Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

12 minutes ago, Κώστας Κουρούνης said:

Το στέγαστρο θα πρέπει να πυροβαφεί ή όχι? Υπάρχει απαίτηση πυροπροστασίας για τη στέγη του?

Ο στεγασμένος χώρος θα χρησιμοποιείται ως χώρος φορτώσεων.

Δες την παράγραφο 6.3. ίσως σε καλύπτει αυτό που λέει για μονώροφα κτίρια βοηθητικής χρήσης.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, nautilus7 said:

Ούτε καν. Αυτή ίσως είναι η δική σου ερμηνεία, αλλά πουθενά δεν λέει στον πίνακα 15 κάτι τέτοιο.

Μπορεί να έχεις δίκιο.

Εγώ διάβασα αυτό:

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/42489/1824 10/05/2019: «Θέμα: Διευκρινίσεις για την εφαρμογή του Κανονισμού Πυροπροστασίας Κτιρίων "

Κεφάλαιο Α. Γενικές Διατάξεις
Άρθρο 6: Δομική Πυροπροστασία
Τα δομικά στοιχεία του περιβλήματος ενός πυροδιαμερίσματος, πλην των φερόντων δομικών στοιχείων, εφόσον αποτελούν τμήματα του εξωτερικού κελύφους του κτιρίου (π.χ εξωτερικοί τοίχοι, κουφώματα, στέγες, κ.λ.π) εφαρμόζουν τον κατά περίπτωση δείκτη πυραντίστασης του πίνακα 15 αναλόγως της απόστασης από όρια οικοπέδου - γηπέδου ή όμορα κτίρια.

Η ερμηνεία του πίνακα 15 είναι άλλη ιστορία.

Η απαίτηση α) του δείκτης πυραντίστασης εξωτερικού τοίχου λέει στην υποσημείωση "απαιτούμενη για τοίχο πυροδιαμερίσματος σύμφωνα με τη δοκιμασία επιφανειακής εξάπλωσης της φλόγας". Κατά τη γνώμη μου το δεύτερο κομμάτι της πρότασης έπρεπε να το έχει στο β) και όχι στο α).

Και το γ) έπρεπε να παραπέμπει στην υποσημείωση 3, όχι στην 4 που είναι άσχετη.

Ανάλογα λοιπόν με την απόσταση, επιτρέπονται απλές πόρτες σε κάποιο ποσοστό επιφανείας.

 

 

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Κώστας Κουρούνης said:

Το στέγαστρο θα πρέπει να πυροβαφεί ή όχι? Υπάρχει απαίτηση πυροπροστασίας για τη στέγη του?

Ο στεγασμένος χώρος θα χρησιμοποιείται ως χώρος φορτώσεων.

Αν το λάβεις ως αποθήκη, τα δοκάρια πρέπει να έχουν συγκεκριμένη πυραντίσταση ανάλογα με τη μελέτη.

Οι ενδεικτικές εξαιρέσεις πυραντίστασης είναι σύμφωνα με διευκρινιστική φυλάκια, κιόσκια, οικίσκοι, λυόμενες κατασκευές, μικρές αποθήκες βοηθητικής χρήσης κλπ.

Δε νομίζω ότι ταιριάζει η περίπτωση σου.

Η στέγη χωρίζεται σε σκελετό και επικάλυψη. Ο σκελετός πάει με τον πίνακα 8.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, psam said:

Μπορεί να έχεις δίκιο.

Εγώ διάβασα αυτό:

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/42489/1824 10/05/2019: «Θέμα: Διευκρινίσεις για την εφαρμογή του Κανονισμού Πυροπροστασίας Κτιρίων "

Κεφάλαιο Α. Γενικές Διατάξεις
Άρθρο 6: Δομική Πυροπροστασία
Τα δομικά στοιχεία του περιβλήματος ενός πυροδιαμερίσματος, πλην των φερόντων δομικών στοιχείων, εφόσον αποτελούν τμήματα του εξωτερικού κελύφους του κτιρίου (π.χ εξωτερικοί τοίχοι, κουφώματα, στέγες, κ.λ.π) εφαρμόζουν τον κατά περίπτωση δείκτη πυραντίστασης του πίνακα 15 αναλόγως της απόστασης από όρια οικοπέδου - γηπέδου ή όμορα κτίρια.

Η ερμηνεία του πίνακα 15 είναι άλλη ιστορία.

Η απαίτηση α) του δείκτης πυραντίστασης εξωτερικού τοίχου λέει στην υποσημείωση "απαιτούμενη για τοίχο πυροδιαμερίσματος σύμφωνα με τη δοκιμασία επιφανειακής εξάπλωσης της φλόγας". Κατά τη γνώμη μου το δεύτερο κομμάτι της πρότασης έπρεπε να το έχει στο β) και όχι στο α).

Και το γ) έπρεπε να παραπέμπει στην υποσημείωση 3, όχι στην 4 που είναι άσχετη.

Ανάλογα λοιπόν με την απόσταση, επιτρέπονται απλές πόρτες σε κάποιο ποσοστό επιφανείας.

 

 

 

Και εγώ αυτό το συμπερασμα βγάζω. Οτι αν εισαι μεσα στο ποσοστό που σου λεει μπορείς να βάλεις απλά κουφώματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, nautilus7 said:

Ούτε καν. Αυτή ίσως είναι η δική σου ερμηνεία, αλλά πουθενά δεν λέει στον πίνακα 15 κάτι τέτοιο.

Ο πίνακας 15 ορίζει ξεκάθαρα πως για την πλευρά του κτιρίου που απέχει λιγότερο από 10μ από το όριο του οικοπέδου ή από άλλο κτίριο υπάρχει απαίτηση πυραντοχής.

Βέβαια, όπως λέει και ο psam "Ανάλογα λοιπόν με την απόσταση, επιτρέπονται απλές πόρτες σε κάποιο ποσοστό επιφανείας"

Edited by Κώστας Κουρούνης
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω γενικότερη επιφύλαξη για ένα ενδιάμεσο στέγαστρο, και πως αντιμετωπίζεται ουσιαστικά από πλευράς πυροποπστασίας.

Δεν έχω εμπλακεί στη διαδικασία αδειοδότησης και δε γνωρίζω αν το θεωρούμε νέο κτήριο, επέκταση υφιστάμενου κλπ.

Αν είναι άλλο κτήριο, πρέπει να μελετηθεί από την αρχή ανάλογα με τη χρήση.

Αν η χρήση είναι ανεξάρτητη αποθήκη,  (τι άλλο μπορούσε να είναι; ) πρέπει να καταταχθεί σε μία από τις 3 κατηγορίες και να προσδιοριστεί η απαιτούμενη πυραντίσταση σε 90 η 120 λεπτά ανάλογα με το ύψος.

Έπειτα, αφού η απόσταση του νέου κτηρίου από τα παρακείμενα είναι κάτω από 10 μέτρα, προκύπτει απαίτηση πυράντοχου εξωτερικού τοίχου. Πως το ξεπερνάς αυτό; Εδώ μπαίνουν παράμετροι δόμησης, όχι πυροπροστασίας.

Ανεξαρτήτου άδειας δόμησης, θα μπορούσε κάποιος να θεωρήσει το κτήριο προέκταση και να ενώσει ουσιαστικά τα δύο υφιστάμενα με το στέγαστρο.

Να θεωρήσει πως τα τρία κτήρια είναι ξεχωριστά πυροδιαμερίσματα κλπ.

Η διατύπωση του ΠΔ41 είναι ελλιπής κατά τη γνώμη μου σε συνδυασμό με τις αδειοδοτήσεις. Επιτρέπει μία αποθήκη να εφάπτεται η να είναι πολύ κοντά στο όριο οικοπέδου αν έχει εξωτερικό πυράντοχο τοίχο, αλλά ο μηχανικός μπορεί να βάλει μη πυράντοχα τζάμια, πόρτες, ρολά σε ποσοστό 15%. Και μετά από ένα χρόνο, στο διπλανό οικόπεδο να χτιστεί άλλη μια ίδια αποθήκη και τα δικά της ανοίγματα να ευθυγραμμιστούν με της πρώτης , με προφανή κίνδυνο.

Αν με ενδιέφερε η πυροπροστασία της αποθήκης και ο στόχος του ιδιοκτήτη δεν ήταν απλά να βγάλουμε την άδεια, θα προσέγγιζα το θέμα πιο σφαιρικά.

Για παράδειγμα αν τα υφιστάμενα κτήρια έχουν μήκος 120 μέτρα, με μεταξύ τους απόσταση 10 μέτρα προκύπτει ένας χώρος προσωρινής αποθήκευσης 1200 τμ.

Αν τα περιεχόμενα είναι παλέτες, η ράφια με παλέτες, δημιουργούνται διάδρομοι. Θα υπάρχουν μέτρα ενεργητικής; Θα υπάρχει φωτισμός ασφαλείας; Βγαίνουν οι αποστάσεις διαφυγής;

Ίσως να δείχνει απλό σε πρώτη ματιά, αλλά τη θέλει τη διερεύνηση του.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, psam said:

Εγώ έχω γενικότερη επιφύλαξη για ένα ενδιάμεσο στέγαστρο, και πως αντιμετωπίζεται ουσιαστικά από πλευράς πυροποπστασίας.

Δεν έχω εμπλακεί στη διαδικασία αδειοδότησης και δε γνωρίζω αν το θεωρούμε νέο κτήριο, επέκταση υφιστάμενου κλπ.

Αν είναι άλλο κτήριο, πρέπει να μελετηθεί από την αρχή ανάλογα με τη χρήση.

Αν η χρήση είναι ανεξάρτητη αποθήκη,  (τι άλλο μπορούσε να είναι; ) πρέπει να καταταχθεί σε μία από τις 3 κατηγορίες και να προσδιοριστεί η απαιτούμενη πυραντίσταση σε 90 η 120 λεπτά ανάλογα με το ύψος.

Έπειτα, αφού η απόσταση του νέου κτηρίου από τα παρακείμενα είναι κάτω από 10 μέτρα, προκύπτει απαίτηση πυράντοχου εξωτερικού τοίχου. Πως το ξεπερνάς αυτό; Εδώ μπαίνουν παράμετροι δόμησης, όχι πυροπροστασίας.

Ανεξαρτήτου άδειας δόμησης, θα μπορούσε κάποιος να θεωρήσει το κτήριο προέκταση και να ενώσει ουσιαστικά τα δύο υφιστάμενα με το στέγαστρο.

Να θεωρήσει πως τα τρία κτήρια είναι ξεχωριστά πυροδιαμερίσματα κλπ.

Η διατύπωση του ΠΔ41 είναι ελλιπής κατά τη γνώμη μου σε συνδυασμό με τις αδειοδοτήσεις. Επιτρέπει μία αποθήκη να εφάπτεται η να είναι πολύ κοντά στο όριο οικοπέδου αν έχει εξωτερικό πυράντοχο τοίχο, αλλά ο μηχανικός μπορεί να βάλει μη πυράντοχα τζάμια, πόρτες, ρολά σε ποσοστό 15%. Και μετά από ένα χρόνο, στο διπλανό οικόπεδο να χτιστεί άλλη μια ίδια αποθήκη και τα δικά της ανοίγματα να ευθυγραμμιστούν με της πρώτης , με προφανή κίνδυνο.

Αν με ενδιέφερε η πυροπροστασία της αποθήκης και ο στόχος του ιδιοκτήτη δεν ήταν απλά να βγάλουμε την άδεια, θα προσέγγιζα το θέμα πιο σφαιρικά.

Για παράδειγμα αν τα υφιστάμενα κτήρια έχουν μήκος 120 μέτρα, με μεταξύ τους απόσταση 10 μέτρα προκύπτει ένας χώρος προσωρινής αποθήκευσης 1200 τμ.

Αν τα περιεχόμενα είναι παλέτες, η ράφια με παλέτες, δημιουργούνται διάδρομοι. Θα υπάρχουν μέτρα ενεργητικής; Θα υπάρχει φωτισμός ασφαλείας; Βγαίνουν οι αποστάσεις διαφυγής;

Ίσως να δείχνει απλό σε πρώτη ματιά, αλλά τη θέλει τη διερεύνηση του.

Επειδή μιλάμε για βιομηχανικές αποθήκες ή βιομηχανικά κτίρια, συνήθως αναφερόμαστε σε εκτός σχεδίου δόμηση ή εντός ΒΙ.ΠΕ. που σημαίνει 5-10μ απόσταση του κτιρίου από το όριο του γηπέδου. Επομένως, ακόμη και αν κατασκευαστεί ένα ίδιο κτίριο καθρεπτικά ως προς το οριο, μιλάμε για 10-20 μ απόστασης μεταξύ τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

15 hours ago, Κώστας Κουρούνης said:

Επειδή μιλάμε για βιομηχανικές αποθήκες ή βιομηχανικά κτίρια, συνήθως αναφερόμαστε σε εκτός σχεδίου δόμηση ή εντός ΒΙ.ΠΕ. που σημαίνει 5-10μ απόσταση του κτιρίου από το όριο του γηπέδου. Επομένως, ακόμη και αν κατασκευαστεί ένα ίδιο κτίριο καθρεπτικά ως προς το οριο, μιλάμε για 10-20 μ απόστασης μεταξύ τους.

Άρα το θέμα της ελάχιστης απόστασης ρυθμίζεται έμμεσα από όρους δόμησης, κι όχι από τον κανονισμό πυροπροστασίας.

Κι αν μιλάμε για νέο κτήριο στο ίδιο οικόπεδο, τι γίνεται; Η θεωρούμε ωε δεδομένο ότι όποιος χτίζει την πρώτη φορά εξαντλεί το συντελεστή;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.