Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων


Anastasia

Recommended Posts

άρα ξαναρωτώ,

καθένας για την παρτη του;

 

Όχι φυσικά.

 

Σε αυτή τη φάση εννοείται ότι είμαι κάθετα εναντίων της άθλιας πρότασης της κυβέρνησης.

 

Όμως δεν μπορούμε να λέμε μόνο "όχι", χωρίς να αντιπροτείνουμε κάτι... Αυτό που λέω λοιπόν είναι:

Καταργήστε τις ελάχιστες, καταργήστε όμως και τις κρατήσεις υπερ τρίτων, και μην καθορίζετε αυθαίρετα ασφαλιστικές εισφορές ασύνδετες με την αμοιβή.

 

Αφήστε τους επαγγελματικούς συλλόγους να καθορίσουν τις προτεινόμενες αμοιβές, οι οποίες θα περιγράφουν σαφώς και με ακρίβεια τις προσφερόμενες υπηρεσίες προς τον πελάτη. Κάτι σαν αυτό

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 516
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφήστε τους επαγγελματικούς συλλόγους να καθορίσουν τις προτεινόμενες αμοιβές, οι οποίες θα περιγράφουν σαφώς και με ακρίβεια τις προσφερόμενες υπηρεσίες προς τον πελάτη.

ποια η διαφορά να τις καθορίζει το ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ καταρχήν δεν θα καθορίσει προτεινόμενες αμοιβές αλλά θα επιβάλλει όπως κάνει και σήμερα. Επιπλέον, όπως και σήμερα, είναι πολύ πιθανό να ασχοληθεί με μια μόνο ομάδα μηχανικών και να αφήσει τις υπόλοιπες στο έλεος του θεού. Τυπικό παράδειγμα αποτελούν οι Η/Μ μελέτες που μέχρι πρότινος δεν ήταν απαιτούμενες για μια πλειάδα περιπτώσεων, χωρίς να τεκμαίρεται από κάπου συμμετοχή του ΤΕΕ στην άρση αυτής της αδικίας.

Link to comment
Share on other sites

ποια η διαφορά να τις καθορίζει το ΤΕΕ;

 

γενικά το ΤΕΕ είναι ένας αργοκίνητος γραφειοκρατικός μηχανισμός που αποτελείται από δημοσίους υπαλλήλους. Δεν έχει κανένα συμφέρον ούτε και λόγο να ασχοληθεί με τα συμφέροντα και τις ανάγκες των ελεύθερων επαγγελματιών.

 

Άλλωστε η στρατηγική του Σπιρτζή ο οποίος είναι γέννημα-θρέμμα ΠΑΣΟΚ θα μας οδηγήσει τελικά στο στόμα του λύκου (κυβέρνηση).

Link to comment
Share on other sites

ενώ ο ΣΑΔΑΣ που κοιμάται χρόνια τον ύπνο του διακαίου θα μας σώσει

 

νομίζω πως ασχολέιται με τον νεο ΓΟΚ

διαφορετικό από τον νέο ΓΟΚ που εξετάζει το υπουργείο

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κανένα συμφέρον ούτε και λόγο να ασχοληθεί με τα συμφέροντα και τις ανάγκες των ελεύθερων επαγγελματιών.

 

Από εδώ κ στο εξής εννοείς.......

 

Διότι μέχρι πρότινος, όχι μόνο είχε συμφέρον να ασχοληθεί, αλλά οργάνωσε κ ειδικό τμήμα διεκδίκησης αμοιβής μηχανικού από ιδιώτες έτσι ώστε να διασφαλιστούν οι εισφορές του.....

 

Εν πάσει περιπτώσει, μέχρι στιγμής καλά το πάει η κυβέρνηση, όμως αν στο μέλλον οριστεί ''αντικειμενική αμοιβή'' τότε σαφώς κ θα πρέπει να προβούμε σε ομαδικές αγωγές κατά της Κυβέρνησης.Εγώ προσωπικά δεν υπάρχει περίπτωση να μην κάνω.Θα πάω πρώτα στο Πρωτοδικείο, μετά στο ΣτΕ κ τέλος στο ΕΔΑΔ.Είναι ΠΟΛΥ απλά τα πράγματα.

 

Δεν μπορώ πραγματικά να σε καταλάβω Myri στην άποψή σου περί των ελαχίστων αμοιβών.Κάνεις λες κ δεν μπορείς να διανοηθείς τις εκπτώσεις που μέχρι τώρα γίνονταν.Στ' αλήθεια με έχεις αφήσει άφωνο με τις τοποθετήσεις σου.Τί είδους κέρδος είχες μέχρι τώρα με τις ελάχιστες?ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΤΟΧΥΡΩΜΕΝΕΣ!!!!!!!!Για να νοείται κάτι ως ''κατοχυρωμένο'', ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!!!Κ για να την πάρεις τη δουλειά, πρέπει να είσαι ανταγωνιστική.Το μόνο που σου δικαιολογεί την τοποθέτησή σου είναι η κατοχύρωση του ΦΠΑ της αμοιβής σου στο Κράτος!!!Αλλά δεν νομίζω ότι είναι εκεί το point σου......

 

@tpanag:φίλε είδες που δεν πρέπει να εκφέρουμε άποψη υπό την επήρεια μένους?Το είχα πει εγώ ότι εν τέλει θα ΣΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΝΑ ΚΟΒΕΙΣ ΔΕΛΤΙΑ για να πιάσεις τα τεκμήρια κ εσύ έλεγες ότι λέω μαλακίες.......Να ξέρεις, ο zavi έχει (σχεδόν) πάντα δίκιο!!!:lol::lol:Για να αντιληφθείς τί ακριβώς μας έρχεται, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να διαβάσεις ΞΑΝΑ τις τοποθετήσεις μου μέχρι τώρα, πράγμα που δεν πιστεύω ότι θες να κάνεις.Εν πάσει περιπτώσει, εγώ μια που τα είπα με την κάρτα του πολίτη, μια που αντέδρασες απευθείας-ως συνήθως.Δεν σε παρεξηγώ, κανείς μας δεν είναι έτοιμος να υποδεχθεί τη ''νέα τάξη πραγμάτων''.Φίλε, έχω ανοιχτή γραμμή με το Μαξίμου (δελτίο Mega), γι' αυτό είμαι προφήτης!!!!!:lol::lol:Σε λίγο θα πληρώνομαι για να λέω το μέλλον!!!!!:lol::lol:

 

K όταν σας λέω το μέλλον, αντί να λέτε ''ευχαριστούμε zavi'', πάτε διαρκώς να αποδείξετε ότι λέω μαλακίες....τέλως πάντων, η τσιγγάνα μίλησε για ακόμα μια φορά....

Link to comment
Share on other sites

Γενικά στο μόνο πράγμα που έπεσα έξω τον τελευταίο καιρό είναι η ημερομηνία κυκλοφορίας της δραχμής.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Τωρα τους καναμε τα μουτρα κρεας....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.