Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα , θα αναφερθώ σε εσάς σαν απλός πολίτης , δεν είμαι ιδιώτης του ακινήτου  αλλ θα ήθελα αν μπορείτε τη βοήθεια σας , υπάρχει αυτή η οικοδομή που σε κάποια σημεία δείχνει κ αυθαίρετη αλλά αυτό δεν με ενόχλησε ποτέ , το θέμα είναι ότι ο ιδιοκτήτης αυτής της οικοδομής , νοίκιασε το ισόγειο σε διαφορετικούς ανθρώπους είτε σαν αποθήκη , είτε δεν ξέρω κιεγω τι , κ έρχονται κ μας χτυπάνε τα κουδούνια να πάρουμε ταμαξια γιατί ενοχλούν κ θέλουν να πάρουν πράγματα από μέσα , αυτό το πράγμα είναι νόμιμο ; Μπορεί κάποιος να νοικιάσει οικοδομή για χρήση ; Κ να μπορεί δεν έπρεπε για να μην παρκάρουμε μπροστά ναχει άδεια από τον δήμο ; Ρωτάω εδώ γιατί δεν ξέρω που να απευθυνθώ ; Σε μηχανικό ; Σε εφορία ; Αστυνομία;  Αν για κάποιο λόγο ειμαι εκτός θέματος να το αποσύρω , Σας ευχαριστω

Screenshot_20240531-153719~2.png

Screenshot_20240531-153736~2.png

Screenshot_20240531-153814.png

Edited by Κωστας Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα. Αν αυτό που εννοείτε είναι ότι σαν ενοχλούν να μην παρκάρετε μπροστά από το δρόμο, να καλέσετε αμέσως την τροχαία και να τους επιβληθεί πρόστιμο για παρακώλυση συγκοινωνίας το οποίο ανέρχεται σε 400 Ευρώ.

Η απαγόρευση στάθμευσης γίνεται με συγκεκριμένη διαδικασία, αφού πρώτα υπάρχει νόμιμη άδεια στο εσωτερικό του οικοπέδου για θέση στάθμευσης Ι.Χ αυτοκινήτου. Στη συνέχεια Η ΕΖΔ εγκρίνει την είσοδο-έξοδο και τον υποβιβασμό του πεζοδρομιου και βεβαίως θα μπουν στην αρχή και το τέλος της εισόδου εξόδου οι σχετικές πινακίδες (τα γνωστά μας "Χ" σε κύκλο) με τον αριθμό αδείας από το Δήμο. Κάθε άλλη προσπάθεια να εμποδιστεί το ελεύθερο πάρκινγκ (εκτός και αν αυτό ήδη απαγορεύεται από πινακίδες της τροχαίας) αποτελεί παρακώλυση συγκοινωνίας και τιμωρείτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Kαλησπέρα. Αν αυτό που εννοείτε είναι ότι σαν ενοχλούν να μην παρκάρετε μπροστά από το δρόμο, να καλέσετε αμέσως την τροχαία και να τους επιβληθεί πρόστιμο για παρακώλυση συγκοινωνίας το οποίο ανέρχεται σε 400 Ευρώ.

Η απαγόρευση στάθμευσης γίνεται με συγκεκριμένη διαδικασία, αφού πρώτα υπάρχει νόμιμη άδεια στο εσωτερικό του οικοπέδου για θέση στάθμευσης Ι.Χ αυτοκινήτου. Στη συνέχεια Η ΕΖΔ εγκρίνει την είσοδο-έξοδο και τον υποβιβασμό του πεζοδρομιου και βεβαίως θα μπουν στην αρχή και το τέλος της εισόδου εξόδου οι σχετικές πινακίδες (τα γνωστά μας "Χ" σε κύκλο) με τον αριθμό αδείας από το Δήμο. Κάθε άλλη προσπάθεια να εμποδιστεί το ελεύθερο πάρκινγκ (εκτός και αν αυτό ήδη απαγορεύεται από πινακίδες της τροχαίας) αποτελεί παρακώλυση συγκοινωνίας και τιμωρείτα.

Αυτά που αναφέρετε σχετικά με την παρακώλυση κυκλοφορίας, δεν ισχύουν... Ως εκ τούτου δεν υφίσταται και η συμβουλή που δίνετε στην αρχή της ανάρτησής σας...

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το Άρθρο 48 του ΚΟΚ:

"Η προσωρινή ή διαρκής κατάληψη τμήματος του οδοστρώματος με εγκαταστάσεις ή εμπόδια απαγορεύεται, ιδιαίτερα αν με αυτά παρεμποδίζεται η κυκλοφορία, η επιτρεπόμενη στάση ή στάθμευση οχημάτων ή περιορίζεται η ορατότητα αυτών που χρησιμοποιούν τις οδούς.

Η κατάληψη επιφάνειας πεζόδρομου για οποιαδήποτε άλλη χρήση εκτός γι’ αυτήν που έχει κατασκευαστεί, απαγορεύεται, εφόσον παρεμποδίζεται η κυκλοφορία των πεζών, ως και η είσοδος – έξοδος οχημάτων άμεσης ανάγκης ή εξυπηρέτησης των παροδίων.

Αυτός που παραβαίνει τις διατάξεις του άρθρου αυτού τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο 400 ευρώ."

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας το πρόβλημα μου είναι ότι παρκάρουμε μπροστά από τις φτιαχτες παράνομες αποθήκες η και νόμιμες δεν ξέρω κ μας χτυπάνε τα κουδούνια να πάρουμε ταμαξια ότι ενοχλούν και απορώ αν έχουν το δικαίωμα να το κάνουν αυτό; Έχουν χαρτιά που να μου απαγορεύει να παρκάρω μπροστά ; Εγώ δεν βλέπω κάποιο πάρκιν εκτός από κάτι ταμπελιτσες λούζουν βάλει αυτοί με το έτσι θέλω . Οπότε ρωτάω που πρέπει να απευθυνθώ;Θεωρώ ότι όλο αυτό με το ακίνητο είναι παράνομο αποκλείεται ο ιδιοκτήτης να τοχει νοικιάσει νόμιμα  αλλά αν δεν με οχλουσαν δεν θα με πείραζε αυτο , εννοείται ότι δεν παρκάρω πάνω στο πεζοδρόμιο .και πάλι σας ευχαριστώ 

Edited by Κωστας Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Κωστας Χρήστος said:

....Έχουν χαρτιά που να μου απαγορεύει να παρκάρω μπροστά ; ...

οκ, Δημοκρατία έχουμε..... όταν σου ξαναπούν να πάρεις το αμάξι σου τους ενημερώνεις να καλέσουν την Τροχαία και ας σου βάλει πρόστιμο για παράνομο παρκάρισμα.

Το μόνο που πρέπει να σε ανησυχεί είναι ενδεχόμενοι βανδαλισμοί στο αυτοκίνητο σου. Για αυτό ίσως ένα τσεκάρισμα δικό σου με δικηγόρο να κατατεθεί κάποια σημείωση προς την αστυνομία για αποτροπή κακών διαθέσεων.

Εδιτ

ΥΓ

φυσικά όταν και αν μπορείς να παρκάρεις λίγο πιο πέρα και να μη επηρεάζεις την πόρτα τους, φρόντισες και για λόγους και καλής γειτονίας να το κάνεις.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, pegiavass said:

Αυτά που αναφέρετε σχετικά με την παρακώλυση κυκλοφορίας, δεν ισχύουν... Ως εκ τούτου δεν υφίσταται και η συμβουλή που δίνετε στην αρχή της ανάρτησής σας...

Σοβαρά; Και που το ξέρεις εσύ ότι δεν ισχύουν; Για πες μου λοιπόν αν κάποιος εμποδίζει την ελεύθερη στάθμευση στο οδόστρωμα (ενώ δεν απαγορεύεται από πινακίδες) δεν κάνει παρακώλυση συγκοινωνίας (και η στάθμευση του οχήματος στην συγκοινωνία υπάγεται); Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να εμποδίζει τη στάθμευση. Έχω εξηγήσει ποιος είναι ο νόμιμος τρόπος να υπάρξει είσοδος-έξοδος από νόμιμη θέση στάθμευσης με νόμιμη τοποθέτηση πινακίδων. Το ταμπελάκι που πολλοί βάζουν μπροστά ότι απαγορεύεται η στάθμευση, δεν έχει κανένα απολύτως αντίκρισμα αν δεν έχει ακολουθηθεί η νόμιμη διαδικασία για λήψη άδειας. 

 

5 ώρες πριν, Κωστας Χρήστος said:

... Έχουν χαρτιά που να μου απαγορεύει να παρκάρω μπροστά ; Εγώ δεν βλέπω κάποιο πάρκιν εκτός από κάτι ταμπελιτσες ...

Θα του πεις ότι, (όπως λέει παραπάνω και ο Κώστας) για λόγους καλής γειτονίας αν βρίσκω θέση δεν θα το βάζω μπροστά. Άν όμως δεν βρίσκω (και μάλλον δεν θα βρίσκεις) θα το βάζω. Υπενθύμισέ του το νόμο και όσα αναφέρω παραπάνω και στο πρώτο ποστ. Αν θέλει να πάει να βγάλει άδεια και να μπουν νόμιμα οι πινακίδες P40 σε συνδυασμό με τις "Πρ-4α" και "Πρ-4β"

Edited by Pavlos33
  • Like 3
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2024 at 10:04 ΜΜ, Pavlos33 said:

Για πες μου λοιπόν αν κάποιος εμποδίζει την ελεύθερη στάθμευση στο οδόστρωμα (ενώ δεν απαγορεύεται από πινακίδες) δεν κάνει παρακώλυση συγκοινωνίας (και η στάθμευση του οχήματος στην συγκοινωνία υπάγεται);

Με την άδειά σου, θα απαντήσω εγώ.
H παρακώλυση συγκοινωνιών ορίζεται στον Ποινικό Κώδικα ως παρεμπόδιση ή διατάραξη σε μεγάλη έκταση ή για μεγάλο χρονικό διάστημα της λειτουργίας των κοινόχρηστων συγκοινωνιακών μέσων, και ιδίως μέσων σταθερής τροχιάς, πλοίου, αεροπλάνου ή λεωφορείου.
Η παρακώλυση στάθμευσης, λοιπόν, δεν αποτελεί παρακώλυση συγκοινωνιών.
Ούτε παρεμπόδιση κυκλοφορίας είναι, γιατί κυκλοφορία σημαίνει κίνηση οχημάτων ενώ στάθμευση το αντίθετο.
Στην προκειμένη περίπτωση δεν έχουμε τίποτε από όλα αυτά, καθώς δεν έχουν τοποθετηθεί εμπόδια προς παρεμπόδιση της στάθμευσης.
 

@Κωστας Χρήστος το μοναδικό επιλήψιμο, νομότυπα, στο ζήτημα που σε απασχολεί είναι η ενόχληση για να μετακινήσεις το αυτοκίνητό σου.
Παράβαση του ΚΟΚ δεν υπάρχει.
Τα υπόλοιπα περί ενδεχόμενων πολεοδομικών αυθαιρεσιών, παράτυπων ενοικιάσεων, μη αδειοδοτημένων χρήσεων είναι αρμοδιότητα των ελεγκτικών αρχών.
Η αρμονική κοινωνική συνύπαρξη βασίζεται πρωτίστως στην ανθρώπινη συνεννόηση.
Δεν νομίζω ότι είναι τόσο φοβερό να παρκάρεις λίγο πιο μπροστά ή πιο πίσω.  
Θα μπορούσες να τους ρωτήσεις για τη χρονική διάρκεια των εργασιών που κάνουν.
Τα πρόστιμα, η αστυνομία, η τροχαία, οι δικηγόροι δεν είναι λύσεις για τα μικροπροβλήματα μεταξύ γειτόνων.

Edited by Λυκούργoς
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι ότι είναι οικοδομή και γίνονται εργασίες αλλά ο ιδιοκτήτης έχει νοικιάσει το ισόγειο σε κάποιον ο οποίος θέλει να βάζει ότι θέλει , δεν γίνεται ότι ώρα ναναι ναρχεται να χτυπάει κουδούνια γιατί ενοχλεί όλη τη γειτονιά , εννοείται ότι αν έχει άλλου όλοι μας παρκάρουμε αλλού αλλά δεν γίνεται η οικοδομή να παίρνει 3 θέσεις πάρκιν και να απαιτούν να πάρουμε ταμαξια , και να ενοχλούν , εννοείται ότι δεν με νοιάζει τη αυθαιρεσίες έχει το οίκημα η αν νοικιάζεται παράνομα αλλά δεν γίνεται μεσημέρι να κοιμάται μικρό παιδί και να χτυπάνε κουδούνια , μην τρελαθουνε κιόλας , τελοσπαντων σας ευχαριστώ όλους , έτσι κιαλλιως επειδή ενοχλείται όλη γειτονιά γιατί χτυπάνε σε όλους θα δούμε τι θα κάνουμε , απλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι επειδή παρκάρω στο δρόμο να μπορεί ο καθένας να χτυπάει κουδούνια  να παρουμε τα αυτοκίνητα , ούτε γκαράζ είναι ούτε τίποτα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.