Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελος ΤΕΕ υποχρεωτικα επικουρικη και εφαπαξ;


Recommended Posts

Καλημερα,

Πρωτη φορα γραφω και ελπιζω να μη σας κουρασω με το σεντονι μου.

 

Η κατασταση ειναι η εξης. Εδωσα εξετασεις για αδεια ασκησης επαγγελματος αρχες Μαρτιου 2018 (αποφοιτος Ηλεκτρολογος μηχανιμος Α.Π.Θ) οπου και πηρα την αδεια και απο τοτε ειμαι μελος του ΤΕΕ. Τοτε δεν εργαζομουν ακομη ειχα βρει ομως δουλεια και ειχα στειλει ολα τα δικαιολογητικα εκτος απο τον Α.Μ. του ΤΕΕ. Λιγες μερες μετα την ληψη της αδειας και της εγγραφης μου στο ΤΕΕ ξεκινησα να δουλευω σε μια εταιρεια πληροφορικης στην οποια εργαζομαι ακομη. Απο το HR ειχαμε συνεννοηθει να στειλω τα εγγραφα οταν θα επαιρνα την αδεια (μονο Α.Μ. ΤΕΕ δηλαδη αφου πλεον δεν ηταν υποχρεωτικβ εγγραφη σε ΤΣΜΕΔΕ τοτε πλεον ΕΦΚΑ) αλλα δεν εγινε ποτε και απο δικη μου αμελεια και δε μου το θυμισαν ποτε απο το HR. Οι υπηρεσιες που παρεχω δεν ειναι υπηρεσιες μηχανικου (ΚΑΔ:7220 και ΚΩΔΙΚΟΣ ΕΙΔΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ: 213110).

Προφανως αυτοματως αρχισαν οι εισφορες στον ΕΦΚΑ. Το ερωτημα μου ειναι:

Ως μελος του ΤΕΕ και εχοντας την αδεια ασκησης πρεπει υποχρεωτικα να δηλωθω με ΚΑΔ μηχανικου και ως μισθωτος ή μπορω να δηλωθω ως μισθωτος με αλλη ειδικοτητα; Ο λογος που ρωταω εχει να κανει με τις εισφορες για επικουρικη και εφαπαξ. Ειναι υποχρεωτικες αυτες οι εισφορες απο την στιγμη που ειμαι μελος του ΤΕΕ ή αν δεν εργαζομαι ως μισθωτος μηχανικος αλλα σαν μισθωτος αλλης ειδικοτητας δεν χρειαζεται να πληρωνονται αυτες οι εισφορες;

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και αρκετά χρόνια έχει αποσυνδεθεί το ΤΕΕ με την οποιαδήποτε εργασιακή ασφάλιση. Μπορείς να είσαι ανασφάλιστος ή να ασφαλιστείς ανάλογα με την εργασία σου.

Μπορείς αν θέλεις να διαγραφείς από το ΤΕΕ

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, antloukidis said:

Εδώ και αρκετά χρόνια έχει αποσυνδεθεί το ΤΕΕ με την οποιαδήποτε εργασιακή ασφάλιση. Μπορείς να είσαι ανασφάλιστος ή να ασφαλιστείς ανάλογα με την εργασία σου.

Μπορείς αν θέλεις να διαγραφείς από το ΤΕΕ

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα ηθελα να ρωτησω κατι ακομη

1. Το Μαρτιο του 2018 που εδωσα τις εξετασεις μου κι εβγαλα την αδεια ασκησης επαγγελματος (δεν εκανα ποτε εναρξη στη Δ.Ο.Υ) απ οσο εχω καταλαβει ειχε ηδη αποσυνδεθει το ΤΕΕ απο την υποχρεωτικη ασφαλιση σωστα; Δεν εχω δηαδη καποια ασφαλιστικη υποχρεωση που δεν γνωριζω;

2. Αν δε διαγραφτς απο το ΤΕΕ φανταζομαι δεν εχω καποια αλλη υποχρεωση περα απο το να πληρωνω την ετησια συνδρομη ως μελος;

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.