Μετάβαση στο περιεχόμενο

αρθρωτό πλαίσιο μεταβλητής διατομής


 

Recommended Posts

ανταλλαγή απόψεων σχετικά με αρθρωτό πλαίσιο μεταβλητής διατομής, (για άνοιγμα π.χ > 20μ.) ποιές οι εντυπώσεις σας ; συμφέρει στο τονάζ; ο σιδεράς για τα κοψίματα - κολλήματα σας ζητάει extra; -δυσκολίες στη μελέτη (λόγω μεταβλητής διατομής), απαιτητικότερος στρεπτοκαμπτικός έλεγχος - λυγισμός -ευστάθεια;

Link to comment
Share on other sites

ποιος σιδεράς ? ο επι τόπου ανεγέρτης ? :confused:

 

Beam Welding Line με μηχάνημα Τ-Master με διπλές κεφαλές βυθιζόμενου τόξου, δυνατότητας κατασκευής συγκολλητών μεταβλητών διατομών ύψους έως και 2.000mm και με μήκος μεγαλύτερο των 25.000m

 

Αυτό θες ή εγώ καταλαβαίνω λάθος ?

Link to comment
Share on other sites

ρε theo μην κάνουμε και μεταξύ μας, τα εύκολα δύσκολα!

ο σιδεράς είναι το εργοστάσιο που θα φτιάξει το φορέα , δεν με νοιάζει το μηχάνημα εσωραφής, ρωτάω αν ζήτησαν από κάποιο συνάδελφο ειδική προσαυξηση στην τιμή του τονάζ, λόγω της extra αυτής διαδικασίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε Στέφανε.....μη βαράς. Ρωτάω γιατί έχουν δει πολλά τα μάτια μου.

 

Εννοείται έχει άλλη τιμή Στέφανε.

Δούλευα σε τεχν. εταιρεία που είχε δικό της εργοστάσιο και δίναμε άλλη τιμή ανά κιλό.

 

8-)

Link to comment
Share on other sites

και υπάρχει λογική χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ κανέναν έλληνα εργοστασιάρχη.

 

Τα μηχανήματα αυτά κοστίζουν εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ. Μας μετακυλούν την απόσβεση.8-)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ψάξει, αλλά μπορεί να ισοσταθμίστεί το πρόσθετο κόστος κατασκευής από το ενδεχόμενο μικρότερο βάρος;

'Οσο για του ελέγχους είναι πιο σύνθετοι. Ο στρεπτοκαμπτικός γίνεται με τον αναλυτικό τρόπο που αναφέρεται στον ec3.Δε ξέρω αν έχει υιοθετηθεί από κάποιο πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και εμένα αυτή είναι η απορία μου σχετικά με το κόστος,που φυσικά για να απαντηθεί πρέπει να έχουμε συγκεντρωμένα δεδομένα, και κάθε περίπτση είναι διαφορετική.

Πάντως, αν παίζει , πρέπει να είναι για μεγάλα ανοίγματα σε συνδυασμό με <<κακά>> εδάφη.

Σχετικά με τους ελέγχους ευστάθειας μια αξιόπιστη λύση είναι με ανάλυση λυγισμού με πεπερασμένα στοιχεία (για μερακλήδες)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Δεν το έχω ψάξει, αλλά μπορεί να ισοσταθμίστεί το πρόσθετο κόστος κατασκευής από το ενδεχόμενο μικρότερο βάρος;

 

Αυτό γίνεται. Χρεώνει ενδεικτικά 15% περισσότερο το κιλό, αλλά είναι -15% ανά τετραγωνικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.