Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γείωση σωληνώσεων εγκατάστασης Φυσικού Αερίου


Recommended Posts

Γειά σας ομάδα, καλώς σας βρήκα

Στις εγκαταστάσεις Φυσικού Αερίου, υπάρχει απαίτηση να γειωθούν οι σωληνώσεις του Φυσικού Αερίου. Μία κάπως παράδοξη τακτική που ακολουθείται, είναι η γείωση αυτή να γίνεται μέσω ενός ξεχωριστού ηλεκτροδίου γείωσης κοντά στους μετρητές αερίου, αντί να γειωθούν απ'ευθέιας στον κύριο ζυγό του κτιρίου. 

Αναρωτιέμαι το εξής.

Αυτό το ηλεκτρόδιο γείωσης συνδέεται απ'ευθείας στην σωλήνωση του Αερίου (η οποία είναι αγωγός του ρεύματος), η σωλήνωση συνδέεται αγώγιμα με την συσκευή (πχ καυστήρα) και η συσκευή συνδέεται στο ηλεκτρικό κύκλωμα (και προφανώς την γείωση) του κτιρίου. Με αυτό τον τρόπο οι δύο γειώσεις (υπάρχουσα του κτιρίου και επιπλέον που εγκαταστάθηκε για τις σωληνώσεις του αερίου), συνδέονται αγώγιμα μεταξύ τους δια μέσω του διαμερίσματος που έχει τον καυστήρα.

Καταλήγουμε πρακτικά το καινούριο ηλεκτρόδιο γείωσης να συνδέεται με την υπάρχουσα γείωση του κτιρίου, δια μέσω της συσκευής και του δικτύου Φυσικού Αερίου.

Δεν υπάρχει κίνδυνος εάν η κεντρική γείωση του κτιρίου είναι σε κακή κατάσταση και έχει μεγαλύτερη αντίσταση απο την καινούρια των μετρητών, σε περίπτωση που υπάρχει κάποια διαρροή σε κάποια απο τις υπόλοιπες ηλεκτρικές συσκευές του κτιρίου να δημιουργηθεί ρεύμα προς την καινούρια γείωση μέσω των αγωγών αερίου;

Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο εδάφιο στο 384 ή στο 60364 το οποίο μου διαφεύγει που να λέει ξεκάθαρα πως σε κάθε κτίριο θα πρέπει τα ηλεκτρόδια γείωσης να συνδέονται αποκλειστικά και μόνο στον κύριο ζυγό;

Edited by Dimitrios Avouris
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Dimitrios Avouris said:

Δεν υπάρχει κίνδυνος εάν η κεντρική γείωση του κτιρίου είναι σε κακή κατάσταση και έχει μεγαλύτερη αντίσταση απο την καινούρια των μετρητών, σε περίπτωση που υπάρχει κάποια διαρροή σε κάποια απο τις υπόλοιπες ηλεκτρικές συσκευές του κτιρίου να δημιουργηθεί ρεύμα προς την καινούρια γείωση μέσω των αγωγών αερίου;

Καλά τα λες. Υπάρχει. Αλλά δε νομίζω να κάνει μπαμ από το ρεύμα που θα περάσει μέχρι να ανοίξει ο ΔΔΕ.

Είσαι σίγουρος ότι υπάρχει ηλεκτρική συνέχεια σωλήνα αερίου και γείωσης κτηρίου μέσω της συσκευής του καυστήρα; Το έχεις διαπιστώσει θέλω να πω;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα οι σωληνώσεις είναι χάλκινες ή χαλύβδινες συνήθως, τα εξαρτήματα είναι συνήθως αλουμινίου όπως και το mulriblock (το εξάρτημα που ρυθμίζει την πίεση και την ροή του αερίου που χρησιμοποιείται για την καύση). Το multiblock είναι πάντα συνδεδεμένο με την γείωση του κυκλώματος. Υπάρχει ηλεκτρική συνέχεια, ναι. Θα το επιβεβαιώσω και με πολύμετρο και θα επανέλθω

Τωρα όσο για τον ΔΔΕ οκ ισχύει αυτό που λες αλλά δεν νομίζω πως αλλάζει πολλά. Κι αν κολλήσει; Αν είναι παλιό σπίτι και δεν υπάρχει καν; Δεν ξέρω δεν μου φαίνεται και πολύ καλή ιδέα αυτή η πρακτική και ψάχνω κάποιο συγκεκριμένο εδάφιο στον κανονισμό που να λέει συγκεκριμένα πως όλα τα ηλεκτρόδια πρέπει να συνδέονται αποκλειστικά και μόνο στον κύριο ζυγό. Όσοι έχουν κάνει επανελέγχους και όντως έχουν μετρήσει αντίσταση γείωσης, σε παλιά σπίτια βλέπουν μεγάλα νούμερα. Εύκολα ένα καινούριο ηλεκτρόδιο έχει μικρότερη.

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.