Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταβολή στατικής λειτουργίας προβόλου λόγω επιπλέον στηρίξεων


 
Nick D.

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άρη αν το κάνει όπως πρότεινες πιο πάνω, με απλή επικάλυψη του κενού, δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

Αν το κάνει έτσι όπως λέω εγώ, αλλάζει.

Τώρα αν είναι πολύ μικρός ο πρόβολος..................εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

1μ περιπου ειναι ο προβολος.... Τελικα αφησα 2εκ μεταξυ προβολου και σκαλα και θα μπει και ελαστικο υλικο για την πληρωσει του αρμου στο πλακακι..

Link to comment
Share on other sites

Στο στατικό προσομοίωμα λαμβάνουμε τις τοιχοπληρώσεις, μόνο σαν επιπρόσθετα φορτία στις δοκούς. Σε ένα τέτοιο σπίτι λοιπόν, μελλοντικά όταν θα αποφασίσουμε να κάνουμε αναδιαρρύθμιση για νέες ανάγκες, γιατί θα πρέπει να μας απασχολεί το γκρέμισμα μίας τοιχοποιίας κάτω από μία δοκό;

Αφού καταλήξατε στην πιο ενδεδειγμένη λύση θα ήθελα να επαναφέρω το ερώτημα που είχα κάνει λίγο παραπάνω.Δεν αφορά βέβαια μεταβολή στατικής λειτουργίας προβόλου, αλλά μια εν γένει μεταβολή.

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι σε νέες κατασκευές δεν έχεις πρόβλημα σε περίπτωση διαρρύθμισης, γιατί η μελέτη γίνεται όπως λες. Κανείς δεν αναιρεί βέβαια τη θετική της επίδραση, αλλά μάλλον σε παλιές κατασκευές είναι περισσότερο το πρόβλημα, καθώς η ύπαρξη τοιχοποιίας εκεί μείωνε τις αβεβαιότητες και ενίσχυε την πλαισιακή λειτουργία, η κατάργηση της οποίας ίσως έχει αρνητικές επιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία ilias, συμφωνούμε. Στις περιπτώσεις παλιών κτιρίων θα πρέπει να αποφεύγεται η καθαίρεση. Σε διαφορετική περίπτωση τι μέτρα θα πρέπει να λαμβάνονται;

Link to comment
Share on other sites

Σε διαφορετική περίπτωση τι μέτρα θα πρέπει να λαμβάνονται;

Εννοείς κατασκευαστικά?

Αυτό εξαρτάται νομίζω και από την κατάσταση του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι σε νέες κατασκευές δεν έχεις πρόβλημα σε περίπτωση διαρρύθμισης, γιατί η μελέτη γίνεται όπως λες. Κανείς δεν αναιρεί βέβαια τη θετική της επίδραση, αλλά μάλλον σε παλιές κατασκευές είναι περισσότερο το πρόβλημα, καθώς η ύπαρξη τοιχοποιίας εκεί μείωνε τις αβεβαιότητες και ενίσχυε την πλαισιακή λειτουργία, η κατάργηση της οποίας ίσως έχει αρνητικές επιπτώσεις.

 

Τι εννοείς??

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς κατασκευαστικά?

Αυτό εξαρτάται νομίζω και από την κατάσταση του κτιρίου.

Ναι κατασκευαστικά, αν αποφασίσουμε ότι θέλουμε να γίνει παρέμβαση, ενώ δεν πρέπει.Θέλω να πώ ότι ανάλογα με το βαθμό ρίσκου επικινδυνότητας κάποιος μηχανικός μπορεί να λάβει μια διαφορετική απόφαση από έναν άλλο.Στη περίπτωση αυτή πώς θα "θωρακίσει" το σημείο που καθαιρέθηκε η τοιχοποιία;Ενδεχόμενη υποστήριξη της δοκού με μία μεταλλικά από κάτω για πράδειγμα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.