Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπιστολιές


Evan

Recommended Posts

Eγω καταφερα το αντιθετο στην αρχή κιολας της καρριέρας μου!

Εχω πληρωθεί 800Ε για μελέτη που δεν έδωσα ποτέ!!

Ηταν στατική για να μια μεταλλική κατασκευη (οχι κτίριο) ή οποία δεν εβγαινε με τιποτα με τις διατομές που ειχε δωσει προσφορά ο τύπος και αρνηθηκα να την υπογραψω.

Του λεω εγω την δουλεια την εκανα αν θες να σου δωσω μια μελετη που να αποδεικνύει οτι δεν βγαινει στην δίνω...και πληρωσε με μια εκπτωση που του εκανα χωρις να παρει τιποτα στα χέρια του.

Το περίεργο ήταν οτι αυτος ο ανθρωπος φαγώθηκε μετα να του κάνω και αλλη μελετη μου εκανε προτασεις να με παρει μισθωτο και τετοια (η διπλωματική μου ήταν ακριβως το αντικειμενο της δουλεια του και μαλιστα την ειχε χρησιμοποιησει χωρις την αδεια μου φυσικα στο παρελθον).

Αλλα τον απεφευγα σαν τρελος, διοτι αν πηγαινα σε αυτον θα με εβαζε εκβιαστηκα (παρότι και ο ίδιος παλιός μηχανικός) να υπογραφω οτι να ναι κερδίζοντας τρελα κερδη με τις ευθυνες δικες μου!

ααα και το κορυφαιο: τον ειχα βαλει και αγόρασε ενα πανακριβο στατικό πρόγραμμα για αυτην ειδικά την δουλεια το οποιο του εμεινε στο χερι για ενθυμιο και ποιος ξερει αν ξαναχρησιμοποιηθηκε ποτε εκει μεσα, αλλα δεν τον λυπηθηκα γιατι με εκνευριζε η νοοτροπία "δεν υπαρχει περιπτώση να μην βγει 40 χρόνια κανω αυτη την δουλεια" και μετα πανε και σκοτωνουν τις δουλειες ελπίζοντας οτι θα βρουν καποιον να τους κουμπωσει τις μελετες εκ των υστερων. Αλλωστε τα λεφτα μου του τα ειχα βγάλει με την αρχική κλοπή της διπλωματικης μου που είχε κανει τοτε σε αλλη δουλεια με την βοηθεια αλλου "συνδέλφου".

Η εκδίκηση του Μηχανικου-Φοιτητη ήταν αυτο! και δυστυχως τοτε ημουν και απειρος και δεν τον ειχα κοπανησει στο κεφαλι για αυτην την δουλεια!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Οι ξεκάθαρες (φυσικά, εξ αρχής) εξηγήσεις, είναι απαραίτητες για την ομαλή εξέλιξη των

επαγγελματικών σχέσεων ή συνεργασιών.

Ειδικά στον οικονομικό τομέα, χρειάζεται μεγάλη προσοχή, και από τους Μηχανικούς και από τους ιδιώτες.

 

Ένα συνηθισμένο πρόβλημα είναι η κοστολόγηση των προσχεδίων.

Πρέπει να καταλάβουν όλοι οι ιδιώτες - πελάτες Μηχανικών, ότι το προσχέδιο δεν είναι κάτι

πρόχειρο που δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

Αντίθετα είναι πολύ σημαντικό και γι' αυτό πρέπει ν' αμείβεται.

 

(Δεν είναι δυνατόν να υπάρχει -σε οποιονδήποτε- η υπόνοια ότι η ευγενής τάξη των Μηχανικών,

μπορεί να έχει την παραμικρή σχέση με "μπάτσους". wolf_cop.gif devil.gifvampirschreck.gif)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.