Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομοθεσία για προσωπικό αποθηκευτικό χώρο


tsapratsidis

Recommended Posts

Καλησπέρα, δεν είμαι του επαγγέλματος και θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει σε κάτι.

 

Έχω μια αποθήκη (γύρω στα 60 τμ) στην οποία έχουμε βάλει δυο τρία όργανα μουσικής και παίζουμε αραιά και που με ένα φίλο μου.

Δεν πρόκειται για επαγγελματικό χώρο ουτε το νοικιάζω ούτε άλλος μπαίνει.

το μόνο που έχω αλλάξει είναι ότι έχω βάλει παντού μονωτικά για να μην ενοχλώ τους γείτονες.

Ρεύμα παίρνω από μια μπρίζα μόνο για να καταλάβετε, δεν έχει πολλά πράγματα. 2-3 ενισχυτές 2 λαμπες και το drum set.

 

χρειάζομαι κάποια ιδιαίτερη άδεια?

υπάρχει σχετική νομοθεσία που το απαγορεύει αυτό που έχω κάνει?

 

σας ρωτάω γιατί στην πολυκατοικία μου έχουν πρήξει τα @ ότι λέει καίω ρεύμα (δήθεν) και το πληρώνουν απτο κοινόχρηστο και ότι έχω αλλάξει τη χρήση του χώρου και κάτι τέτοια.

 

γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό?

Link to comment
Share on other sites

τα είπες μόνος σου φίλε, αποθήκη ηταν και το έχετε κάνει χώρο για jammin' .

 

Τώρα πώς αποδεικνύονται αυτά, όταν εσύ μπορείς να πεις οτι αποθηκεύεις τα όργανα στον χώρο (λέω τώρα για πιθανό έλεγχο της πολεοδομίας μετά από καταγγελία) δεν ξέρω.

 

καμμιά άλλη λύση με το θέμα της παροχής δεν υπάρχει?

 

επίσης τολμώ να ρωτήσω: η πολυκατοικία κατά τα άλλα είναι κομπλέ? δηλαδή μένεις σε μία από τις 2-3 πολυκατοικίες στην Ελλαδα που δεν εχουν ΚΑΜΜΙΑ παρανομία? Γιατι να ξέρουν οι γειτόνοι πως οι τύποι από τα αυθαίρετα, αν έρθουν, θα κοιτάξουν και άλλα πράγματα εκτός από την αποθήκη σου.

 

Επίσης, μήπως ενοχλείς με την ένταση και από κει έχει ξεκινήσει το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό πρόβλημα δεν είναι "αν χρειάζεσαι κάποια ιδιαίτερη άδεια" ή "αν υπάρχει σχετική

νομοθεσία που απαγορεύει αυτό που έχεις κάνει" αλλά αν ενοχλείς τους γείτονές σου.

Προφανώς υπάρχει νομοθεσία για την χρήση των αποθηκευτικών χώρων.

Όμως η ουσία είναι αυτή που ανέφερα παραπάνω, δηλαδή η καλή γειτονία.

Link to comment
Share on other sites

σας ρωτάω γιατί στην πολυκατοικία μου έχουν πρήξει τα @ ότι λέει καίω ρεύμα (δήθεν) και το πληρώνουν απτο κοινόχρηστο και ότι έχω αλλάξει τη χρήση του χώρου και κάτι τέτοια

τόσο προχωρημένοι είναι στην πολυκατοικία;

 

δεν απείλησαν απλά με την αστυνομία;;;;

Link to comment
Share on other sites

χαχα δεν το ειχα σκεφτεί, βασικά ούτε ο σουφλιάς δεν θα το ειχε σκεφτει.

 

και αν ΔΕΝ χρειάζεται τελικα συναίνεση των συνιδιοκτητών για την αλλαγη χρησης των υπογειων, τοτε ο φιλος μας εκανε την τύχη του.

 

βεβαια τωρα που το σκεφτομαι ειδικα ο Σουφλιας με την κουφαμαρα του για τα στουντιο δεν θα το ειχε σκεφτει, αυτος δεν ενοχλειται απο τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.