Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων


Anastasia

Recommended Posts

Ζαβι

για να πάρεις τη δουλειά πρέπει καταρχάς να ξέρεις να την κάνεις

στη συνέχεια να την κάνεις με ποιότητα

μετά έπεται και η αμοιβή

 

αυτη τη στιγμή ο πελάτης ξέρει πως υπάρχει μια ελάχιστη αμοιβή

μαθαίνει ο άνθωπος το ύψος της αμοιβής

και ασχολείται με την υποθεσή του

πάει σε 1-2μηχανικούς να πάρει 2 γνώμες

 

με την κατάργηση ο πελετης θα μαζέυει προσφορές

5-10-15;;;;

όσες μπορεί περισσότερο

για να δώσω μια προσφορά πρέπει να μελετήσω την υποθεση χωρις να πληρωθω

δηλ θα έρχονται 15 άτομα που ψάχνονται και θα μου τρώνε από ένα 5ωρο ο καθένας

για να καταλήξουν στον κάθε άσχετο που θα το παίζει μηχανικός (και θα μπορεί να αγοραζει τσουβαλάτα τη σφραγιδα του κάθε βουρλου μηχανικού που την πουλά)

 

διάβασε και λίγο αυτό το θέμα

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=21748

Αμοιβές για μελέτη Φ/Β εώς 10kW

να δεις πως οι μηχανικοί αδυνατούν να αντιληφθούν την αξία της δουλειάς τους

και στο τέλος επιτρέπουν σε μεσίτες και άλλους να θυσαυρίζουν σε βαρος τους

 

έχουν την εντύπωση πως επειδή δεν υπάρχει ελέχιστη αμοιβη, δεν πληρωνόμαστε

και μετά μας φταίει η πιάτσα, αφού εμείς τη διαμορφωσαμε έτσι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 516
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

με την κατάργηση ο πελετης θα μαζέυει προσφορές

5-10-15;;;;

όσες μπορεί περισσότερο

για να δώσω μια προσφορά πρέπει να μελετήσω την υποθεση χωρις να πληρωθω

δηλ θα έρχονται 15 άτομα που ψάχνονται και θα μου τρώνε από ένα 5ωρο ο καθένας

 

Αυτό γινόταν κατά κόρον κ ΠΡΙΝ την κατάργηση.Εννοείται ότι παίρνεις ρίσκο του χρόνου σου ως ελ.επαγγ/τίας για να μελετήσεις ώστε να πεις αμοιβή.Μόνο που εγώ μέχρι τώρα δεν εμπαινα καν στον κόπο να μελετήσω, έλεγα το εξής:''τόση είναι η ελάχιστη, τόσο φορολογούμαι, κάτω από τόσα δεν δέχομαι να πάρω, η διεκπεραίωση του φακέλου κ οι διορθώσεις των σχεδίων (μέχρι 3) είναι δώρο μέσα στην αμοιβή''Ο χρόνος που δαπανούσα ήταν για να βγάλω τις ελάχιστες αμοιβές, κυρίως.

 

Να σου πώ περίπου τους τελευταίους 20 μήνες πόσες δουλειές έχω χάσει έτσι?Περισσότερες από 20.ΠΑΝΩ από μια άδεια το μήνα!!!!!!

 

Με το τωρινό καθεστώς ΤΙΣ ΕΙΧΑ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΟΛΕΣ.Στο λέω κ το υπογράφω.

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για αποχη απο τις δημοπρασιες....

 

Ποσες θα γινουν δλδ και ποσοι θα συμμετεχουν???

 

Γιατί υπάρχει η περίπτωση να ακούσεις ποτέ να πει κάποιος "ωχ, αύριο απεργούν οι μηχανικοί"?

Link to comment
Share on other sites

όλοι χάνουν δουλειες

Με το τωρινό καθεστώς ΤΙΣ ΕΙΧΑ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΟΛΕΣ.Στο λέω κ το υπογράφω.

μην είσαι τόσο σίγουρος!!

πάντα υπάρχει ο πιο φτηνός

 

και το χειρότερο υπάρχει ο άσχετος που ζητά ακόμη πιο κάτω

διότι η βλακεία είναι αήττητη

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που φοβάμαι οτι θα πάθουμε ειναι οτι : 1) θα θεσπίσει η κυβέρνηση κάποιες κατώτατες αμοιβές , προκειμένου να εισπράτει ΦΕΜ και εισφορες.

2) θα θεσπίσουν οι "φωστήρες" του ΤΕΕ τις διπλάσιες και με το λεγόμενο "σύστημα" που μας εχουν εγκλωβίσει θα ειμαστε υποχρεωμένοι να δηλώνουμε τις αμοβές του ΤΕΕ , να πληρωνουμε ΦΠΑ και κρατήσεις γι΄αυτές και να εισπράτουμε τις αμοιβές του κράτους.

και

3) Μην ξεχνάτε οτι φορολογούμαστε πλέον με ΕΣΟΔΑ - ΕΞΟΔΑ και οχι τεκμαρτό συντελεστή. Στο τέλος δεν θα εχουμε να πληρώσουμε το ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Η μη ύπαρξη ελάχιστων αμοιβών, θα κάνει τη μελέτη όπως τη κατασκευή... αυτό μόνο θα γίνει και τίποτε άλλο... Θέλω να φτιάξω το μαγαζί μου και υπάρχουν 100 εταιρίες... Θα πάρω 10 προσφορές από αυτές που είτε είναι κοντά μου... είτε έχω δει έργα τους... είτε γιατί έχω ακούσει κάτι...

Ετσι και στις μελέτες...Δεν θα μαζεύει κάποιος που θέλει να χτίσει στο Χαλάνδρι, προσφορές από τα Πατήσια... Θα δει 7-8 άντε 10 μηχανικούς που βέβαια θα έχουν και κάτι να πουν και να δείξουν και θα αποφασίσει...

Σιγά το πράγμα...

Τώρα αν αποφασίσει με μόνο γνώμονα τη τιμή... αυτό είναι ελεύθερη αγορά, είναι η πραγματικότητα... και βέβαια είναι και αποκλειστικά δική του ευθύνη και ευθύνη του μηχανικού που θα ξεβρακωθεί για να πάρει τη δουλειά.

Ασε που εφόσον θα υπάρχουν τεκμαρτές αμοιβές για εισφορές και φόρο, δεν καταργείται τελικά η ελάχιστη αμοιβή, απλώς μειώνεται (γιατί μάλλον πιο κάτω θα είναι σωστά; ) άρα μια από τα ίδια...

 

Αφού δεν θέλουν ελάχιστες αμοιβές γιατί δεν διακόπτουν εντελώς τη σχέση μελέτης, άδειας και φόρων ή εισφορών ώστε να μην υπάρχει κανένας περιορισμός; και αυτά τα λεφτά να είναι ανάλογα με το κτίριο της άδειας και να κατατίθενται ως παράβολα ή κάπως αλλιώς από τον πελάτη κατά τη κατασκευή ή πριν από αυτή... και εμείς να δηλώνουμε απλώς τις αμοιβές μας... ούτε ελάχιστες, ούτε αμοιβές αναφοράς ούτε τίποτε...

Αυτό δηλαδή βρήκαν να αντιγράψουν από αλλες χώρες; Τόσα άλλα υπάρχουν που δεν τα αντιγράφουν... τις αμοιβές βρήκαν;

Link to comment
Share on other sites

ZAVI: Να σου πώ περίπου τους τελευταίους 20 μήνες πόσες δουλειές έχω χάσει έτσι?Περισσότερες από 20.ΠΑΝΩ από μια άδεια το μήνα!!!!!!

Με το τωρινό καθεστώς ΤΙΣ ΕΙΧΑ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΟΛΕΣ.Στο λέω κ το υπογράφω.

Φίλε Ζαβι, το από δω και πέρα έχει σημασία, το τώρα τι κάνουμε, πρέπει να μας απασχολεί, κι όχι το χθες. Σε 20 μήνες από τώρα φίλε έτσι όπως πάνε τα πράγματα, θα χρειάζεται να κάνουμε κοινοπραξία 20 μηχανικοί για να πάμε να αγοράσουμε ένα κιλό φέτα.

 

Myri: μην είσαι τόσο σίγουρος!!

πάντα υπάρχει ο πιο φτηνός

και το χειρότερο υπάρχει ο άσχετος που ζητά ακόμη πιο κάτω

διότι η βλακεία είναι αήττητη

Myri, βλέπω σε λίγο να βγαίνουν αγγελίες μηχανικών που θα ζητάνε μόνο την πληρωμή των φορολογικών άμεσα και τα υπόλοιπα σε άτοκες δόσεις ή σε είδος (δλδ, δεχόμαστε, αυγά, κοτόπουλα, σαλάμια, τυριά, λάδι, κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.