Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων


Anastasia

Recommended Posts

Και πάλι όμως είναι πολύ καλύτερο από τη σημερινή κατάσταση.

 

Τουλάχιστον ας το χειριστούμε σωστά για να καταλάβει και ο κόσμος πως πλέον θα δίνουν κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 516
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλύτερο υπό ποία έννοια; Μήπως δεν θα γίνονται κρυφές εκπτώσεις από όσους μπορούν να τις κάνουν; Μήπως ορίζεται κάπου σαφώς ποιο ποσό καθορίζει την αδικαιολογήτως χαμηλή τιμή; Προσωπικά θεωρώ ότι πλέον μόνον οι ΕΠΕ, ΑΕ θα μπορούν να εργαστούν στο περιβάλλον αυτό. Η ΕΠΕ πχ έχει φόρο 20% επί των κερδών από το 1ο ευρώ αλλά έχει το καλό ότι δικαιολογεί ως έξοδα τα πάντα, κάτι που δεν μπορεί να το κάνει μια ατομική επιχείρηση, με αποτέλεσμα να μπορεί να "καλύπτει" τις κρυφές εκπτώσεις. Αποκτά λοιπόν αυτομάτως συγκριτικό πλεονέκτημα ενώ ό,τι τραβούσαμε μέχρι τώρα από τους "εκπτωσάκηδες" θα συνεχιστεί σε μεγαλύτερο βαθμό. Άντε κάνε κρυφή έκπτωση σε αμοιβή των 30.000 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Έρχεται σε αντίθεση με τα αρχικά Μηχανικός Τ.Ε.=Τεράστιας Εμβέλειας που αναγράφεται στην ταυτότητα σας.

 

Πληθυντικός;;;; Επειδή αποφοίτησα το 92;;;; :P :p :P

 

Τέλος πάντων, το παρατραβάω κι εγώ μάλλον... Κι εγώ θέλω ενωμένους μηχανικούς.... κι εγώ θέλω να αναβαθμιστεί ο τεχνικός κόσμος της χώρας... αν με ρωτούσες για την εξίσωση ή το κλείσιμο των ΤΕΙ για τους μηχανικούς, θα ζοριζόμουν να απαντήσω...όχι γιατί δεν βγαίνουν αξιόλογοι συνάδελφοι... αλλά γιατί αν συνεχίσουν έτσι, θα είμαστε όλο και περισσότεροι πτυχιούχοι και διπλωματούχοι delivery boys...

Και θα το κάνουμε σαν ένα συνάδελφο που τύλιγε τα σουβλάκια με Φ/Α του πτυχίου του από ΑΕΙ... στο τέλος βέβαια ο άνθρωπος σίγουρα περισσότερα έβγαζε με το σουβλατζίδικο του πατέρα του...

 

@CNA: Συνάδελφε, τείνω να συμφωνήσω με αυτούς που λένε ότι όπως σε τόσα άλλα πράγματα, η απελευθέρωση δημιούργησε ένα σκληρότερο ανταγωνισμό για κάποιο χρονικό διάστημα αλλά στο τέλος ωφέλησε γιατί υπήρξε αύξηση... πάντα βέβαια σε γενικές γραμμές γιατί θα υπάρχουν και οι τζαμπατζήδες... και αυτοί που τους προτιμάν.

Το πρώτο που ίσως συμβεί είναι η χρέωση των πάντων... π.χ. Θέλετε να δώ ένα χώρο; 100 ευρώ... θέλετε το φάκελο στη πολεοδομία για το τάδε θέμα; Τόσο η άδεια, τόσο η διεκπαιρέωση...

Αυτή θα είναι και η πιο σωστή συμπεριφορά, αν το πετύχουμε. Χρέωση και για το ότι πιάνουμε μολύβι...

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που εδώ δεν έχουμε ουσιαστική απελευθέρωση συνάδελφε. Στην συγκεκριμένη περίπτωση "άλλαξε ο Μανωλιός και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς"...

Link to comment
Share on other sites

cna, ευχαριστώ για την απάντηση.

Μου δημιουργήθηκε η εντύπωση πάντως, κάπου πρέπει να το διάβασα, ότι σταματάει το σύστημα αυτό της κατάθεσης αμοιβής στην ΕΤΕ ή όποια άλλη τράπεζα, επομένως και η αναγκαστική δέσμευση του ποσού για ένα χρονικό διάστημα.

Το ερώτημα μου πλέον είναι, μετά την ''απελευθέρωση'' θα γίνεται πάλι ο έλεγχος της κατάθεσης αμοιβής από τις πολεοδομίες όπως και σήμερα προκειμένου να καταθέσεις φάκελο οικ. άδειας ή όχι? Δηλαδή η σχετική γραφειοκρατία θα είναι η ίδια πάλι?

Τι σκ##ά μας απερλευθερώσανε τότε?

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν αναφέρει πουθενά ότι καταργείται ο έλεγχος αμοιβών/φορολογικών από την Πολεοδομία. Να σου πω πώς το βλέπω εγώ: το κράτος ήθελε να αυξήσει τα έσοδα μέσω της αύξησης των ελαχίστων. Για να αποσοβήσει το ενδεχόμενο αντιδράσεων από την κοινωνία βάπτισε αυτήν την αύξηση "απελευθέρωση των αμοιβών" και ο κόσμος χάρηκε που επιτέλους θα βγάζει άδειες τσάμπα. Κανείς βέβαια δεν έκατσε να ασχοληθεί με το τμήμα εκείνο που αφορά στον υπολογισμό της νόμιμης, αν και ήταν ηλίου φαεινότερο πού το πήγαινε ο νομοθέτης δεδομένου ότι όλοι οι φόροι/κρατήσεις θα υπολογίζονται επί της νόμιμης. Ουσιαστικά για το κράτος τα έσοδα θα είναι τα ίδια ή και αυξημένα δεδομένου ότι από μια άδεια με το νέο σύστημα θα εισπράττει όσα από 4 άδειες με το παλιό.

 

Αυτό που σταματά είναι η υποχρεωτική κατάθεση της αμοιβής στην ΕΤΕ. Δεδομένου όμως ότι για ποσά άνω των 1500 ευρώ είναι υποχρεωτική η αποπληρωμή μέσω τραπέζης τότε ουσιαστικά το μόνο που αλλάζει είναι το όνομα της τράπεζας (εκτός αν υπάρξει κανείς που θα δέχεται πληρωμή με επιταγή για τον Γενάρη του 2012). Η δέσμευση όντως καταργείται.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και στην περίπτωση (αμοιβής μέσω..) επιταγής, γραμματίου κλπ. τι παραστατικό θα καταθέτουμε στην πολεοδομία, την ίδια την επιταγή?

Link to comment
Share on other sites

Να με θυμηθείτε ότι θα γίνει και πάλι το έλα να δεις, ότι κάνανε και με τον ΚΕΝΑΚ, με τους ημ/υπ, με την γη υψηλης και χαμηλής, της κοκκομετρικής κλπ, λες και θα φτιάχναμε σούπα.

Θα λαλήσουμε με την αβεβαιότητα πάλι και τις διάφορες ερμηνευτικές εγκυκλίους.

Εμένα προσωπικά μου έχει μείνει ''κουσούρι'', άν δεν διαβάσω 5-6 εγκυκλίους κάθε βράδυ δεν μπορώ να κοιμηθώ.

Link to comment
Share on other sites

Το ΕΤΑ που σήμερα είναι 118, με το νέο σύστημα θα υπολογίζεται με βάση την αντικειμενική. Αυτό κατα πάσα πιθανότητα θα οδηγήσει σε αύξηση της νομιμης αμοιβής και όχι μείωση. Αυτά απο πληροφορίες απο άτομο της διοικούσας του ΤΕΕ. Και πρόσθεσε πως με το νέο σύστημα, αλλη νόμιμη θα υπολογίζεται για 100m2 στην Αθήνα, άλλη για τη Θεσσαλονική και άλλη για την Κοζάνη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.