχει άλλη άποψη για την απελευθέρωση των φαρμακοποιών αν όμως ερωτηθεί πρέπει να φαίνεται πως συμπνέει με το φαρμακευτικό συλλογο

 

πόσο μάλλον ο πρόεδρος του ΤΕΕ!!!

------

αν τολμούσε να ζητήσει κατάργηση των αμοιβών + των κρατήσεων

το μόνο που θα επιτυγχάναμε ειναι

οι κρατήσεις υπερ ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ κλπ να μπαίνουν ως ποσοστό πχ του ΕΚΚΟ ή άλλου είδους προυπολοισμού

δηλαδη σιγα που θα ιδρωνε το αυτί κανενός

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 516
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σόρρυ δεν μπαίνω σε αυτή την λογική της συντεχνίας...

 

η άποψη μου δεν αλλάζει σε αυτό το θέμα.

 

Κατάργηση των ελάχιστων, ναι.

 

Διατήρηση διοικητικά καθοριζόμενων τιμών ("αντικειμενικές") για επιβολή υψηλότερων εισφορών, και μελλοντικά και υψηλότερης φορολόγησης, ούτε με σφαίρες.

 

Κρατήσεις υπερ τρίτων, όχι.

 

Προτεινόμενες αμοιβές από τους Επαγγελματικούς Συλλόγους, με αυστηρή περιγραφή και σύνδεση αμοιβής-προσφερομένων υπηρεσιών, ναι.

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ δεν μπαίνω σε αυτή την λογική της συντεχνίας...

καθένας για την πάρτη του;;;;

 

 

Κατάργηση των ελάχιστων, ναι.

......

Προτεινόμενες αμοιβές από τους Επαγγελματικούς Συλλόγους, με αυστηρή περιγραφή και σύνδεση αμοιβής-προσφερομένων υπηρεσιών, ναι.

δεν καταλαβαίνω τη λογική σου

 

ή μπορεί να ορίζεται μια συγκεκριμένη αμοιβή για μια υπηρεσία επιστήμονα

ή όχι

 

δηλ με το σκεπτικό σου μπορεί να ορίζεται μια αμοιβή αλλά δεν είναι υποχρεωτική!!! (τότε γιατί υπάρχει ; )

 

ή επιτρέπεται να έχει μια μελέτη πιο χαμηλές προδιαγραφές ωστε να δικαιολογεί την πιο χαμηλή αμοιβή;!

και σε ποια μελέτη ή στην επίβλεψη ποιού τμήματος του έργου μπορεί να συμβεί;;;

Διατήρηση διοικητικά καθοριζόμενων τιμών ("αντικειμενικές") για επιβολή υψηλότερων εισφορών, και μελλοντικά και υψηλότερης φορολόγησης, ούτε με σφαίρες.

 

Κρατήσεις υπερ τρίτων, όχι.

για αυτά δεν θα μας ρωτήσουν

 

ρώτανε ποτε τη γνώμη του ιδιώτη μας για τις εισφορές ή τους φόρους που θα του επιβάλλουν;

Link to comment
Share on other sites

ο καθένας μας μπορεί να έχει διαφορετική αποψη για τις αμοιβές

σε αυτη τη φάση όμως πρέπει να φαινόμαστε όλοι ενωμένοι

 

Συγγνώμη αλλά δεν δύναμαι να συνδεθώ με τον συνάδελφο που έχει στήσει εταιρία και μπορεί και κάνει παράνομες εκπτώσεις επί των αμοιβών. Την στιγμή βέβαια που κανένα ΤΕΕ/ΕΕΤΕΜ δεν έχει ασχοληθεί με αυτό το ζήτημα. Συμφωνώ με τον zavi 100% αναφορικά με την αιτιολόγηση επί της κατάργησης των ελαχίστων αμοιβών.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την φάση ναι γιατί εδώ και 50 χρόνια οι γνωστοί-άγνωστοι μόνο την πάρτη τους κοιτούσαν. Καιρός δεν είναι να δούμε και εμείς την πάρτη μας κάποια στιγμή; Τί κατάλαβα που ήμουν νομικά και ηθικά τίμιος, ε; Η φάση είναι ότι μετά την κατάργηση πάλι τίμια θα κοντραριστώ και όχι με χτυπήματα κάτω από τη μέση, όπως εφέτος που έχασα 2 δουλειές επειδή κάποιος είχε ΕΠΕ και μπορούσε να κάνει εκπτώσεις 50%...

Link to comment
Share on other sites

όπα όπα παιδιά γιατί τώρα αρχίζω να παίρνω μπρος και εγώ ο βλάχος

από τα λινκ που δίνετε και τις τοποθετήσεις που διαβάζω συμπεραίνω το εξής:

 

η κατάργηση των ελαχίστων είναι δεδομένη ας μην το συζητάμε άλλο

αυτό που με ανησυχεί όμως περισσότερο είναι αυτές οι "αντικειμενικές" που θα ορίσει το κράτος για την φορολόγηση

έφαγε το κράτος το κωλόδάχτυλο από την Ε.Ε. για τις ελάχιστες και τις καταργεί

βγαίνουν οι χαφιέδες οι πολιτικοί (μετά από προτροπή και των βρωμοχαφιέδων των βιομηχάνων) και λένε κοίταξε να δεις σε ελεύθερη οικονομία δεν νοούνται ελάχιστες αμοιβές. θα παίρνεις ότι νομίζεις σύμφωνα με τον ανταγωνισμό για να πέσουν οι τιμές προς όφελος των πολιτών.

 

να ρίξεις εσύ τις τιμές (δηλαδή μικρότερες από τις ελάχιστες) αλλά εγώ θα σε φορολογώ με αυτές που κρίνω εγώ οι οποίες θα είναι μεγαλύτερες

 

εμείς ρε καραμήτροι, τσοπαναραίοι σε περίπτωση που λειτουργήσει αυτό που θέλετε και η τιμή λόγω ανταγωνισμού πέσει στο 10 θα φορολογούμαστε με 20? εμείς ρε αλήτες δεν είμαστε κοινωνικό σύνολο?

 

πείτε μου γαμώ το κέρατό μου αφού θέλετε να πέσουν οι τιμές μας ελεύθερα γιατί να μην πέσει και η φορολογία ελεύθερα?

 

και μετά μου λέτε να είμαστε ηθικοί και να βοηθήσουμε το κράτος να ορθοποδήσει.

που είναι το ΤΕΕ την καταδίκη μου μέσα να σηκώσει στο πόδι όλο το κράτος?

 

βγήκε ο πρόεδρος των φαρμακοπωλών(όχι φαρμακοποιών) σε κανάλι και έκανε ολόκληρη επανάσταση για το ωράριο λέγοντας ότι δεν μπορούν να δουλεύουν όλη μέρα γιατί μπορεί να κάνουν λάθος και να έχει επιπτώσεις στην υγεία του άλλου. σιγά τι κάνουν φάρμακα πουλάνε με βάση αυτό που έχει γράψει ο γιατρός

 

εμείς που δουλεύουμε ολόκληρη μέρα μπροστά από το pc και έχουμε και καθε τρεις και λίγο να παρακολουθούμε τις ******** της τίνας δεν έχουμε ευθύνη?από το να σκοτωθούν άτομα μέχρι να ζημιωθεί ο πολίτης χιλιάδες ευρώ.

 

ρε δεν είναι κράτος αυτό. π...τσα και ξύλο θέλουν όλοι

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν φθάσαμε εδώ επειδή ο κάθε ένας μας κοιτά την πάρτη του. Άλλως τε σε ελάχιστα μέρη στον κόσμο οι μηχανικοί δουλεύουν σε κολεκτίβες, απλά σε κάποιες έχουν μιά συντεχνιακή διατίμηση και τίποτα περισσότερο.

Εδώ φθάσαμε, γιατί, στην Ελλάδα το 2006 είχαμε περίπου 6,500 τεχνικούς ανά εκατομμύριο κατοίκων και ο αριθμός συνεχίζει να αυξάνει σταθερά, ενώ στην Ευρώπη κατά μέσο όρο, δουλεύουν περίπου 1,800 τεχνικοί ανά εκατομμύριο κατοίκων. Από εδώ

Και επίσης εδώ φθάσαμε επειδή το συνολικό οικονομικό αντικείμενο της κατασκευής στην Ελλάδα το 2005 ήταν 100,και σήμερα είναι 63.

Link to comment
Share on other sites

η καταστρατήγηση των ελάχιστων αμοιβών έγινε τα τελευταία 5 χρόνια;

τα γρηγορόσημα; ο αθέμιτος ανταγωνισμός;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.