Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με δένδρα γειτονικής οικοδομής


Recommended Posts

Pavlos33 Μας σας κατάλαβα, αλλά ο γείτονας δεν είναι συζητήσιμος, ώστε να προτείνω εγώ και να δεχτεί αυτός την αντικατάσταση με δική μου δαπάνη. Απλά δε θα δεχτεί...γιατί μπορεί. Και το λέω, βασιζόμενη σε πολλές άλλες καταστάσεις που έχει δημιουργήσει σε όλους μας τριγύρω.

 

ΙΑΣΟΝΑΣ Δε μπορώ να σηκώσω φράχτη εκεί. Εκτός του ότι δεν υπάρχει χώμα, αυτό που βλέπετε στη φωτο είναι διάδρομος πρόσβασης στις θέσεις στάθμευσης.  Αυτό που ισως μπορώ να κάνω είναι να τα κόψω κατακόρυφα μέχρι πάνω στο όριο μου και να στερεώσω κάποιο είδος πυκνού πλέγματος που θα τα εμποδίζει να αναπτύσονται προς τα εμένα και ίσως συγκρατούν τα ρετσίνια που θα υπάρχουν από το μισά δένδρα της πλευράς του  Αφού τον ειδοποιήσω εγγράφως  να κόψει τα κλαδιά της πλευράς μου και αν δεν κάνω κάτι παράνομο βάζοντας "επέκταση " στη μεσοτοιχία.

 

Edited by MaSc
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Pavlos33 said:

Ιάσονα υπάρχουν χημικά σκευάσματα... Το πετρέλαιο δεν κάνει κάτι σε αυτή την περίπτωση, αλλά δε νομίζω ο ερωτών να θέλει να μπλέξει σε τέτοια περιπέτεια.

Παύλο δεν έχει σημασία το αν θα είναι χημικό ή πετρέλαιο ή αλάτι ή ποτάσα ή κ.λπ. Το "στίγμα" ήθελα να δώσω όταν κυριαρχούν οι κακοπροαίρετοι γείτονες.... 

Link to comment
Share on other sites

Κόψτε τα κλαδιά που εισέρχονται στη δική σας ιδιοκτησία - ακολουθώντας τα βήματα που θα υποδείξει δικηγόρος - και μετά ρωτήστε μηχανικό αν επιτρέπεται να βάλετε ένα σκίαστρο, όπως αυτό της φωτογραφίας, πιο μικρό, για δύο Ι.Χ. ας πούμε...

Car.gr - Σκίαστρα Αυτοκινήτων H TIMH ΑΦΟΡΑ 1 ΕΩΣ 2 ΑΜΑΞΙΑ - ΣΩΛΗΝΑ Φ88

Link to comment
Share on other sites

Η πιο σωστή αντιμετώπισή πράγματι είναι αυτή! Και η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτάτος 

Αλλά έτσι που είναι η νομοθεσία μας, ζαλίζετε ο οποιοσδήποτε να αποδείξει πως και τι ισχύει -οπότε με κάθε επιφύλαξη παραθέτω- πιστεύοντας ότι μπορεί 

 

άρθ 11 παρ 6  ΝΟΚ

ιγ. Ενιαίος χώρος στάθμευσης στεγασμένος μέγιστου ύψους 2,60 μ., ανοιχτός από όλες τις πλευρές, σε θέση εκτός της επιφάνειας του προκηπίου και σε επαφή με τα πλάγια ή πίσω όρια του οικοπέδου, με μήκος μικρότερο ή ίσο με το 1/2 του μήκους των πλευρών στις οποίες εφάπτεται και εφόσον εξασφαλίζεται η υποχρεωτική φύτευση

αρθ 17 ΝΟΚ

ζ) Ενιαίοι χώροι στάθμευσης, σύμφωνα με την περ. ιγ΄ της παρ. 6 του άρθρου 11

άρθ 29 ν 4495/17 έκδοση Ε.Ε.Δ.Μ.Κ.

λα) στέγαστρα και προστεγάσματα των παραγράφων 72 και 79 του άρθρου 2 του ν. 4067/2012, υπό την προϋπόθεση της παρ. 6 ιστ του άρθρου 11 του ν. 4067/ 2012

72. Προστέγασμα είναι το μη προσβάσιμο σταθερό ή κινητό στοιχείο σε συνέχεια των όψεων του κτιρίου (πρόβολος) και πέρα από την επιφάνειά του. Τα κινητά προστεγάσματα (τέντες) δύναται να έχουν κατακόρυφα στηρίγματα.

79. Στέγαστρο είναι η μη προσβάσιμη σταθερή κατασκευή, σε πρόβολο ή επί υποστυλωμάτων, που κατασκευάζεται με συμπαγή σταθερά ή κινητά στοιχεία στην οροφή του. Το στέγαστρο είτε τοποθετείται σε επαφή με μία όψη χωρίς να αποτελεί συνέχεια του φέροντος οργανισμού υπό την προϋπόθεση, ότι είναι κατασκευασμένο από διαφορετικό υλικό είτε απέχει ελάχιστη απόσταση δ/4 από οποιαδήποτε όψη του κτιρίου, χωρίς να ισχύουν οι ανωτέρω περιορισμοί. Επιτρέπονται, κατόπιν γνωμοδότησης του Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής, κάθετα στοιχεία πλήρωσης, αποκλειόμενης της δημιουργίας κλειστού χώρο

 

Link to comment
Share on other sites

On 5/30/2024 at 7:53 AM, ΚΑΝΑ said:

Η πιο σωστή αντιμετώπισή πράγματι είναι αυτή! Και η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτάτος 

Ευχαριστώ για την απαντήση και τις πληροφορίες. Ποιά εννοείτε σαν πιο σωστή αντιμετώπιση;

Του Κου pegiavass ; (Τον οποίο επίσης ευχαριστώ! )

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα κλαδιά που ακουμπούν πάνω στο σπίτι είναι υποχρεωτικό  να κοπούν σύμφωνα με την πρόσφατη διαδικασία περί καθαρισμού οικοπέδων κ.λ.π

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.