Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων


Anastasia

Recommended Posts

Δηλαδή είναι περιορισμός στην άσκηση του επαγγέλματος του μηχανικού η ελάχιστη αμοιβή. Μάλιστα.

 

Ναι είναι. Γιατί δε θα μπορούν να κάνουν "προσφορές" τα "σούπερ μάρκετ" σε μελέτες μηχανικών αν διατηρηθούν οι ελάχιστες αμοιβές. Ενώ όταν καταργηθούν, θα μας παίρνουν στη δούλεψή τους για ένα κομμάτι ψωμί να τους υπογράφουμε και θα καθορίζουν αυτά τα σούπερ μάρκετ την τελική τιμή που θα παρέχουν προς τους πελάτες...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 516
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ με zavi. Οι ελάχιστες αμοιβές είναι απαρχαιωμένες. Θα πρέπει να αντικατασταθούν απο προτεινόμενες αμοιβές βάσει των μελετών που θα εκπονούνται και θα προτείνονται απο τους επαγγελματικούς συλλόγους.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει ομως να υπαρξει συλλογικοτητα, ομοφωνια, επαγγελματικη δεοντολογια...

 

Αρα--->Στον κλαδο μας δεν γινεται...

 

Παντα θα βρεθουν οι "αδειαδες" που θα δουλευουν με το ¨κομματι"...καταλαβαινεται τι εννοω...

Link to comment
Share on other sites

οποτε εχουμε

1.λιγωτερες δουλειες λογω κρισης

2.υπερπροσφορα μηχανικων (ΑΕΙ+ΤΕΙ+εξωτερικου+κολεγια )

3.καταργηση ελαχιστης αμοιβης.

 

Αποτελεσμα:Μηχανιλικι τελος

 

Προταση :Eξωτερικο η καποια εξυπνη ιδεα για εναλακτικο επαγγελμα

Link to comment
Share on other sites

όσο απαξιωμένες και να ήταν ΥΠΗΡΧΑΝ και νομικά ίσχυαν.

 

Ήταν ένα ανάχωμα βρε παιδί μου.

 

Τώρα τι ?

 

πόσο θα φθάσουν οι αλλαγές χρήσης ? 100€ ?

 

οι διαρρυθμίσεις μόνο αρχιτεκτονικών ?

 

Μακάρι να ξυπνήσουν στο ΤΕΕ και να γίνει κάτι να σωθούμε ειδάλλως θα μείνουν 4 εταιρείες και οι υπόλοιποι υπάλληλοι.

Link to comment
Share on other sites

Το καλό απορώ που το βρίσκετε zavi και achille.

 

Θίγουν και εμάς και το κράτος η κατάργηση των ελάχιστων αμοιβών.

Link to comment
Share on other sites

και εδώ κολλάει αυτό που έχω προαναφέρει σε άλλα ποστς σχετικά.

 

ΔΥΝΑΤΗ ΣΥΝΤΕΧΝΙΑ.

 

Θέσπιση άτυπων αμοιβών.

Πως οι υδραυλικοί έχουν πλαφόν ανά μπάνιο κουζίνα τα 1200€ ?

 

Πως έχουν οι δικηγόροι ?

 

ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ το κέρατό μου !!!!!!

 

Ας ορίσουμε ανεπίσημες τιμές και όποιος συλλαμβάνεται να τις σπάει να του κάνουμε το γραφείο καλοκαιρινό.

 

Και είμαι καλός στις εργασίες τις "καλοκαιρινές".:-x

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές ''φασόν'' και οι ''εκπτώσεις'' ΥΠΑΡΧΟΥΝ Η-Δ-Η.

 

Ωραία αυτά που λέει ο Theo κ συμφωνώ απολύτως μαζί του,το θέμα είναι όμως η αντιμετώπιση της πραγματικότητας.

 

Και η πραγματικότητα λέει ότι όσες φορές λέω στους πελάτες μου για ελάχιστη,ΧΑΝΩ Π-Α-Ν-Τ-Α ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ.

 

Από την πρώτη μου ημέρα στο φόρουμ,βγάζω τα απωθημένα μου στα τσογλάνια-συναδέλφους,που τολμάνε κ γράφουν για εκπτώσεις και μάλιστα δημοσίως.Δεν θα με πείραζε να μίλαγαν,ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΚΑΝΑΝ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ.Τί είμαστε ρε Π@ύστη μου,μαγαζί που πουλαέι κινέζικα???????:evil::evil:

 

Αν δεν υπήρχαν οι ελάχιστες,θα μπορούσα πολύ εύκολα να χτυπήσω τη δουλειά,ειδικά τώρα που υπάρχει ανάγκη.Διότι,εγώ δεν είμαι κανένα κορόιδο να δουλεύω κ να έχω συνεργάτες την Εφορεία,το ΤΕΕ και το ΤΣΜΕΔΕ,αυτοί να εισπράττουν τα ποσοστά τους στην ελάχιστη κ εγώ να επιστρέφω κιόλας ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΑ λεφτά στον πελάτη,ΑΡΝΟΥΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ,ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΘΕΣΤΩΤΑ ΝΤΑΒΑΤΖΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ.

 

Αν καταργηθούν οι ελάχιστες,εγώ θα είμαι ο πρώτος που θα χτυπήσω την πιάτσα,όπως κ αυτή με χτυπάει τώρα που υπάρχουν οι ελάχιστες.Σε επαγγελματίες σαν εμένα που είμαι στα σπάργανα ως freelancer,αυτό το αγκάθι που ονομάζεται ''ελάχιστη'' με δυσκολεύει στο να γίνω ανταγωνιστικός.

 

Θα μου πείτε ''γιατί σε δυσκολεύει zavi,δεν σου αρέσει να αμοίβεται ικανοποιητικά η δουλειά σου?''

 

Και η απάντησή μου:''ΑΦΟΥ ΜΕ ΕΧΕΤΕ ΞΕΣΚΙΣΕΙ ΣΤΙΣ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ ΒΡΕ ΤΣΟΓΑΝΟΙ,ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΖΕΤΕ ΤΟ ΤΡΟΠΑΡΙΟ''.

 

Εγώ ως αποτέλεσμα,είμαι Α-Π-Ο-Λ-Υ-Τ-Α ικανοποιημένος με τα νέα μέτρα,διότι αφενός η κατάργηση των συντελεστών φορολόγησης μειώνει τις εκπτώσεις στην πιάτσα,αφετέρου η κατάργηση των ελαχίστων με βοηθάει στο να γίνω ανταγωνιστικός.Εξ' άλλου,με τη νέα οικονομική αναταραχή των πραγμάτων,θα επέλθει νέα ισορροπία στην πιάτσα,οπότε Theo μην ανησυχείς κ πολύ,αν φτάσουμε τις μικροδουλειές για 100 euros,απλά θα φύγουμε από τη χώρα κ να πα να γ@@@θούν όλοι.Πολύ απλό,πάντα ονειρευόμουν να κάνω γιο Νορβηγό.:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.