Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μικρή θέση πάρκιν


Recommended Posts

32 λεπτά πριν, Bovary85 said:

Αυτή δεν υπάρχει μάλλον. ....

συγνώμη.... αλλά δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά.

  1. Ήθελες σε μία θέση στάθμευσης να παρκάρεις 2 αυτοκίνητα?
  2. και μάλιστα ήθελες σε μία θέση στάθμευσης να παρκάρεις 2 τζιπ?
Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Βρε λεβέντες, μην τον πρήζετε τον άνθρωπο.... Αφήστε τον στον πόνο του.... Εννοεί τις δύο διπλανές ΘΣ, τη δική του και του γείτονα κ.λπ.

 

Link to comment
Share on other sites

@Bovary85 Aν η θέση είναι το λιγότερο 2,25 Χ 4,50 δεν υπάρχει κακοτεχνία. Αυτό προβλέπει ο νόμος ως ελάχιστο.
Αν στα σχέδια  της άδειας φαίνεται το ίδιο , δεν υπάρχει καμμία παρατυπία.

Αν στο συμβόλαιο σου αναφέρεται ότι δικαιούσαι αυτή τη θέση με αυτό το μέγεθος δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Με αυτή θα μείνεις.

Θεωρητικά , για νόμιμη τροποποίηση θα πρέπει να συμφωνήσετε όλοι οι ιδιοκτήτες  , να επιτρέπεται  από την πολεοδομική νομοθεσία και τα μεγέθη του οικοπέδου  η τροποποίηση που θα κάνετε , να εκδώσετε ως πολυκατοικία την σχετική άδεια δόμησης ,να τροποποιήσετε ανάλογα την σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας του κτιρίου ... 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Didonis said:

συγνώμη.... αλλά δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά.

  1. Ήθελες σε μία θέση στάθμευσης να παρκάρεις 2 αυτοκίνητα?
  2. και μάλιστα ήθελες σε μία θέση στάθμευσης να παρκάρεις 2 τζιπ?

Όχι. Στη θέση που μου ανήκει θέλω να χωράει το αυτοκίνητο μου. Στη διπλανή θέση του γείτονα να χωράει το αυτοκίνητο του και να μπορώ να βγω από το αυτοκίνητο με μία σχετική άνεση δλδ να ανοίγει επαρκώς η πόρτα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, banskoboy said:

Αν θεωρήσουμε οτι το καθαρός πλάτος στο χώρο στάθμυσης είναι ακριβώς 2*2,25=4.50 μετρα.

Το πλάτος του Volkswagen Scirocco ειναι 1,82 μ, οπότε ακόμα και 2 Scirocco να βάλεις μένει 4,50-2*1,82=0,86 μ.=86 εκ.μ.

Αφήνοτας 15εκ εκατέρωθεν, μένουν 86-15-15=56 εκ.μ ανάμεσα για να ανοίξουν οι πορτες.

Αν οι οδηγοί συνεννοηθούν να παρκάρει ο ένας με την όπισθεν και ο άλλος κανονικά, τότε και οι 2 πόρτες των οδηγών μπορούν να ανοίγουν σχετικα ευκολα.

Μάλλον αυτό θα γίνει. Δεν βλέπουμε άλλη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δεν έπρεπε να απαντήσουμε αλλά επειδή βλέπω βαριές κουβέντες από τον κύριο που ρώτησε, εξυπνάδες ότι δεν αγόρασε την θέση στο σούπερ μάρκετ, η οποία αναφέρθηκε για να κατανοήσει την διάταξη του νόμου, να προσπαθήσουμε να το πούμε όσο πιο απλά γίνεται. 

Ο νόμος είναι του 1981. 

Αν πάρουμε ένα μικρομεσαίο αυτοκίνητο εκείνης της εποχής το οποίο βγαίνει ακόμα με το ίδιο όνομα, τότε είχαμε το Γκόλφ 1. Οι διαστάσεις του ήταν 3,72 Χ 1,61. Προφανώς η θέση 2,25 Χ 4,50, ήταν πολύ άνετη για εκείνη την εποχή. Σήμερα το Γκόλφ 8 έχει διαστάσεις 4,29 Χ 1,79. 

Δηλαδή αυτά τα 40 χρόνια το μοντέλο αυτό μεγάλωσε κατά 57 εκ σε μήκος και 18 εκ σε πλάτος. 

https://www.auto-data.net/en/volkswagen-golf-model-896

Τώρα αν πρέπει σήμερα να αλλάξουν οι διαστάσεις και ο νόμος, αυτό είναι άλλο θέμα. 

Ας το κάνει το κράτος και ας αναλάβει και τις υποχρεώσεις του, γιατί προφανώς στα μικρά οικόπεδα δεν θα βγαίνουν οι θέσεις, άρα δεν θα υπάρχουν πάρκινγκ. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.