Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεμελίωση και επιλογή των διαστάσεων των δομικών στοιχείων της


 

Recommended Posts

ποσο μπορει καποιος να 'ψαξει' τη θεμελιωση σε συνηθη εργα (μεζονετες-πολυκατοικιες)?

εγω σου λεω να βαλεις τις ελαχιστες διαστασεις που προβλεπει ο κανονισμος (ειτε ειναι πεδιλα ειτε πεδιλοδοκοι).θα τις βαλεις?

 

μαλλον οχι.

 

οποτε,απο εκει και περα με ποιο σκεπτικο επιλεγεις τις διαστασεις της θεμελιωσεως?(διαστασεις και οχι οπλισμους)

 

αποτι εχω καταλαβει απλα ολοι αναλογα με την εμπειρια τους ή τις γνωμες εμπειροτερων εχουν καθιερωσει ενα ελαχιστο μεγεθος των δομικων μερων της θεμελιωσεως και με βαση αυτο δουλευουν.

 

χωρις να υπαρχει ομως μια συγκεκριμενη λογικη ή μια επιτημονικα τεκμηριωμενη μεθοδολογια.

 

π.χ

 

ο Α βαζει πεδιλο 1,50x1,50 και ο Β 1,80x1,80

ο Α βαζει πεδιλοδοκο με πλατος πελματος 1,60 και ο Β με 1,40

ο Α φροντιζει να 'τυλιγονται' τα υποστυλωματα απο τις πεδιλοδοκους ενω ο Β οχι.

ο Α εχει υψος πεδιλοδοκου 1,20 και ο Β 1,50.

Link to comment
Share on other sites

Sundance να πω ότι πάντα βάζω πεδιλοδοκούς, σπάνια θα έχω 1-2 πέδιλα σε οικοδομή, εκτός φυσικά από μεταλλικά κτήρια μεγάλων διαστάσεων.

Σχετικά με τις διαστάσεις μεγάλο ρόλο παίζει το έδαφος και τα χαρακτηριστικά του. Σε γενικές γραμμές για 1-3 ορόφους έχω ύψος πεδιλοδοκού 0.8 εώς 1.10μ

Σε μεγαλύτερες οικοδομές φτάνω το 1.40.

Το πλάτος έχει να κάνει με τις αποστάσεις των υποστυλωμάτων, το έδαφος και γενικότερα την ίδια τη μελέτη. Για 1-3 ορόφους πάιζω από 1.50 -2.00 για σεπ 150 και για κτήρια με περισσότερους ορόφους εώς 2.80 περίπου. Αλλά πάντα το πλάτος "βγαίνει" από το πρόγραμμα. Απλά ξεκινάω με αυτές τις τιμές και βλέπουμε.

Επίσης φροντίζω το πάχος του πέλματος να είναι περίπου το 1/3 του ύψους της δοκού.

το πλάτος της δοκού πάντα 5-10 εκ. μεγαλύτερο από τα υποστυλώματα που εδράζονται σε αυτή.

Σε γενικές γραμμές φροντίζω να έχω 1 υποστύλωμα / 10-13μ2 κάτοψης, γιατί όπως καταλαβαίνεις παίζει και αυτό το ρόλο του.

Όπως έχω ξαναπεί λόγω της μεγάλης δομικής αξίας της θεμελίωσης δεν κάνω οικονομία σε μπετά. Προτιμώ να έχω μικρές (λεπτές) πλάκες οπότε και λιγότερα φορτία καθ' ύψος άρα και λιγότερα μπετά και σίδερα συνολικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω και πολύ την λογική της ερώτησης σου βρε sundance... Όλα προκύπτουν από υπολογισμούς.

 

Εγώ συνήθως βάζω πειδολοδοκούς αλλά τελευταία έχω καταλήξει να χρησιμοποιώ κοιτόστρωση ή οποία εν τέλει δεν βγαίνει ακριβότερη αν υπολογίσεις και την πλάκα δαπέδου ή υπογείου που γλυτώνεις... Επίσης, υπάρχει μεγάλο κέρδος χρόνου στο καλούπωμα αλλά και στο σιδέρωμα. Ίσως αυξάνουν κατατί τα κιλά στα σίδερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω και πολύ την λογική της ερώτησης σου βρε sundance... Όλα προκύπτουν από υπολογισμούς.

 

διαφωνω.

στη θεμελιωση ειδικα,οι ΟΠΛΙΣΜΟΙ προκυπτουν απο υπολογισμους.

οι διαστασεις των δομικων στοιχειων επιλεγονται με βαση την κριση του μελετητη και μπορει να διαφερουν πολυ απο μελετη σε μελετη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω και πολύ την λογική της ερώτησης σου βρε sundance... Όλα προκύπτουν από υπολογισμούς.

 

Εγώ συνήθως βάζω πειδολοδοκούς αλλά τελευταία έχω καταλήξει να χρησιμοποιώ κοιτόστρωση ή οποία εν τέλει δεν βγαίνει ακριβότερη αν υπολογίσεις και την πλάκα δαπέδου ή υπογείου που γλυτώνεις... Επίσης, υπάρχει μεγάλο κέρδος χρόνου στο καλούπωμα αλλά και στο σιδέρωμα. Ίσως αυξάνουν κατατί τα κιλά στα σίδερα.

και τι γίνεται με τα υδραυλικά σιφώνια κλπ πως τα βάζεις στη ραντιέ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.