Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλατφόρμες δηλώσεων καθαρισμού οικοπέδων και λήψεως μέτρων πυροπροστασίας


Recommended Posts

Kαι για την ενημέρωση τους, αρκεί μια αίτηση με το ΚΑΕΚ ή θέλουν αποσπασμα χάρτη για τον εντοπισμό του οικοπέδου;

 

Στο ΦΕΚ γράφει "Από το πεδίο εφαρμογής της παρούσας εξαιρούνται οι διαμορφωμένοι, συντηρημένοι κήποι ή φυτευμένες επιφάνειες ακάλυπτων χώρων κτιρίων, πολυκατοικιών, κ.α."

εαν έχουμε στον περιβάλλοντα χώρο του οικοπέδου, φυτευμένη, συντηρημένη, καλλιεργήσιμη, ποτιστική επιφάνεια με πορτοκαλιές (μπαξές) συμπεριλαμβάνεται στις εξαιρέσεις;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γήπεδο εκτός ορίων οικισμού, συνορεύει με έκταση χαρακτηρισμένη ΑΔ στους δασικούς χάρτες. Δεδομένου ότι στην παράγραφο 6 του άρθρου 3 του ν.998/1979 γράφει:

6. Δεν υπάγονται οπωσδήποτε στις διατάξεις του παρόντος νόμου

β) Οι εκτάσεις που έχουν τη μορφή της περίπτωσης α΄ της παραγράφου 5 του παρόντος, που στη λήψη Α/Φ έτους 1945 ή, εφόσον αυτές δεν είναι ευκρινείς, του 1960, εμφάνιζαν αγροτική μορφή.

Κι επειδή αυτή η έκταση ΑΔ των δασικών χαρτών στις αεροφωτογραφίες του 1945 ήταν σίγουρα καλλιεργούμενο, υπάρχει περίπτωση το γήπεδο που συνορεύει με το ΑΔ να γλυτώνει την έκθεση / αξιολόγηση και τα μέτρα πυροπροστασίας? 

 

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μπερδευτεί και κανένας νόμος δεν είναι ξεκάθαρος ποιοι είναι τελικά υπόχρεοι; Μπορείτε να μου πείτε για τα παρακάτω αν πρέπει να γίνει δήλωση:

Οικόπεδο 5 στρέμματα με κτίσμα 220 τμ με άδεια σε εκτός σχεδίου περιοχή.

Οικόπεδο 300 τετραγωνικά με παλιά αποθήκη 30 τμ με άδεια εντός οικισμού.

Οικόπεδο 680 τμ κάθετη ιδιοκτησία εντός οικισμού χωρίς κτίσμα.

Έκταση εκτός σχεδίου 10 στρέμματα χωρίς κτίσμα με 50 ελαιόδεντρα.

Γνωρίζει κανείς;   

Link to comment
Share on other sites

On 26/6/2024 at 11:00 ΜΜ, sikyonios said:

Επειδή έχω μπερδευτεί και κανένας νόμος δεν είναι ξεκάθαρος ποιοι είναι τελικά υπόχρεοι; Μπορείτε να μου πείτε για τα παρακάτω αν πρέπει να γίνει δήλωση:

Οικόπεδο 5 στρέμματα με κτίσμα 220 τμ με άδεια σε εκτός σχεδίου περιοχή.

Οικόπεδο 300 τετραγωνικά με παλιά αποθήκη 30 τμ με άδεια εντός οικισμού.

Οικόπεδο 680 τμ κάθετη ιδιοκτησία εντός οικισμού χωρίς κτίσμα.

Έκταση εκτός σχεδίου 10 στρέμματα χωρίς κτίσμα με 50 ελαιόδεντρα.

Γνωρίζει κανείς;   

Κατά τη γνώμη μου:

για το 1ο χρειάζεται σίγουρα

για το 2ο ενδεχομένως να μην χρειάζεται (εάν έχει ρεύμα η αποθήκη και ο περιβάλλον χώρος της είναι διαμορφωμένος ως κήπος) 

για το 3ο χρειάζεται σίγουρα

για το 4ο χρειάζεται μόνο εάν βρίσκεται σε απόσταση 100μ από τα όρια του οικισμού

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.