Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά γονικής παροχής


ar

Recommended Posts

Έχουμε μπερδευτεί παιδιά με τους συμβολαιογράφους, τις εφορίες και πάει λέγοντας. Ακόμα δεν ξέρουμε τελικά και άν υπάρχει παρανομία στην οικοδομή. Απλά εγώ υπέθεσα ότι θα υπάρχει γιατί αυτός είναι δυστυχώς ο κανόνας και όχι η εξαίρεση.

Τώρα ας προσπαθήσουμε να πάρουμε τα πράγματα με την σειρά.

Ο πελάτης έχει 4 διαμερίσματα και θέλει να τα κάνει γονική παροχή στα 4? παιδιά του. Αν πάρουμε ως δεδομένο ότι υπάρχει αυθαιρεσία που δεν νομιμοποιείται ή ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να κάνει την νομιμοποίηση λόγω κόστους κλπ-γιατί αν δεν υπάρχει παρανομία τότε τζάμπα μιλάμε και αναλύουμε εδώ τον κώνωπα, τι κάνει τότε ο/η συνάδελφος που θα συντάξει τα σχέδια μεταβίβασης? Του λέει δεν γίνεται, χάρηκα για την γνωριμία, και έχει χάσει άλλες δύο μέρες από την ζωή του/της? Και ο ιδιοκτήτης τι θα κάνει, δεν θα τα μεταβιβάσει το κτίριο στα παιδιά του? Θα πάει υπέρ αγνώστων? Το πρόβλημα φυσικά δημιουργείται με το ότι είναι παράνομο ή καθ' υπέρβαση της άδειας, έτσι? Γιατί, για το νόμιμο τμήμα της οικοδομής ο/η συνάδελφος θα περιγράψει ότι αντιστοιχεί στην οικ. άδεια στο τοπογ/κό-διάγ/μμα κάλυψης και ούτε γάτα ούτε ζημιά μέχρι εδώ, απλά δεν υπάρχει πτώμα. Για τις αυθαιρεσίες που μπορεί να έγιναν κατ' επέκταση ή καθ' ύψος της οικ. άδειας-εδώ βέβαια κάνω υποθέσεις γιατί δεν έχω δει την διαμόρφωση του κτιρίου-ο/η συνάδελφος μπορεί να χρησιμοποιήσει την διακεκομμένη γραμμή για να περιγράψει τίς όποιες κτιριακές υπερβάσεις και να τις περιγράψει στο υπόμνημά του ως μελλοντικές κτιριακές επεκτάσεις εφ' όσον θα... το επιτρέπουν οι όροι δόμησης της περιοχής. Με ειδική ορολογία που θα χρησιμοποιήσει ο συμβολαιογράφος μετά θα περιγράψει στο συμβόλαιο την μεταβίβαση του ακινήτου στους 4 από το υπόμνημα του/της μηχανικού. Συνήθως για την καθ' ύψος υπέρβαση χρησιμοποιείται ο όρος ''στήλη αέρος''...εφ' όσον θα...το επιτρέπουν οι όροι δόμησης της περιοχής. Για την εφορία τώρα δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα διότι όπως είπα θα πάμε σε διανυκτερεύοντα συμβολαιογράφο. Τα πράγματα είναι απλά.

Υ.Γ. Σο τοπογραφικό δεν μας λέει κανένας να έχει ''φρέσκια'' ημερ/νία.

Link to comment
Share on other sites

Οι συμβολαιογραφοι στην Αττικη ζητανε τοπογραφικο το μεγιστο δυο ετων για να ειναι εξασφαλισμενοι οτι δεν εχουν αλλαξει οι οροι δομησης .

Link to comment
Share on other sites

Αχ γιατί δεν διαβάζω σωστά?

Ο συνάδελφος μιλάει για γονική παροχή.

Τουτέστιν, δεν ενδιαφέρει η νομιμότητα του κτιρίου αν είναι προυφιστάμενο του Ν.1337/1983.

Οτι έχει ο γονιός, νόμιμα-παράνομα, τα δίνει στα τέκνα του.

Στην δικιά μου που έκανα, πριν από 2 χρόνια, την έκανα ημέρα :wink: , και το κτίσμα ήταν και είναι αυθαίρετο (ναι Μηχανικός που ζει σε αυθαίρετο, ας όψεται ο Ζαχόπουλος).

 

Η βασική ερώτηση είναι αν το κτίσμα προυφίστατε του Ν1337/83.

Αν ναι, περιγράφει ότι βλέπει.

 

Αν οχι, μάλλον ισχύουν αυτά που γράφονται παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι,

του είπα να μου φέρει ό,τι σχέδια και συμβόλαια έχει, άδειες κλπ. ¨Οταν μου τα φέρει , θα πάω για αυτοψία γιατί ως τώρα δεν έχω κάποια εντολή από αυτόν. Το ακίνητο πρέπει να είναι του ΄84 , με άδεια, αλλά στο οικόπεδο υπήρχε ένα ερείπιο το οποίο αυθαίρετα το γκρέμισε και έφτιαξε και μια αποθήκη 80τμ εκτός του ακινήτου που θέλει να κάνει γονική παροχή!!!

Μάλλον σας έχω μπερδέψει περισσότερο... :oops:

Ερώτηση: άσχετα με τα σχέδια της άδειας, δεν πρέπει να προσκομίσει στον συμβολαιογράφο πρόσφατο τοπογραφικό-διάγραμμα κάλυψης και να υπάρχει δήλωση για αρτιότητα και οικοδομησιμότητα?

Επίσης , στην υποθετική περίπτωση που ήταν όλα νόμιμα(λέμε τώρα) , ποια σχέδια θα έπρεπε να συντάξω ? και θέλει και πίνακα χιλιοστών με την κατανομή στους νέους δικαιούχους?

¨όταν θα έχω ξεκάθαρα στοιχεία, θα σας ενημερώσω για να μην σας πρήζω...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Φίλοι έχω μία παρόμοια ερώτηση . Είμαι νέος μηχανικός και μου ζητήθηκε από ιδιώτη βεβαίωση ο οποίος θα δεχτεί γονική παροχή . Η βεβαίωση που του ζητήθηκε απο τον συμβολαιογράφο είναι η εξής : Βεβαίωση αν έχει προσμετρηθεί η αποθήκη που ανήκει ως παρακόλουθο στο διαμέρισμα στο συντελεστή δόμησης . Παρακαλώ αν μπορείτε να με ενημερώσετε για το τί πρέπει να κάνω γιατί είμαι εντελώς ασχετος......................ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι έχω μία παρόμοια ερώτηση . Είμαι νέος μηχανικός και μου ζητήθηκε από ιδιώτη βεβαίωση ο οποίος θα δεχτεί γονική παροχή . Η βεβαίωση που του ζητήθηκε απο τον συμβολαιογράφο είναι η εξής : Βεβαίωση αν έχει προσμετρηθεί η αποθήκη που ανήκει ως παρακόλουθο στο διαμέρισμα στο συντελεστή δόμησης . Παρακαλώ αν μπορείτε να με ενημερώσετε για το τί πρέπει να κάνω γιατί είμαι εντελώς ασχετος......................ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι έχω μία παρόμοια ερώτηση . Είμαι νέος μηχανικός και μου ζητήθηκε από ιδιώτη βεβαίωση ο οποίος θα δεχτεί γονική παροχή . Η βεβαίωση που του ζητήθηκε απο τον συμβολαιογράφο είναι η εξής : Βεβαίωση αν έχει προσμετρηθεί η αποθήκη που ανήκει ως παρακόλουθο στο διαμέρισμα στο συντελεστή δόμησης . Παρακαλώ αν μπορείτε να με ενημερώσετε για το τί πρέπει να κάνω γιατί είμαι εντελώς ασχετος......................ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

spanos xaris:

Βεβαίωση αν έχει προσμετρηθεί η αποθήκη που ανήκει ως παρακόλουθο στο διαμέρισμα στο συντελεστή δόμησης.

 

Εξέτασε άν η αποθήκη συμπεριλαμβανόταν στο Σ.Δ. της άδειας οικοδομής.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή...θα πάρεις τα σχέδια της άδειας και θα δεις εκεί που έχει υπολογίσει τα τετραγωνικά της δόμησης, αν έχει συμπεριλάβει και τα τετραγωνικά της αποθήκης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.