Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσομείωση πλάκας για πεπερασμένα στοιχεία


 

Recommended Posts

η Zollner ειναι μια περίπτωση πάντως που θες solid fem. εγω δεν έχω δυστυχώς.

 

εγω σαν επιφανειακά θα την έκανα (πάνω-κατω-κορμος) θα δω συνεργασια με τις γειτονικές και μετα εσχάρα να οπλισω τη δοκό (πλάκα ειναι και να βάλεις λίγο περισσότερο οπλισμό δεν εγινε κάτι) αλλά σε έργο που θ'αξιζε τον κόπο μου.

 

πάντως Zollner δεν χρησιμοποιώ (πάρα πάρα πολύ σπάνια έως ποτέ)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

και εγώ σπάνια κάνω, ..μου την έπεσαν όμως τώρα για μιά ομάδα οπών (ναι ομάδα!) σε υπάρχουσα Zollner και το ψάχνω λίγο...πρίν αρνηθώ!

Link to comment
Share on other sites

Άρη, μπράβο για το αρχειάκι που ανέβασες, και με το οποίο συμφωνώ.

 

Μιά ερώτηση - διευκρίνηση: ο οπλισμός που θα προκύψει π.χ cm2/m ,ουσιαστικά <<ανοιγεται>> σε απόσταση δοκίδων,- αν # μέτρου- και τοποθετείται μόνο σε αυτές ;, π.χ αν έχω 2 δοκίδες στο μέτρο, βάζω σε κάθε μιά Ας(m.) /2,έτσι; (υπό την έννοια πως η απόσταση δοκίδων , κρίνεται ικανοποιητική ώστε η πλακίτσες να μην χρειάζονται υπολογισμό extra, αλλά μόνο κατασκευαστικό οπλισμό π.χ πλέγμα)

 

edit: φίλε Άρη και μιά άλλη ερώτηση,γιατί μ'άρεσε η αναγωγή, για τις συμπαγείς ζώνες που θα έχουμε, εκεί τι παίζεται; μπορεί να <<σηκώσει>> το πρόγραμμα 2 μέτρα Ε, στο ίδιο επιφανειακό πλέγμα; αν πούμε ότι κινούμαστε με αυτό το σκεπτικό δηλαδή.

(το δικό μου πρόγραμμα δεν μπορεί να έχει 2 Ε στο ίδιο πλέγμα, πάχη ναι , αλλά λόγω # στατικού ύψους άκυρο, οπότε μάλλον θα πρέπει περιμετρικά να βάλω άλλα πλέγματα ,με το συμπαγή Ε,και να τα <<δέσω>> μετά, όμως θα με πεθάνει)

 

O οπλισμός είναι άνα μ. άν έχεις 2 δοκίδες στο μέτρο έχεις δοκιδα ανά 0.5μ άρα όπως τα λες.

Τις συμπαγείς μπορείς να τις ορίσεις κανονικά στο Cedrus.

Για να είμαι ειλικρινής ποτέ δεν το κάναμε έτσι. Δεν είναι όμως υπέρ της ασφαλείας για το άνοιγμα?

Link to comment
Share on other sites

Τις συμπαγείς μπορείς να τις ορίσεις κανονικά στο Cedrus. Για να είμαι ειλικρινής ποτέ δεν το κάναμε έτσι. Δεν είναι όμως υπέρ της ασφαλείας για το άνοιγμα?

 

ΟΚ! για τον οπλισμό,

τις συμπαγείς στο cedrus τις ορίζεις κανονικά (εννοείς σε συνδυασμό με δωκιδωτή στα <<ανοίγματα>> ; )

θέλω να πω με την προσωμείωση αυτή έχουμε συμπαγές και <<δοκιδωτό>> (άλλο Ε) τμήμα στην επίλυση;

 

Δεν είναι όμως υπέρ της ασφαλείας για το άνοιγμα? Άρη εννοείς χωρίς να υπολογίσουμε την περιμετρική αυξημένη δυσκαμψία,λόγω συμπαγών ζωνών;

Link to comment
Share on other sites

Ναι

Συμπαγές περιμετρικά και άλλο Ε στην δοκίδωση.

 

Το συμπαγές δεν το βάζαμε. Μεγαλύτερη ροπή στο άνοιγμα λόγω μειωμένης δυσκαμψίας στα άκρα αν δεν μπουν

Link to comment
Share on other sites

Αρη ..μπερδευτικα λίγο , βάζατε συμπαγές περιμετρικά και άλλο Ε στη διαδοκίδωση (δηλαδή 2 Ε),

ή δεν βάζατε συμπαγές (δηλαδή είχατε ένα Ε);

 

edit μάλλον εννοείς ότι παίρνει 2 Ε, αλλά εσείς δεν το βάζατε

 

edit2: οκ Άρη, σ'ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Άρη να σε ρωτήσω και κάτι τελευταίο, αν πουμε ότι δεν βάζουμε το συμπαγές τμήμα στην προσωμείωση (που κανονικά ναι, στο άνοιγμα πρέπει να δώσει δυσμενέστερα) - το συμπαγές πως το οπλίζουμε; (και αρνητικά) , από τις ροπές που βγήκαν με το <<δωκιδοτό>> ;, κάνατε κάποια προσαυξηση κ.τ.λ;

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση οι δοκίδωση φτάνει μέχρι την δοκό.

Εγώ προσωπικά βάζω τα δοκαράκια και μέσα στην συμπαγή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.