Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μικρό οικόπεδο για αντιπαροχή (παλιά πόλη Ηρακλείου Κρήτης)


Recommended Posts

Έψαξα στο ιντερνέτ και βρήκα δυο μηχανικούς στο Ηράκλειο οι οποίοι μου ζήτησαν το τοπογραφικό το οποίο σκάναρα και τους έστειλα, ο ένας δεν απάντησε τίποτε και θα τηλεφωνήσω να ρωτήσω κι ο άλλος απλώς μου απάντησε δεν ενδιαφέρομαι.

Με ενδιαφέρει να μάθω αν το σπίτι δίνεται για αντιπαροχή σύμφωνα με τους όρους δόμησης κατ'αρχήν έστω και αν δεν βρίσκω ακόμα μηχανικό να με εκπροσωπήσει ή/και να αιτηθεί μια απάντηση από την πολεοδομία και θα ήθελα να ρωτήσω εδώ το εξής.

Στην πράξη αποδοχής κληρονομιάς που έγινε το 2009 αναφέρεται ότι 'με τις ισχύουσες πολεοδομικες διατάξεις ως οικόπεδο δεν ειναι άρτιο ούτε οικοδομήσιμο'.  Αυτό σημαίνει ότι και σήμερα δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο ή μπορεί κάτι να έχει αλλάξει;

Συγγνώμη που προσπαθώ να βγάλω μόνη μου άκρη αλλά η πολεοδομία ζητά αίτηση μηχανικού γι'αυτή την απάντηση κι ο μηχανικός που ρώτησα είπε απλά δεν ενδιαφέρομαι.

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς προσπαθείς ανορθόδοξα. Όλα όσα ρωτάς είναι αντικείμενο μελέτης και έρευνας μηχανικού. Αν λοιπόν τίθεται αμφιβολία για το αν το οικόπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο ή αν σε αυτό ενδεχομένως να υπάρχουν δεσμεύσεις (πχ Αρχαιολογία, Δήμος κλπ), θα πρέπει να επισκεφτείς γραφείο μηχανικού στην περιοχή, να συζητήσετε το θέμα, να αναλάβει την μελέτη και έρευνα και να σε κατατοπίσει σχετικά. Το αν έχει ενδιαφέρον αντιπαροχής αυτό είναι ένα δεύτερο θέμα. Μην αναλώνεις άλλο το χρόνο σου στο ίντερνετ για μια τέτοια υπόθεση. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, alphadare said:

...οι οποίοι μου ζήτησαν το τοπογραφικό το οποίο σκάναρα και τους έστειλα, ο ένας δεν απάντησε τίποτε και θα τηλεφωνήσω να ρωτήσω κι ο άλλος απλώς μου απάντησε δεν ενδιαφέρομαι.

.....

Συγγνώμη που προσπαθώ να βγάλω μόνη μου άκρη αλλά η πολεοδομία ζητά αίτηση μηχανικού γι'αυτή την απάντηση κι ο μηχανικός που ρώτησα είπε απλά δεν ενδιαφέρομαι.

Σου απάντησε ήδη ο Παύλος τι πρέπει να κάνεις, θα στο πω κι εγώ πιο πεζοδρομιακά τι κινήσεις να κάνεις.

1.       Σκανάρεις σε μορφή PDF τα χαρτιά που έχεις για το ακίνητο σου. Πχ Τοπογραφικά, συμβόλαια, ΚΑΕΚ και γενικά ότι έχεις.

2.       Ανοίγεις τηλεφωνικό κατάλογο για την περιοχή – Νομό που βρίσκεται το ακίνητο σου και σημειώνεις όσα τηλέφωνα Τεχνικών γραφείων θέλεις.

3.       Ξεκινάς τηλέφωνο και λες. «Επιθυμώ να σας αναθέσω να κάνετε έλεγχο Οικόπεδο Ιδιοκτησίας μου που βρίσκεται επι της οδού τάδε με αριθμό τάδε στον Δήμο τάδε. Μπορώ να σας αποστείλω άμεσα τα τάδε (ότι έχεις ετοιμάσει στο 1.). Επιθυμώ να ελέγξετε α) αν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο το οικόπεδο μου ως είναι σήμερα β) ποια είναι μέγιστή ή Δόμηση – Κάλυψη – Ύψος που μπορεί να εκδοθεί Οικοδομική Άδεια γ) Μια Βέλτιστη λύση αξιοποίησης πχ πόσα διαμερίσματα, με ενδεχόμενες σοφίτες ή εσωτερικά πατάρια κλπ.

4.       Πόσο είναι η αμοιβή σας για τα ανωτέρω. - Πληρώνεις αν συμφωνείς και ξεκινάς.

 

·         Να είσαι σίγουρη ότι θα βρεις κάποιο γραφείο να αναλάβει αυτή την ανάθεση

·         Φυσικά να μη έχεις καμία σιγουριά πριν λάβεις την τελική γνωμάτευση αν αυτά που θα μάθεις θα είναι αυτά που θα ήθελες να ακούσεις.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

On 30/5/2024 at 10:58 ΠΜ, alphadare said:

Με ενδιαφέρει να μάθω αν το σπίτι δίνεται για αντιπαροχή σύμφωνα με τους όρους δόμησης

Συνήθως, οι κατασκευαστές δεν ενδιαφέρονται για μικρά οικόπεδα.
Όταν όμως υπάρχει περιθώριο κέρδους, τα πράγματα αλλάζουν.
Δεν καθορίζουν οι όροι δόμησης την επιλογή τους, τα κριτήριά τους είναι αυστηρώς εμπορικά.
Γι' αυτό προτείνω να ακολουθήσεις την οδηγία της πρώτης απάντησης που έλαβες.

On 9/5/2024 at 12:14 ΠΜ, Pavlos33 said:

Θα μπορούσες να ξεκινήσεις την έρευνα από κατασκευαστές οικοδομών που δραστηριοποιούνται στην περιοχή.

Edited by Λυκούργoς
Link to comment
Share on other sites

Έλαβα αυτή την απάντηση από κάποιο μηχανικό που δραστηροποιείται τοπικά .

'Το υφιστάμενο κτίριο είναι νομίμως υφιστάμενο ως υφίσταται.

 Άρα σε κάθε περιπτωση επισκευαζεται και ανακατασκευάζεται το υφιστάμενο κτίριο και συζητάμε για αυτή την προοπτικά αν σας ενδιαφέρει.

 Eπίσης ο συντελεστής Δόμησης στην περιοχή είναι 1,8. Το οικόπεδο από ότι διάβασα είναι 35 μ2 Χ 1,80 χτίζει 63 μ2 

Εσείς ήδη έχετε τρείς ορόφου με περισσότερα τετραγωνικά .   Εμάς μας ενδιαφέρει το ζήτημα της αντιπαροχής όπως είναι .

  Αν σας ενδιαφέρει και σας να το συζητήσουμε.'

Θα ήθελα να ρωτήσω τι σημαίνει 'αντιπαροχή όπως είναι.'

Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει ότι μπορούν να επισκευάσουν και να ανακαινίσουν το υπάρχον κτίριο με δικά τους έξοδα και με αντάλλαγμα θα μεταβιβάσετε την κυριότητα από αυτοτελή τμήματα του κτιρίου, είτε στους ίδιους, είτε σε όποιον σας υποδείξουν.

Link to comment
Share on other sites

On 6/2/2024 at 4:07 PM, alphadare said:

Θα ήθελα να ρωτήσω τι σημαίνει 'αντιπαροχή όπως είναι.'

 Για το "όπως είναι", εννοεί υπό τις παρούσες συνθήκες (το υφιστάμενο ακίνητο). Δεν τους ενδιαφέρει να γκρεμισουν και να εκμεταλλευτούν το οικόπεδο, γιατί πολύ απλά θα έχουν μικρότερο περιθώριο δόμησης σε σχέση με το υφιστάμενο (εάν έχω ερμηνεύσει σωστά τη διατύπωση και δεν έχω κάνει κάποιο λάθος).

Σε ό,τι αφορά τον όρο "αντιπαροχή", ισχύει ό,τι αναφέρθηκε και παραπάνω.

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.